Dla ciekawych świata miłośników dobrego designu przygotowaliśmy przewodnik po najbardziej oryginalnych miejscach w Polsce.

Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Ceramika bolesławiecka zdobiona charakterystycznym wzorem stempelkowym to jeden z najlepiej rozpoznawalnych polskich produktów. Żywe Muzeum Ceramiki jest wyjątkowym miejscem stworzonym przez Manufakturę w Bolesławcu, aby promować tamtejsze produkty i edukować o tradycjach ich wyrobu. Corocznie odwiedza je tysiące turystów z Polski i zagranicy, którzy chcą poznać proces powstawania kamionkowych naczyń i spróbować ich własnoręcznego zdobienia podczas warsztatów ceramicznych. Właśnie z myślą o nich na początku maja 2019 roku otwarto przy ul. Gdańskiej 30 w Bolesławcu nową, obszerną halę warsztatową.

Bolesławiecka ceramika
Swój unikatowy wygląd zawdzięcza specjalnej technice nakładania zdobień. Przy pomocy niewielkiego stempelka artysta nakłada barwne wzory inspirowane czterema żywiołami: ziemią, wodą, wiatrem i ogniem.

W zaprojektowanym przez znanego warszawskiego architekta Mateusza Trojanowskiego budynku można w komfortowych warunkach prowadzić warsztaty ceramiczne dla większych grup uczestników, nawet do 50 osób jednocześnie! Jak zapowiada Paweł Zwierz z Manufaktury w Bolesławcu, w przyszłości mają tu być organizowane nie tylko zajęcia z wytwarzania i zdobienia ceramiki, ale także inne kreatywne warsztaty z rękodzieła czy florystyki: - Chcemy stworzyć tu stopniowo różnorodny program imprez, atrakcyjny i dla turystów, i dla mieszkańców Bolesławca oraz okolicznych miejscowości.

www.ceramiczna-przygoda.pl

www.polish-pottery.com.pl

Przeżyj ceramiczną przygodę!
Wszystkie osoby, pragnące poznać bolesławieckie tradycje garncarskie, zapraszamy do zwiedzania manufaktury ceramiki. Podczas wizyty można przyjrzeć się z bliska, jak sposób powstaje słynna polska ceramika.

Muzeum Sztuk Użytkowych

Prawie 1500 m² powierzchni wystawienniczej, około 2000 muzealiów, rozmaitych przedmiotów służących człowiekowi na przestrzeni dziejów (mebli, szkła, ceramiki, metali, tkanin). Zbiory poznańskiego Muzeum Sztuk Użytkowych są imponujące! Zwłaszcza ciekawie prezentują się kolekcje: barokowa, rokokowa oraz klasycyzmu, empire’u i biedermeieru. W Muzeum zobaczymy nie tylko meble i sprzęty codziennego użytku.

Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu.

Widowiskowa jest „Parada Stroju”, ekspozycja prezentująca ubiory powstałe od lat 80. XIX w. do lat 60. XX w. Przedstawia przemiany modnej sylwetki związane z modelowaniem kształtów kobiecego ciała i stopniem jego eksponowania. Pokazuje proces zmian, jakie zaszły między niewygodą sukni z turniurą, przejawem skrępowania kobiety konwenansami, a swobodą sukienki mini - symbolem rewolucji obyczajowej i przebojem mody ulicznej.

www.msu.mnp.art.pl

Podróż przez epoki
W Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu pokazywane są przedmioty służące człowiekowi na przestrzeni stuleci. Fot. Sławomir Obst

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Kunsztowna zbroja japońskiego samuraja, zegar słoneczny z busolą, sukienka z błękitnego jedwabiu, kufer podróżny Louis Vuitton, designerskie kryształowe kieliszki i kultowe radio „Szarotka”. Te i kilkaset innych przedmiotów składają się na niezwykłą wystawę zatytułowaną „Cudo-Twórcy”. Nowa ekspozycja stała, która zagościła na trzecim piętrze Muzeum Narodowego we Wrocławiu, prezentuje trzy kolekcje: sztuki Bliskiego i Dalekiego Wschodu, rzemiosła artystycznego i kultury materialnej oraz współczesnej ceramiki i szkła artystycznego.

www.mnwr.pl

Muzeum Narodowe w Warszawie

Galeria Wzornictwa pokazuje, jak o projektowaniu myślano w różnych epokach i środowiskach twórczych - od kręgu zakopiańskiego, Warsztatów Krakowskich, Spółdzielni Artystów „Ład” i modernistów z grupy „Praesens”, poprzez powojenny czas odbudowy, socrealizm, odwilż i najbardziej dynamiczne, współczesne lata polskiego designu.

www.mnw.art.pl

Krzesło Piórko
1935, Jan Kurzątkowski, Spółdzielnia Artystów „Ład”, jesion. Fot. Michał Korta, Piotr Ligier © Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Mazowieckie, Kamienica Secesyjna

To najstarsze polskie muzeum powstałe z inicjatywy społecznej w 1821 roku! Ze względu na największą ekspozycję poświęconą sztuce art nouveau, zwane jest często „muzeum secesji”. Niezwykle interesująca wystawa mieści się na czterech piętrach i zawiera aranżację wnętrz mieszczańskich, sale rzemiosła artystycznego - szkła, ceramiki, metalu, biżuterii - oraz galerię malarstwa i rzeźby okresu Młodej Polski, a także medalierstwa z przełomu XIX i XX wieku.

Muzeum Mazowieckie w Płocku

Wizytówką Muzeum Mazowieckiego w Płocku obok secesji i zbiorów regionalnych jest również imponująca kolekcja art déco, która znacznie wzbogaciła się w ciągu ostatnich kilku lat. Pokaźny zbiór, liczący kilkaset muzealiów z okresu międzywojennego, tworzą przede wszystkim obiekty polskiego pochodzenia uzupełnione europejskimi i amerykańskimi. Trzonem kolekcji są wysokiej klasy meble, dopełnione wyrobami rzemiosła artystycznego: szkła, ceramiki, metalu, tkaniny oraz stroju z jego akcesoriami.

www.muzeumplock.eu