Wspólna przestrzeń
Wrocławskie BWA nie przestaje zaskakiwać. Niedawno zagościło na Dworcu Głównego PKP, a teraz otwiera Żyjnię - wyjątkową przestrzeń w galerii Dizajn BWA Wrocław przygotowaną przez Buck.Studio.
Przestrzeń ta ma służyć odpoczynkowi w centrum miasta, wzorem pałaców zdrojowych. Otwarciu Żyjni towarzyszy wystawa „5!”, będąca pierwszą przekrojową prezentacją twórczości Buck.Studio dla przestrzeni publicznych.
Buck.Studio, „5!", Galeria Dizajn BWA Wrocław, do sierpnia, www. bwa.wroc.pl
Kolekcja w konserwacji
W warszawskim Muzeum Narodowym zobaczyć możemy kupioną w tym roku niezwykłą kolekcję 93 rzeźb Augusta Zamoyskiego, jednego z najlepszych polskich rzeźbiarzy XX wieku.
Podczas prezentacji rzeźby zostaną poddane procesowi konserwacji - w salach muzealnych, na oczach publiczności. Do kolekcji należy też m.in. 12 rysunków i szkiców przygotowawczych oraz ponad 200 narzędzi artysty.
„Arcydzieła Augusta Zamoyskiego”, Muzeum Narodowe w Warszawie, do 25 sierpnia, www.mnw.art.pl
Dla wielbicieli vintage
Nowa wystawa w Muzeum Warszawy przybliża działalność Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego ORNO, która wytworzyła charakterystyczny styl powojennej, warszawskiej biżuterii.
Zobaczymy ponad 1600 eksponatów: wyrobów, dokumentów, zdjęć, opakowań i ulotek reklamowych.
„Spółdzielnia ORNO. Biżuteria", Muzeum Warszawy, do 18 sierpnia, www.muzeumwarszawy.pl
W świecie marionetek
Jeśli uważacie, że teatr lalkowy jest tylko dla dzieci, koniecznie wybierzcie się do Zachęty na wystawę „Lalki: teatr, film, polityka”. Ekspozycja ta prezentuje bowiem teatr lalkowy jako przestrzeń eksperymentu twórczego, a także sytuuje tę formę ekpresji w kontekście przemian artystycznych i polityczno-społecznych zachodzących w Polsce w latach 50. i 60. XX wieku.
„Lalki: teatr, film, polityka", Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, do 30 czerwca, www.zacheta.art.pl
Siła malarstwa
Helena Berlewi to postać nietuzinkowa. Matka słynnego malarza Henryka, sama sięgnęła po pędzel, gdy miała 79 lat! W latach 50. i 60. XX wieku jej twórczość, zaliczana do malarstwa naiwnego, była niezwykle popularna, potem o niej zapomniano. Teraz możemy ją oglądać w Wejman Gallery.
Hel-Enri, „Potęga koloru", Galeria Sztuki Wejman Gallery, Warszawa, do 14 czerwca, www.wejmangallery.com
Mistrz emocji
Konrad Krzyżanowski był jednym z barwniejszych twórców warszawskiego środowiska artystycznego początku XX wieku. Jego prace cechował silny ładunek emocjonalny oraz bardzo wyrazisty, łatwo rozpoznawalny styl. Najczęściej tworzył wnikliwe portrety i dynamiczne pejzaże.
Teraz możemy je obejrzeć na wystawie w łódzkim Pałacu Herbsta. Prezentowane obrazy pochodzą ze zbiorów piętnastu polskich muzeów.
„Wokół Konrada Krzyżanowskiego. Asocjacje i ekspresje", Muzeum Pałac Herbsta, Łódź, do 1 września, www.palac-herbsta.org.pl