Zawsze modny
12 lutego 1947 roku w pałacyku przy Avenue Montaigne w Paryżu nastąpiła prawdziwa rewolucja, która całkowicie zmieniła oblicze mody i... kobiecą sylwetkę. Był to pokaz kolekcji Christiana Diora, znanej jako „New Look” - od określenia użytego przez naczelną „Harper’s Bazaar”. Zaprezentowane tam stroje podkreślały biust, wąską talię i krągłe biodra, od razu zdobywając rzesze wielbicielek. Od tamtego pokazu minęło 75 lat, ale postać Diora i jego projekty ciągle fascynują.
„How to Dior. Christian Dior i jego następcy”, Muzeum Sztuk Dekoracyjnych, Berlin, do 26 czerwca, www.smb.museum
Pokusa dla zmysłów
Georgia O’Keeffe to jedna z najbardziej interesujących malarek XX wieku. Znana jest przede wszystkim z obrazów ukazujących kwiaty. Temat ten przez długie lata w sztuce zarezerwowany był dla artystek. Lekki, niezobowiązujący, idealny dla malujących pań, którym nie przystawało zajmować się poważniejszymi kwestiami. O’Keeffe odważyła się jednak pokazać kwiaty zupełnie inaczej. Ukazywała je w dużym powiększeniu, podkreślała mięsistość płatków i zalotność pręcików, zupełnie jakby przedstawiała ludzkie narządy intymne. Teraz duży wybór jej prac możemy zobaczyć w Fondation Beyeler.
„Georgia O’Keeffe”, Fondation Beyeler, Bazylea, do 22 maja, www.fondationbeyeler.ch
Odkrywanie kobiecości
W warszawskiej Zachęcie trwa właśnie duża, monograficzna wystawa ukazująca bogaty dorobek Teresy Gierzyńskiej (ur. 1947) - rzeźbiarki, fotografki i graficzki. Ta oryginalna twórczość, sytuująca się na styku różnych dyscyplin i mediów, podejmuje dyskusję z utrwalonych przez kulturę masową wizerunków kobiecości oraz stereotypów na temat społecznej roli kobiety i jej idealnego życia. Gierzyńska, eksperymentując z fotografią, stworzyła subtelny, intymny języka, którym mówi o kobiecej tożsamości, cielesności i seksualności.
„Kobiety żyją dla miłości. Teresa Gierzyńska, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, do 6 marca, zacheta.art.pl
Rzeka i inne wątki
Wystawa prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski to pierwsza przekrojowa prezentacja kilku dekad twórczości Jarosława Modzelewskiego - jednego z ważniejszych polskich malarzy współczesnych. Na ekspozycji zobaczymy wybrane motywy i tematy powracające w malarstwie Modzelewskiego od początku jego twórczości. Wątkiem przewodnim jest rzeka Wisła, spajająca różne pod względem formalnym okresy twórczości Modzelewskiego.
„Jarosław Modzelewski. Kraj nad Wisłą”, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, do 24 kwietnia, u-jazdowski.pl
Dialog z mistrzami
Źródłem inspiracji dla autorów prezentowanych na wystawie prac z Kolekcji MOCAK-u są dzieła innych twórców. Najczęściej bazują na malarstwie i rzeźbie, ale też na literaturze i filmie. Artyści wybierają dzieła nośne znaczeniowo i wchodzą z nimi w krytyczny lub afirmujący, a czasem humorystyczny dialog.
„Sztuka karmi sztukę”, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, do 20 marca, www.mocak.pl