Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po najciekawszych muzeach całego świata, które przez ostatni rok znacznie rozszerzyły i uatrakcyjniły ofertę dla zwiedzających online.

Mistrzowie z Albertiny

Wiedeńska Albertina ma jedną z największych i najwybitniejszych kolekcji sztuki nowoczesnej w Europie. Na ten imponujący zbiór składa się również niezwykły zbiór Rity i Herberta Batlinerów, którzy w 2007 roku podarowali muzeum swoją kolekcję, zawierającą między innymi dzieła Moneta, Renoira, Degasa, Cézanne’a, Toulouse-Lautreca, Matisse’a czy Picassa. Żeby obejrzeć te dzieła, prezentowane obecnie na wystawie „Od Moneta do Picassa. Kolekcja Batlinerów”, nie trzeba być na miejsca. Wystarczy wejść na stronę www.albertina.at.

Pablo Picasso, „Kobieta w zielonym kapeluszu”, 1947, olej, płótno, Muzeum Albertina, Wiedeń, The Batliner Collection © Succession Picasso/Bildrecht, Vienna 2021

Munch po nowemu

Edvard Munch jest jednym z najsłynniejszych malarzy, autorem bardzo znanego obrazu „Krzyk”. Artysta tej rangi wymaga szczególnego uhonorowania. Dlatego latem tego roku w Oslo szykuje się otwarcie nowego muzeum tego sławnego Norwega. Nowoczesny budynek pomieści 42 tysięcy obiektów. Będzie to jedno z największych muzeów na świecie poświęconych jednemu artyście.

W oczekiwaniu na to wydarzenie aktualnie zamknięte Muzeum Muncha proponuje wiele ciekawych propozycji na swojej stronie internetowej: od filmów o twórczości i życiu Muncha przez zwiedzanie galerii obrazów po warsztaty artystyczne dla dzieci. Historie ukryte za obrazami, tajniki konserwacji, spotkania z ekspertami - wszystko mamy to teraz na wyciągnięcie myszki. A do tego wystawy współczesne online i filmy wideo. Koniecznie zajrzyjcie na www.munchmuseet.no

Edvard Much, „Kąpiący się mężczyźni”, 1904, Munchmuseet, Creative Commons Attribution

Jak w muzeum

58 sal, 112 wysokiej rozdzielczości panoram, 100 haseł w audioprzewodniku, 20 filmów, 1200 dzieł sztuki. To wszystko czeka nas podczas wysokiej rozdzielczości wirtualnej wycieczki 360° po Gemäldegalerie, Galerii Malarstwa Muzeów Narodowych w Berlinie. Galeria posiada jeden z najznakomitszych na świecie zbiorów sztuki europejskiej od XIII do XVIII wieku, z płótnami m.in. Bruegla, Dürera, Rafaela, Tycjana i Rubensa.

Teraz można zwiedzać ją cyfrowo w dwóch językach - niemieckim i angielskim. Wycieczka umożliwia realistyczne doświadczenie przestrzeni galerii. W każdej sali znajdziemy nie tylko wspaniale obrazy, ale też wiele ciekawych informacji.

smb.museum/gemaeldegalerie-360

Wirtualny spacer po Gemäldegalerie, smb.museum/gemaeldegalerie-360, © Staatliche Museen zu Berlin.

Kliknij w Luwr

Słynne muzeum uruchomiło właśnie dwa nowe narzędzia cyfrowe, dzięki którym kolekcje Luwru są od teraz na wyciągnięcie ręki. Collections.louvre.fr to platforma, która po raz pierwszy gromadzi wszystkie dzieła sztuki z kolekcji muzeum w jednym miejscu. Witryna oferuje proste lub zaawansowane wyszukiwanie, albumy tematyczne, a interaktywna mapa pozwala zwiedzać muzeum sala po sali.

Natomiast louvre.fr to nowa, ulepszona i bardziej przyjazna dla użytkowników strona internetową muzeum. Materiały są tu dostępne w języku francuskim, angielskim, hiszpańskim i chińskim. Zapraszamy z komputerami, tabletami i smartfonami, do których szczególnie strona została dostosowana.

Bliskie spotkania z Rembrandtem

Dom Rembrandta to jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w Amsterdamie. Jeśli jednak chcemy obejrzeć zgromadzoną tu, imponującą kolekcję w wygodnym fotelu, bez ruszania się z domu, zajrzyjmy na stronę www.rembrandthuis.nl/meet-rembrandt/collection. Znajdziemy tu internetowy katalog zbiorów i obejrzymy prace mistrza w najdrobniejszych szczegółach.

Dom Rembrandta, sala wystawowa Ferdinand Bol i Govert Flinck 2017-2018, fot. Mike Bink

Van Gogh wirtualnie

Zbiory i wystawy online, wirtualne wycieczki po muzeum, pasjonujące opowieści z życia artysty, setki obrazów i ich historii, a także kolorowanki, gry i zabawy dla dzieci. Wszystko to możemy znaleźć na stronie internetowej muzeum Vincenta van Gogha. Spotkanie z tym artystą nigdy nie było łatwiejsze. Wystarczy wejść na stronę www.vangoghmuseum.nl/en/visit/enjoy-the-museum-from-home

Jeden z licznych autoportretów Vincenta Van Gogha, fot. Jan Kees Steenman
Autor
Wiedeń, Paryż, czy Amsterdam? Odwiedź największe wystawy nie wychodząc z domu!
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...