W jakich wnętrzach sprawdzą się rozkładane stoły do jadalni?

W brytyjskich dowcipach odpowiedzią na pytanie, w jakich wnętrzach najlepiej sprawdzi się rozkładany stół do jadalni, brzmiałaby: w jadalniach. Nie jest to jednak koniec tematu. Stoły z rozkładanym blatem zajmują nieco miejsca, a jeszcze więcej po rozłożeniu, dlatego powinno się uwzględnić metraż pomieszczenia. Stoły tego rodzaju sprawdzą się zarówno w salonach wielofunkcyjnych z wydzielonym aneksem kuchennym i jadalnią, jak i w przestronnych kuchniach, w których część powierzchni zostanie zaaranżowana na część jadalną. Nie jest to dobre rozwiązanie dla małych mieszkań, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, a stół po rozłożeniu zajmie połowę metrażu.

Jeśli zaś chodzi o style aranżacyjne, meble te mogą świetnie prezentować się w najróżniejszych wnętrzach. Stół drewniany rozkładany to świetne rozwiązanie w przypadku pomieszczeń urządzanych w stylu rustykalnym czy w kuchniach w stylu prowansalskim. Stół okrągły rozkładany może stać się centrum życia zarówno w nowoczesnych jadalniach, jak i tych nawiązujących stylem do przeszłości. Z kolei stół rozkładany Ikea to dobry pomysł w sytuacjach, kiedy część jadalna łączy się z salonem urządzonym w stylu skandynawskim. 

Zalety, czyli dlaczego warto mieć stół rozkładany w jadalni

Stoły rozkładane cechują się zdecydowanie większą ilością zalet niż wad, a naczelną z nich jest funkcjonalność. Na co dzień mogą być stołem używanym przez kilkoro domowników. Mały rozmiar złożonego stołu sprawia, że rodzina spędza przy stole czas blisko siebie. Z kolei, kiedy w domu pojawiają się goście, stół można w  jednej chwili rozłożyć i sprawić, aby wszyscy się przy nim pomieścili.

Jeśli stół znajduje się na co dzień w kuchni, to na czas przyjęcia można go też przenieść do salonu. Wszystko to sprawia, że jeden mebel, który nie zajmuje na co dzień dużo miejsca, może okazać się uniwersalnym i niezastąpionym elementem w życiu domowników. Warto podkreślić, że w najnowszych stołach rozkładanych z najwyższej półki systemy rozsuwania działają bardzo płynnie i zasadniczo są niezawodne, a łączenie są niewyczuwalne pod obrusem. Jeśli chodzi o okrągłe stoły rozkładane, to ich zaletą jest brak narożników przekładający się na więcej wolnej przestrzeni oraz jeszcze lepsze interakcja między osobami zasiadającymi przy stole.

Wady stołu rozkładanego do jadalni

Jedną z największych wad stołów rozkładanych jest fakt, że zarówno kurz, jak i okruchy ze stołu, jakimś cudem zawsze gromadzą się w przecięciu stołu, co wymaga regularnego czyszczenia właśnie tych zakamarków. Kolejną wadą jest konieczność przenoszenia ich z miejsca na miejsca w zupełnie niepraktyczny sposób, a więc za nogi.

Podtrzymywanie blatu podczas przenoszenia jest o tyle ryzykowne, że znajduje się tam mechanizm, który można zepsuć przez przypadek. Co prawda, stół zazwyczaj postawiony w danym miejscu stoi tam dość długo i nie przenosi się go bez przerwy, ale dla wielu osób awaryjność w tym wypadku stanowi argument przeciw zakupowi. Dodatkowo, jeśli ktoś nie przepada za stosowaniem obrusów, musi liczyć się z tym, że na stole będzie widniało widoczne przecięcie, gdzie stykają się dwie części blatu.

Jakie modele stołów rozkładanych do jadalni wybrać?

W ofercie najróżniejszych sklepów znajduje się ogromny wybór rozkładanych stołów do jadalni, które różnią się wielkością, kształtem czy zastosowanym do produkcji materiałem. Rozkładane stoły do jadalni z litego drewna to wariant uniwersalny i ponadczasowy. Wydatek rzędu kilku tysięcy złotych przestanie wydawać się wielkim, kiedy okaże się, że stół znajduje zastosowanie w najróżniejszych aranżacjach, a po latach prezentuje się tak samo pięknie, jak w dniu zakupu.

Zdjęcie otwierające artykuł: Stół Rozkładany Quercia 200-295x100x76 cm, dąb naturalny, MILOO HOME, 11 900 zł