Polecamy najciekawsze wystawy oraz wydarzenia odbywające się w galeriach, muzeach i instytucjach kultury w całej Polsce.

Porcelanowe widoki 

Na Zamku Królewskim w Warszawie od 7 czerwca możemy podziwiać przepiękną porcelanę zdobioną motywami pejzażowymi. Eksponowane obiekty powstały w latach 1735-1800 niemal wyłącznie w Królewskiej Manufakturze Porcelany w Miśni. Wzorowane były one w większości na rycinach artystów, między innymi Bernarda Bellotta, zwanego Canaletto.

Jego graficzne dzieła zestawiono z porcelaną, dzięki czemu można będzie skonfrontować pierwowzory ze zminiaturyzowanymi, niejednokrotnie wykadrowanymi widokami malowanymi przez miśnieńskich dekoratorów. Wśród eksponatów zobaczymy między innymi elementy z serwisu należącego do króla Stanisława Augusta oraz talerze z serwisu namiestnika Zjednoczonych Prowincji księcia Wilhelma V Orańskiego.

„Pejzaże na porcelanie. Inspiracje malarskie z Belottem w tle”, Zamek Królewski w Warszawie, 7 czerwca - 4 września 2022, www.zamek-krolewski.pl

Spodek (w komplecie z filiżanką) z widokiem Drezna, według Bernarda Belotta, Królewska Manufaktura Porcelany w Miśni, ok. 1800

Tajemnice kosmosu

Przed Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie stanął niezwykły obiekt. Instalacja „Kosmos” autorstwa Beaty Konarskiej jest przestrzenną ruchomą formą, inspirowaną dziełem „Machinae Coelestis” Heweliusza. Obiekt kręci się wokół własnej osi pod wpływem siły wiatru. Dodatkowo wybrane elementy instalacji obracają się niezależnie.

Obiekt powstał na wystawę „Księżyc i Tarcza Sobieskiego. Heveliana dawne i sztuka współczesna”. Całość ekspozycji przygotowana jest ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz prezentuje prace i instalacje artystów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

„Księżyc i Tarcza Sobieskiego. Heveliana dawne i sztuka współczesna”, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, do 15 sierpnia 2022, www.wilanow-palac.pl

„Księżyc i Tarcza Sobieskiego. Heveliana dawne i sztuka współczesna”, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, do 15 sierpnia 2022, www.wilanow-palac.pl

Obrazy pełne cytatów

Wrażliwy na obrazy otaczające nas w życiu i sztuce Jerzy Krawczyk w prekursorski sposób podejmował temat konsumeryzmu, nadmiaru obrazów i informacji, a także wątek sztuki o sztuce. Reprezentował krytyczne podejście do współczesnemu rzeczywistości i do samego siebie, a w odniesieniu do sztuki - do kategorii oryginalności i nowatorstwa. Artysta żonglował stylistykami i językami wizualnymi - od kolażu po trompe l’oeil.

Do swoich obrazów wplatał inne dzieła sztuki, przedstawienia rzeczy codziennego użytku, fragmenty tekstów. Teraz prace Jerzego Krawczyka prezentuje Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki. To pierwsza tak obszerna prezentacja dzieł malarza od trzydziestu pięciu lat.

„Jerzy Krawczyk. Gra o wszystko”, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, do 19 czerwca 2022, zacheta.art.pl

„Is this a great painting by Leonardo? (Liza)”, 1967, olej, płótno, 97 × 67 cm, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Sztuka we dworze

Tej wiosny Dwór Podstolice otworzył swoje przestrzenie dla miłośników sztuki i pięknych przedmiotów. W Noc Muzeów zainaugurowano wystawę prac Piotra Perskiego. Pochodzący z Kalisza artysta od ponad dwóch dekad mieszka i pracuje w Barcelonie. W swojej twórczości sięga po tradycyjne malarstwo, ale także inne techniki, takie jak frotaż czy artystyczny recykling porcelanowych figur ze słynnych europejskich manufaktur.

Najbardziej charakterystycznymi z jego prac są widoki katalońskiej stolicy, zwracające uwagę szeroko otwartymi przestrzeniami nieba. Pejzaże te są pretekstem do malarskiej gry barw i faktur, osiąganej przy użyciu grubo kładzionej farby.

„Piotr Perski 2020 malarstwo, grafika, rzeźba”, Dwór Podstolice, do 30 sierpnia 2022, www.dwor-podstolice.pl

Piotr Perski, „Tibidabo z chmurami”, 40 x 40 cm

Arena i sztuka

Trwająca w warszawskiej Królikarni wystawa „Cyrk” za pomocą sztuki przybliża fenomen tej zapomnianej już nieco rozrywki, Pokazuje jej radosną stronę, ale także mniej znane oblicze: ryzyko, strach, melancholię i śmierć. Zobaczymy ponad 150 dzieł: obrazów, rzeźb, fotografii, grafik, rysunków i oczywiście plakatów. Plakat cyrkowy rozwijał się zwłaszcza w ramach rozkwitającej w latach 60. i 70. XX w. słynnej polskiej szkoły plakatu.

Operując ekspresją, ironią i symbolem, oddawał cyrkową atmosferę, często też posługując się groteską, ukazując zabawę, ale także dramaty towarzyszące cyrkowemu widowisku.

„Cyrk”, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Warszawa, do 2 października 2022 roku, krolikarnia.mnw.art.pl

Tadeusz Jodłowski, „Cyrk”, 1970, offset barwny, papier, własność i fot. Muzeum Narodowe w Warszawie

Moda w muzeum

Muzeum Warszawy zaprasza na wystawę poświęconej dorobkowi Grażyny Hase - modelki, projektantki mody i właścicielki galerii sztuki. Na ekspozycji pokazano ponad 200 obiektów: przede wszystkim ubiory, akcesoria stroju i projekty, a także fotografie, filmy oraz publikacje prasowe.

„Grażyna Hase. Zawsze w modzie””, Muzeum Warszawy, do 11 września 2022, muzeumwarszawy.pl

Widok wystawy „Grażyna Hasse. Zawsze w modzie”

Spotkanie z tkaniną

Maria Bujakowa wywarła ogromny wpływ na rozwój polskiej tkaniny artystycznej. Sama projektowała, tkała haftowała tkaniny, współpracując m.in. ze Spółdzielnią Artystów „Ład”, ale także uczyła ich wykonywania. Tworzyła zespoły tkackie, hafciarskie, kilimkarskie, wychowała wiele pokoleń rękodzielniczek. Unikatowe prace Mari Bujakowej prezentuje aktualnie Muzeum Sląska Opolskiego.

„Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej”, Muzeum Śląska Opolskiego, do 30 lipca 2022, muzeum.opole.pl

Maria Bujakowa przy pracy.

 

Autor
Wakacje ze sztuką - jakie wystawy warto odwiedzić?
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...