Polecamy najciekawsze wydarzenia artystyczne w Polsce, które można odwiedzić mimo trwającej pandemii.

Z inspiracji Japonią 

W krakowskim Muzeum Sztuki i Technik i Japońskiej Manggha możemy obejrzeć projekt Wojtka Wieteski zatytułowany "Paradise 101". Składa się na niego cykl fotografii i obrazów filmowych inspirowanych Japonią przełomu XX i XXI wieku, filozofią zen oraz wschodnią kulturą wizualnych narracji. Wśród różnorodnych prac znajdziemy krajobrazy, portrety, a także abstrakcyjne kadry. Mają one wszystkie oddziaływać na wyobraźnię widza poprzez niedopowiedzenie oraz grę skojarzeń.

„Wojtek Wieteska. Paradise 101”, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków, do 16 maja, manggha.pl

Widok wystawy ,,Wojtek Wieteska. Paradise 101".

Pod mikroskopem

Krakowska galeria Bunkier Sztuki zmieniła na czas remontu siedzibę. Teraz wszyscy miłośnicy sztuki współczesnej mogą zapoznać się z programem galerii w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym, gdzie oprócz sal wystawienniczych znalazła się również księgarnia. Pierwszą wystawą w zabytkowych, gotyckich piwnicach pałacu jest prezentacja prac Bartka Materki zatytułowana "Tak to wygląda". W 2010 roku artysta namalował cykl obrazów przedstawiających anonimowy tłum.

Niedawno powrócił do tego tematu, czego efekty można właśnie oglądać w Bunkrze Sztuki. Punktem wyjścia były dla malarza fotografie znalezione w internecie, w tym zdjęcia zrobione z dronów: dokumentacje protestów, widowisk sportowych, kulturalnych czy rozrywkowych. Przedstawienia zaczerpnięte z fotografii zostają przekształcone na nasycone żywymi kolorami abstrakcje malarskie, Pierwotny kontekst zdjęć i udokumentowani na nich ludzie są nie do rozpoznania - stają się rozmytym elementem gry z naszą percepcją.

„Bartek Materka. Tak to wygląda”, Bunkier Sztuki, Kraków, bunkier.art.pl

Bartek Materka 2020, olej, płótno, 50 × 50 cm

We władzy rzeczy

Kalina Bańka jest absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracuje na pograniczu projektowania szkła, grafiki i malarstwa. W swojej twórczości stara się wychodzić poza ramy dotychczasowego postrzegania szkła, często ukazując tradycyjne techniki w zupełnie nowym, współczesnym kontekście. Teraz jej prace prezentuje galeria SIC! BWA Wrocław na indywidualnej wystawie "Wszystko się przyda". Przedstawiona tu opowieść dotyczy problemu nadmiernego gromadzenia, ale także ulotnej materii świata fizycznego i niestabilności psychiczno- społecznej. Projekt jest przy tym bardzo osobisty i sentymentalny, ponieważ główną rolę odgrywa w nim babcia artystki i głęboka, złożona ich relacja, będąca wynikiem patologicznego zbieractwa.

„Kalina Bańka. Wszystko się przyda”, do 10 kwietnia, Galeria SIC! BWA Wrocław, bwa.wroc.pl

Kalina Bańka

Kobiecą ręką

Wystawa "Dziewczyny na warsztat" przedstawia sylwetki i dzieła polskich młodych projektantek. Punktem wyjścia był ich warsztat pracy, rozumiany zarówno jako miejsce, w którym powstają ich projekty, jak i umiejętności rzemieślnicze, a także ich narzędzia. Ekspozycję podzielono na cztery działy, odpowiadające różnym dyscyplinom projektowania: ceramika i szkło, meble i akcesoria, grafika oraz tkanina i ubiór.

T-shirt Girl with a Cat, bawełniana koszulka z haftem projektu Magdaleny Nowosadzkiej, założycielki marki BELLE.

„Dziewczyny na warsztat”, PPNT Gdynia, do 14 marca, ppnt.pl; idkielce.pl

Autor
Gdzie pójść na wystawę w pandemii?
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...