O modzie w muzeum
Ubiór często zajmuje na obrazie dużą część przedstawienia, jednak rzadko patrzymy na niego jako na osobny element. A przecież stanowi środek plastyczny, który wpływa na formę i ekspresję dzieła, a także wiele mówi o ukazywanych postaciach i rzeczywistości. O roli ubioru oraz związkach mody ze sztuką opowiada przygotowana przez wrocławskie Muzeum Narodowe wystawa „Galeria mody”. Kolejne sale poświęcono poszczególnym barwom, dzięki czemu doszło do interesujących spotkań obrazów, ubiorów, tkanin i akcesoriów mody z różnych okresów.
„Galeria mody”, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, do 29 sierpnia, mnwr.pl
Zrozumieć fotografię
Stworzona przez Urszulę Czartoryską kolekcja fotografii Muzeum Sztuki to jeden z najciekawszych zbiorów tej dziedziny w Polsce. Powstawała ze zrozumieniem dynamicznych przemian w obrębie kultury wizualnej, a także indywidualnych procesów twórczych. Odzwierciedla kluczowe momenty w historii fotografii oraz zmieniającą się rolę tego medium. Wystawa w ms², współorganizowana przez Muzeum Sztuki w Łodzi i Fotofestiwal, prezentuje postać twórczyni tej niezwykłej kolekcji, wybitnej kuratorki i krytyczki sztuki.
„Czuła uwaga. Urszula Czartoryska wobec fotografii”, ms², Muzeum Sztuki w Łodzi, do 5 września, msl.org.pl
Z miłości do drewna
Paweł Jasiewicz jest projektantem i wykładowcą. Projektował dla takich marek jak z Ikea, Paged, Yes, Amica, współpracował z instytucjami - z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, Zamkiem Ujazdowskim, Zamkiem Cieszyn, Muzeum Pragi, Muzeum Manggha, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Kancelarią Prezydenta RP. Za projekt opakowania piwa Łomża otrzymał nagrodę Red Dot. Wykładał na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP i Wydziale Technologii Drewna SGGW.
Ulubioną jego materią jest drewno. Konsekwentnie zajmuje się projektowaniem, kształtowaniem i poznawaniem drewna pod każdą postacią, projektując nie tylko meble czy przedmioty artystyczne, ale też obiekty w skali małej architektury lub wielkoformatowe elementy wyposażenia wnętrz. Teraz na wystawie w warszawskim Instytucie Wzornictwa Przemysłowego trwa ekspozycja będąca podsumowaniem jego dotychczasowej działalności oraz wskazująca nowe kierunki i zainteresowania.
„Paweł Jasiewicz. Retrospektywa”, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa, do 17 lipca, www.iwp.com.pl
Mistrz ceramiki
W Instytucie Wzornictwa Przemysłowego trwa wystawa retrospektywna Marka Cecuły, jednego z najwybitniejszych polskich twórców ceramiki. Zaprezentowano na niej dorobek ponad pięćdziesięciu lat pracy artystycznej. Zobaczymy prace pochodzące z produkcji seryjnej, zaprojektowane dla fabryki Porcelany Ćmielów, w tym wykonane ostatnio w Ćmielów Design Studio, a także formy produkowane ręcznie w małych ilościach przez Modus Design - zestawy i akcesoria stołowe, wazony, kubki i filiżanki oraz porcelanowe upominki.
„Marek Cecuła. Współczesna Porcelana 1970-2021”, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa, do 31 sierpnia, www.iwp.com.pl
Rzeźbiarz malarzem
Twórczość rzeźbiarska Xawerego Dunikowskiego jest powszechnie znana, jednak o tym, że artysta ten był również malarzem, wiedzą nieliczni. Wystawa w Królikarni jest pierwszą ekspozycją w całości poświęconą malarstwu Dunikowskiego. Niektóre jego obrazy i szkice są prezentowane po raz pierwszy, inne nie były pokazywane publicznie od kilkudziesięciu lat. Na wystawie zgromadzono ponad 50 prac malarskich, większość z nich pochodzi z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.
„Xawery Dunikowski. Malarstwo”, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, do 14 listopada, krolikarnia.mnw.art.pl
Architektura XXI wieku
Steven Holl to gwiazda światowej architektury, prekursor nowych technologii i inicjator myślenia o tworzeniu architektury w duchu ekologii i troski o środowisko. Jest znany ze sprzeciwu wobec wszechobecnemu trendowi cyfryzacji i uważa, że pomysłowe budynki mają szansę wyjść wyłącznie spod ludzkiej ręki. Każdy etap realizacji budynku, od pomysłu po jego realizację, utrwala, malując akwarele. Teraz w Muzeum Architektury we Wrocławiu możemy obejrzeć projekty Holla, w tym powstającą właśnie wspaniałą halę koncertową w Ostrawie.
„Steven Holl. Making Architecture”, Muzeum Architektury we Wrocławiu, do 22 sierpnia, ma.wroc.pl
Geniusz prymitywizmu
Artystyczny samouk Nikifor - właściwie Epifaniusz Drowniak - zaliczany jest do najwybitniejszych na świecie malarzy naiwnych. Jego dorobek liczy kilkadziesiąt tysięcy prac. Malował na skrawkach papieru, kawałkach tektury, opakowań i zeszytów. Teraz na pokaz jego prac zaprasza kieleckie Muzeum Dialogu Kultur.
„Nikifor”, Muzeum Dialogu Kultur, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, do 29 sierpnia, mnki.pl