Polecamy najciekawsze wystawy oraz wydarzenia odbywające się w galeriach, muzeach i instytucjach kultury w całej Polsce.

Siła kreski 

Tadeusz Kulisiewicz uczynił z rysunku niepowtarzalne narzędzie ekspresji. Inspirował się sztuką ludową, podróżami i życiem zwykłych ludzi. Wypracował charakterystyczny, lapidarny styl, zredukowany do czystej linii, który zachwyca bogactwem wyrazu. Obszerny wybór rysunków, grafik i szkiców powstałych w ciągu całego życia artysty możemy aktualnie oglądać w warszawskiej Zachęcie.

Kulisiewicz. Lapidarne piękno”, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, do 5 marca 2023, zacheta.art.pl

Rafał Wilk, „Pieniądz”, 2021, olej na płótnie, 85 x 65 cm

Niezwykły świat roślin

W 100. rocznicę powstania Polskiego Towarzystwa Botanicznego Muzeum Narodowe w Kielcach prezentuje obiekty z własnych zbiorów, które dotyczą świata roślin. Wystawa pozwala przyjrzeć się im w różnych aspektach, poczynając od ich anatomii ukazanej na kartach starodruków i zielników, a skończywszy na przedstawieniach roślin widzianych okiem artystów.

„Flora Polonica”, Muzeum Narodowe w KIelcach, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, do16 kwietnia 2023, mnki.pl

Józef Mehoffer, „Dworek w Jankówce”, 1907, olej, płótno
Alfons Karpiński, „Kwitnący rododendron”, 1921, olej, płótno

W garderobie gwiazdy

W Muzeum Woli od 2 lutego trwa wystawa poświęcona najsłynniejszej warszawskiej drag queen - Kim Lee. Wykreowana przez Andy’ego Nguyena postać stała się ikoną polskiej kultury queerowej. Królowała na warszawskiej scenie przez niemal dwie dekady, do śmierci w 2020 roku, wcielając się w takie ikoniczne postaci jak Violetta Villas czy Hanka Ordonówna. Andy własnoręcznie tworzył swoje stroje.

Pozostawił po sobie kolekcję ponad tysiąca kostiumów, które stały się punktem wyjścia do wystawy w Muzeum Woli. Garderoba Kim Lee - jako miejsce i kolekcja strojów zarazem - stała się inspiracją dla artystki Agaty Zbylut. Jej projekt dokumentacyjno-artystyczny stanowić będzie drugą część wystawy. Garderoba jest także tematem pracy dokumentalistki Pat Mic, które ukazują przepych, różnorodność, ale i uporządkowanie kolekcji.

„Kim Lee. Królowa Warszawy ”, Muzeum Woli, oddział Muzeum Warszawy, 2 lutego - 30 lipca 2023, muzeumwarszawy.pl

„Rok po śmierci. Dokumentacja kostiumów Kim Lee”, Pat Mic, 2021, Muzeum Warszawy

Uchwycone w kadrze

Sibylle Bergemann wypowiadała się w wielu dziedzinach fotografii: modowej, portretowej, reportażowej, esejach fotograficznych oraz krajobrazach miejskich i wiejskich. Jej prace są świadectwem wyjątkowej wrażliwości obrazowej, zaangażowania i empatii. Prace Bergemann publikowane były w krajowych i międzynarodowych gazetach oraz czasopismach, jak „Die Zeit”, „Der Spiegel”, „Stern” czy „The New York Times”. Jej fotografie znajdują się w kolekcjach licznych muzeów, m.in. w Museum of Modern Art w Nowy Jorku. Teraz możemy zobaczy je w Polsce. Muzeum Narodowe w Gdańsku, jako pierwsze w naszym kraju, przedstawi publiczności tę wybitną artystkę w monograficznym ujęciu

„Sibylle Bergemann. Fotografie”, Muzeum Narodowe w Gdańsku - Zielona Brama, 3 lutego - 3 maja 2023, www.mng.gda.pl

Sibylle Bergemann, „Niedźwiedzia Nora, Hildesheim 2000”, seria „Fabryka Marzeń”, wydruk pigmentowy

Uliczne gry słowne

Działająca w latach 1998-2011 grupa Twożywo wniosła do polskiej sztuki i na nasze ulice wyrazisty przekaz i błyskotliwą formę. Jej członkowie działali w przestrzeni miasta. Na warszawskich murach i w komunikacji miejskiej, za pomocą wlepek, szablonów, murali, billboardów, plakatów, poruszali ważne problemy, krytykując aktualną rzeczywistość.

Swoje prace umieszczali w przestrzeni publicznej, chcąc dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców. Posługiwali się lapidarnym, wyrazistym znakiem i bawili słowami, tworząc intrygujący przekaz, często oparty na wieloznaczności i grach językowych. Inspiracją był dla nich konstruktywizm, pop-artem, futuryzm, poezją konkretną, ale też język współczesnej reklamy. Grupa Twożywo znana jest również z działalności w internecie, który stanowi dla nich, podobnie jak ulica, rodzaj przestrzeni publicznej. Teraz prace Twożywa można zobaczyć w BWA w Zielonej Górze.

„Prze\T/rwanie. Wystawa grupy Twożywo”, BWA Zielona Góra, do 12 lutego 2023, bwazg.pl

Mural „Zalew informacji”, 09.2008, Serock, ul. Pułtuska 39, fot. dzięki uprzejmości artystów

Zdjęcie otwierające artykuł: Pexels

Autor
Jakie wystawy odwiedzić w lutym 2023?
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...