Mistrzowie z Albertiny
Wiedeńska Albertina ma jedną z największych i najwybitniejszych kolekcji sztuki nowoczesnej w Europie. Na ten imponujący zbiór składa się również niezwykły zbiór Rity i Herberta Batlinerów, którzy w 2007 roku podarowali muzeum swoją kolekcję, zawierającą między innymi dzieła Moneta, Renoira, Degasa, Cézanne’a, Toulouse-Lautreca, Matisse’a czy Picassa. Żeby obejrzeć te dzieła, prezentowane obecnie na wystawie „Od Moneta do Picassa. Kolekcja Batlinerów”, nie trzeba być na miejsca. Wystarczy wejść na stronę www.albertina.at.
Munch po nowemu
Edvard Munch jest jednym z najsłynniejszych malarzy, autorem bardzo znanego obrazu „Krzyk”. Artysta tej rangi wymaga szczególnego uhonorowania. Dlatego latem tego roku w Oslo szykuje się otwarcie nowego muzeum tego sławnego Norwega. Nowoczesny budynek pomieści 42 tysięcy obiektów. Będzie to jedno z największych muzeów na świecie poświęconych jednemu artyście.
W oczekiwaniu na to wydarzenie aktualnie zamknięte Muzeum Muncha proponuje wiele ciekawych propozycji na swojej stronie internetowej: od filmów o twórczości i życiu Muncha przez zwiedzanie galerii obrazów po warsztaty artystyczne dla dzieci. Historie ukryte za obrazami, tajniki konserwacji, spotkania z ekspertami - wszystko mamy to teraz na wyciągnięcie myszki. A do tego wystawy współczesne online i filmy wideo. Koniecznie zajrzyjcie na www.munchmuseet.no
Jak w muzeum
58 sal, 112 wysokiej rozdzielczości panoram, 100 haseł w audioprzewodniku, 20 filmów, 1200 dzieł sztuki. To wszystko czeka nas podczas wysokiej rozdzielczości wirtualnej wycieczki 360° po Gemäldegalerie, Galerii Malarstwa Muzeów Narodowych w Berlinie. Galeria posiada jeden z najznakomitszych na świecie zbiorów sztuki europejskiej od XIII do XVIII wieku, z płótnami m.in. Bruegla, Dürera, Rafaela, Tycjana i Rubensa.
Teraz można zwiedzać ją cyfrowo w dwóch językach - niemieckim i angielskim. Wycieczka umożliwia realistyczne doświadczenie przestrzeni galerii. W każdej sali znajdziemy nie tylko wspaniale obrazy, ale też wiele ciekawych informacji.
smb.museum/gemaeldegalerie-360
Kliknij w Luwr
Słynne muzeum uruchomiło właśnie dwa nowe narzędzia cyfrowe, dzięki którym kolekcje Luwru są od teraz na wyciągnięcie ręki. Collections.louvre.fr to platforma, która po raz pierwszy gromadzi wszystkie dzieła sztuki z kolekcji muzeum w jednym miejscu. Witryna oferuje proste lub zaawansowane wyszukiwanie, albumy tematyczne, a interaktywna mapa pozwala zwiedzać muzeum sala po sali.
Natomiast louvre.fr to nowa, ulepszona i bardziej przyjazna dla użytkowników strona internetową muzeum. Materiały są tu dostępne w języku francuskim, angielskim, hiszpańskim i chińskim. Zapraszamy z komputerami, tabletami i smartfonami, do których szczególnie strona została dostosowana.
Bliskie spotkania z Rembrandtem
Dom Rembrandta to jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w Amsterdamie. Jeśli jednak chcemy obejrzeć zgromadzoną tu, imponującą kolekcję w wygodnym fotelu, bez ruszania się z domu, zajrzyjmy na stronę www.rembrandthuis.nl/meet-rembrandt/collection. Znajdziemy tu internetowy katalog zbiorów i obejrzymy prace mistrza w najdrobniejszych szczegółach.
Van Gogh wirtualnie
Zbiory i wystawy online, wirtualne wycieczki po muzeum, pasjonujące opowieści z życia artysty, setki obrazów i ich historii, a także kolorowanki, gry i zabawy dla dzieci. Wszystko to możemy znaleźć na stronie internetowej muzeum Vincenta van Gogha. Spotkanie z tym artystą nigdy nie było łatwiejsze. Wystarczy wejść na stronę www.vangoghmuseum.nl/en/visit/enjoy-the-museum-from-home