Polecamy najciekawsze wydarzenia artystyczne - tym razem online.

Sztuka przyjdzie do Ciebie 

Pandemia wymusiła na muzeach i galeriach zintensyfikowanie działań wirtualnych i przeniesienie części działań do internetu. Świetnie poradziło sobie z tym zadaniem Muzeum Narodowe w Kielcach, wykorzystując w tym celu także media społecznościowe. Muzeum zintensyfikowało obecność na Facebooku i Instagramie - posty są lekkie, żartobliwe i w zupełnie inny sposób przybliżają sztukę. Przykładem tego jest choćby akcja odtwarzania obrazów z kolekcji muzeum czy spotkania z wybranymi dziełami z cyklu #muzelanicypolecają.

Dokumentacja działań muzeum na Facebooku: Stanisław Wyspiański, ,,Portret Elizy Pareńskiej", 1905 r., papier, pastel i współczesne odtworzenie sceny z obrazu

Cała działalność edukacyjna została przeniesiona do sieci. Powstały nowe cykle edukacyjne, codziennie udostępniane są zajęcia w formie wpisów/filmów, a w każdą niedzielę podcasty. Zajęcia prowadzone są wirtualnie na specjalnie utworzonej do tego celu grupie na Facebooku. Oferta uwzględnia wszystkie grupy wiekowe, rodziców oraz nauczycieli. Na stronie muzeum www.mnki.pl możemy obejrzeć wirtualne zbiory, obejrzeć filmy, poczytać książki. Od początku pandemii treści Muzeum Narodowego w Kielcach dotarły do ponad miliona użytkowników.

Akcja #muzealnicypolecają

Wirtualny Coming Out

„Coming Out” to wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne, które na stałe wpisało się już w kulturalny kalendarz Warszawy. Akademia Sztuk Pięknych co roku prezentuje to, co ma najbardziej wartościowego, czyli prace dyplomowe swoich absolwentów. Do tej pory wydarzenie miało formę tradycyjnej wystawy, w tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną przeniosło się do świata wirtualnego, dzięki czemu jest dostępne dla gości z całej Polski.

Jednym z partnerów projektu jest Stowarzyszenie Architektów Wnętrz, które wyróżniło najbardziej obiecujących absolwentów Wydziału Architektury Wnętrz warszawskiej ASP. Organizatorzy zapraszają na dedykowaną projektowi stronę internetową www.comingout.asp.waw.pl, na której możemy w niezwykle atrakcyjnej formie wizualnej zapoznać się z pracami i sylwetkami 31 wyróżnionych młodych twórców.

Agnieszka Śmiarowska, dyplom, Wydział Architektury Wnętrz, ASP w Warszawie, 2019-2020

Spacerem po wystawie

W czasie pandemii Muzeum Narodowe w Warszawie pozostaje otwarte dla zwiedzających w internecie. Teraz do muzealnej oferty online dołączył wirtualny spacer po wystawie „Polska. Siła obrazu”, projekt zrealizowany dzięki współpracy Muzeum i Huawei Polska. Dzieła najwybitniejszych polskich artystów XIX wieku zeskanowano w technologii 3D i udostępniono na stronie internetowej muzeum w formie wirtualnego spaceru, połączonego z oprowadzaniem kuratorskim.

Wirtualny spacer po wystawie ,,Polska. Siła obrazu".

- Rola nowoczesnych technologii w upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego jest nieoceniona, dlatego warto inwestować w nie. Innowacyjne rozwiązania cyfrowe stwarzają zupełnie nowe możliwości kontaktu z naszą publicznością - mówi p.o. dyrektora MNW Łukasz Gaweł. A sztuka staje się dostępna dla każdego.

W sieci sztuki

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na wystawę „Nowa wrażliwość. Sztuka niemiecka przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów dawnego Muzeum Miejskiego w Gdańsku”. Możemy oglądać ją online, w formie wirtualnego spaceru. Dodatkowe materiały znajdziemy natomiast na specjalnej stronie www.nowawrazliwosc.pl.

Lyonel Feininger, ,,Dwa jachty", 1929, papier, pióro, tusz, akwarela.

Na początku lutego na stronie internetowej muzeum www.MNG.gda.pl i w mediach społecznościowych MNG pojawiły się natomiast filmowe oprowadzania po wystawach stałych oraz prezentacje obiektów z Gdańskiej Kolekcji sztuki Współczesnej, które są prezentowane w NOMUS Nowym Muzeum Sztuki.

Zdjęcie otwierające artykuł: Rafał Hadziewicz, Portret żony w stroju ślubnym, Facebook MNKi

Autor
Najciekawsze wydarzenia artystyczne online
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...