Polecamy najciekawsze wydarzenia artystyczne w Polsce i zagranicą. Tym razem zachęcamy do odwiedzenia Wrocławia, Krakowa, Weil am Rhein, Londynu i Warszawy.

Ponadczasowe formy

Dobra wiadomość dla wszystkich wielbicieli wnętrz w stylu vintage! Wrocławskie Muzeum Architektury prezentuje dorobek jednego z ważniejszych polskich projektantów wnętrz i mebli – Władysława Winczego.

W jego twórczości pojawiały się zarówno wyszukane fornirowane meble, przywołujące przedwojenne tradycje, jak i fantazyjnie ukształtowane metalowe rurki czy gięte sklejki, symbolizujące potencjał nowych czasów. Na wystawie zobaczymy prototypy i projekty mebli, dekoracje oraz projekty wnętrz, tkanin, rysunki, a także grafiki.

„Władysław Wincze. Wnętrza”, Muzeum Architektury we Wrocławiu, do 1 marca, www.ma.wroc.pl

Władysław Wincze, fotel Leniwiec, 1952, fot. Stanisław Sielicki

Obrazy awangardy

Jan Hrynkowski - malarz, grafik, scenograf i animator życia artystycznego - to bohater wystawy trwającej właśnie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Był on współzałożycielem grupy Ekspresjonistów Polskich (późniejszych Formistów), których pierwsza wystawa w 1917 roku uważana jest dziś za symboliczny początek ruchu awangardowego w Polsce.

Krakowska wystawa prezentuje bogatą twórczość artysty, która powstawała od początku pierwszego dziesięciolecia do lat sześćdziesiątych XX wieku. Zobaczymy malarstwo olejne, grafikę, rysunek oraz rzeźbę. Jednak nie jest to tylko opowieść o jednym artyście, ale także o całym pokoleniu ekspresjonistów oraz różnych aspektach krakowskiego życia artystycznego pierwszej połowy ubiegłego wieku.

Ekspozycję w takim ksztacie udało się przygotować dzięki zgromadzonemu przez Hrynkowskiego archiwum, w skład którego weszły dokumenty, zdjęcia i teksty dotyczące środowiska artystycznego, w którym działał.

„Jan Hrynkowski. Opowieść artysty", Muzeum Narodowe w Krakowie, do 8 marca, www.mnk.pl

Jan Hrynkowski, „Tancerka”, 1919, wł. prywatna

Na tropie sztuki

Tematem wystawy prezentowanej we wrocławskiej galerii BWA jest sztuka i różne inicjatywy artystyczne powstające w obszarze prywatnym, poza obiegiem instytucji i publicznych mechanizmów wspierania kultury. Wystawa powstała z rozmów telefonicznych i spotkań w rozmaitych miejscach, w których bije serce polskiej sztuki.

„Cała Polska. Wyprawa do źródeł sztuki”, galeria BWA Wrocław Główny, do 1 marca, www.bwa.wroc.pl

Paweł Matyszewski, „Alcea rosea”, 2017, akryl, płótno, 160 x 130 cm, fot. Adam Gut

Hasior w Operze

W Galerii Opera Teatru Wielkiego – Opery Narodowej trwa wystawa prac Władysława Hasiora z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego. Pokazano asamblaże, rysunki i szkice scenograficzne tego jednego z ważniejszych polskich twórców zeszłego wieku, uznawanego za prekursora pop-artu w Polsce.

„Władysław Hasior”, Galeria Opera, Warszawa, do 8 marca, www.teatrwielki.pl/ dzialalnosc/galeria-opera

Władysław Hasior, „Portret romantyczny”, 1989, fot. Marcin Łabuz

Trzy dekady designu 

Vitra Design Museum zostało otwarte w Weil am Rhein w listopadzie 1989 roku. Kilka dni później runął Mur Berliński. Teraz, upamiętniając te wydarzenia, muzeum przygotowało wystawę poświęconą designowi ostatnich 30 lat. Odbędziemy tu podróż przez zdominowane tendencją do redukcji i prostoty lata 90. oraz rozwijane po roku 2000 eksperymenty z drukiem 3D i materiałami pochodzącymi z recyklingu. Spotkamy dzieła takich projektantów jak m.in. Jasper Morrison, Philippe Starck czy Hella Jongerius.

„After the Wall: Design since 1989”, Vitra Design Museum, Schaudepot, Weil am Rhein, do 23 lutego 2020, www.vitra.com

Emeco, 111 Navy Chair, 2010, © Emeco

Światłem malowane

Tate Modern zaprasza na ekspozycję niezwykłych prac Dory Maar, jednej z najważniejszych przedstawicielek surrealistycznej fotografii. Pokazano ponad 200 zdjęć i fotomontaży, nie tylko odważnych eksperymentów artystycznych, ale także zleceń komercyjnych i fotografii dokumentalnych.

„Dora Maar”, Tate Modern, Londyn, do 15 marca 2020, www.tate.org.uk

Bez tytułu, 1933, fotografia, odbitka żelatynowo-srebrowa, 24 x 18,3 cm, Harvard Art Museums/Fogg Museum, Richard and Ronay Menschel Fund for the Acquisition of Photographs