Na marginesie awangardy
W poznańskim Muzeum Narodowym trwa pierwsza monograficzna wystawa w historii poświęcona jednej z najważniejszych polskich przedstawicielek konstruktywizmu, Marii Nicz-Borowiakowej. W czasie studiów zetknęła się ona z artystami, którzy później współtworzyli najważniejsze ugrupowania polskiej awangardy. Była członkinią grup Blok i Preasens. Jej prace znalazły się w łódzkiej Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.”, współtworząc tym samym obowiązujący do dzisiaj kanon sztuki pierwszej połowy XX wieku.
Na wystawie obejrzymy około 150 prac, nie tylko reprezentujących nurt abstrakcji geometrycznej - niemal wszystkie zachowane obrazy artystki olejne, wybór rysunków, a także fotografie ze zbiorów rodzinnych artystki.
„Awangardzistka Maria Nicz-Borowiakowa”, Muzeum Narodowe w Poznaniu, do 27 listopada 2022 roku, mnp.art.pl
Kadry z przeszłości
Choć Jan Piotr Norblin był Francuzem, to właśnie nad Wisłą w pełni rozwinął skrzydła swojego talentu. Uważany jest za ojca polskiego malarstwa rodzajowego i jednego z czołowych artystów epoki stanisławowskiej. Jego prace do dziś oczarowują wirtuozerią i lekkością kreski oraz pełnym wdzięku kolorytem.
Stanowią przy tym cenne źródło wiedzy na temat wydarzeń politycznych i życia codziennego różnych warstw społecznych w Rzeczypospolitej drugiej połowy XVIII w. Teraz prace Norblina możemy podziwiać na Zamku Królewskim w Warszawie. Pokazano 125 dzieła ze zbiorów zamku - oleje, gwasze, akwarele, rysunki kreślone tuszem i akwaforty.
„Jan Piotr Norblin. Sentymentalny reporter”, Zamek Królewski w Warszawie, Pałac pod Blachą, do 11 grudnia 2022 roku, zamek-krolewski.pl
Smak, kultura, historia
Czy z talerza można wyczytać, kim jesteśmy: skąd pochodzimy, kim byli nasi przodkowie, kim są nasi sąsiedzi i jaki jest nasz styl życia? Trwająca w Muzeum POLIN wystawa pokazuje Żydów… od kuchni: przybliża kulturę kulinarną w różnych zakątkach świata, charakterystyczne potrawy, ich sposób przyrządzania, pochodzenie i znaczenie.
To opowieść zarówno o specyfice żydowskiej kuchni, jak i o tym, dlaczego dziś tak trudno jest zamknąć ją w sztywnych ramach. Ekspozycji towarzyszy program wydarzeń, w którym nie zabrakło warsztatów kulinarnych oraz spotkań i rozmów przy wspólnym stole.
„Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”, do 12 grudnia 2022 roku, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, www.polin.pl
Sztuka jest kobietą
Trwająca w Zachęcie wystawa twórczości amerykańskiej artystki Susan Mogul przybliża jej innowacyjną praktykę twórczą od lat 70. XX w do dziś. Prace Mogul dotykają ważnych kwestii, takich jak pozycja kobiet, społeczne przemiany obyczajowe, więzy rodzinne czy relacje artystki z matką.
Głównym tematem sztuki Mogul jest pamięć w ujęciu autobiograficznym, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy feministycznej. Już w trakcie studiów realizowała prace wideo, peformanse i fotografie, wykorzystując własne ciało jako temat i tworzywo, by eksplorować kobiecą podmiotowość. Jej twórczość należy odczytywać jako wyraz osobistego zaangażowania i wypowiedź kobiety o świecie zdominowanym przez mężczyzn. „Susan Mogul. Czy tak tworzy się Legenda?
” Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, do 30 października 2022 roku, www.zacheta.art.pl