Polecamy najciekawsze wydarzenia artystyczne w Polsce i zagranicą. Tym razem będzie to wystawa poświęcona wielkiej artystce Korze, slow food w Londynie, Międzynarodowa Wystawa Malarstwa skupiająca się na twórczości kobiet oraz prezentacja dzieł Franciszki Themerson. Zapraszamy!

Cała ta Kora

- Celem tej wystawy jest pokazanie zdjęć odrzuconych. Dlaczego? Właśnie dlatego, że obiektem w tym wypadku jest Kora, wielka artystka, fascynująca osoba, piękna kobieta. Osoba, której już od lat dziewczęcych robiono zdjęcia. Zanim stała się wielką artystką, miała już setki zdjęć i zdobiła okładki czasopism. Jej twarz, figura, stroje, okulary, buty, torebki, miny, jej uśmiech i smutek zostały obfotografowane przez najlepszych fotografów Polski. Dlatego też zdecydowaliśmy się odnaleźć te zdjęcia, gdzie Kora pojawia się mniej znana, Kora, która może nas zaskoczyć, a przecież zaskakiwanie było częścią jej istoty - tak o wystawie w Ney Gallery & Prints i jej bohaterce mówi Kamil Sipowicz, przyjaciel i mąż Kory, współtwórca tej niezwykłej ekspozycji.

Zobaczymy tu fotografie Tadeusza Rolke, Andrzeja Świetlika, Tomka Sikory, Jacka Poremby, Andrzeja Tyszko oraz Woody'ego Ochnio.

„Kora”, NEY Gallery & Prints, Warszawa, do 28 lipca, www.neygalleryprints.pl Autorzy porterów Kory: 1. Jacek Poremba 2. Tomek Sikora 3. Andrzej Świetlik

Portret Kory autorstwa Tomka Sikory

Na talerzu

Jeść lubimy wszyscy. Robimy to coraz bardziej świadomie, wybierając dobre produkty, stawiając na slow food, celebrując posiłki i chętnie odwiedzając dobre restauracje. Jedzenie stało się też tematem wystawy, trwającej właśnie w Victoria & Albert Musem. Jak powinniśmy zmienić nasz sposób odżywiania, żeby zapewnić sobie i światu bardziej zrównoważoną i zdrową przyszłość? Na te pytanie odpowiadają wspólnie artyści, projektanci, kucharze, naukowcy i rolnicy.

„FOOD: Bigger than the Plate”, Victoria & Albert Museum, Londyn, do 20 października, www.vam.ac.uk

„Food RULES tomorrow”, 2019, kadr z filmu, © honey & bunny Sebastian Arlamovsky

Okiem kobiety

„Farba znaczy krew” to pierwsza tak obszerna międzynarodowa wystawa malarstwa poświęcona twórczości kobiet, których twórczość dyskutuje ze stereotypami na temat uległości i dominacji. Artystki, których prace możemy zobaczyć w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej, proponują afirmatywną wersję kobiecości, opartą na autonomii i sprawczości. Ekspozycja stanowi jednocześnie refleksję na temat tego, jak patrzymy, co dostrzegamy i jak inni patrzą na nas.

„Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, do 11 sierpnia, farba.artmuseum.pl

Christina Quarles, "Uziemiona przy Twym boku", 2017, akryl, płótno, 127 x 177,8 cm, dzięki uprzejmości artystki oraz galerii Pilar Corrias, Londyn

Nie ma dnia bez kreski

Franciszka Themerson była przedstawicielką awangardy, razem z mężem Stefanem Themersonem tworzyła filmy eksperymentalne i prowadziła wydawnictwo. Sama dużo rysowała: ilustrowała, projektowała książki, tworzyła scenografie i kostiumy teatralne. W CSW Łaźnia w Gdańsku trwa wystawa, prezentująca jej twórczość malarską i rysunkową z lat 50. i 60. Pracom olejnym artystki towarzyszą prace na papierze - energetyczne rysunki z cykli „Kaligramy” i „Ślady życia”.

„Franciszka Themerson. Linie życia”, Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, Gdańsk, do 13 października, www.laznia.pl

Franciszka Themerson, „Listening Head", © Themerson Estate