Już wszędzie widać wiosnę, również w Warszawie. Intensywna zieleń trawy i słoneczna aura zachęcają do tego, aby odpędzić resztki pozimowej ospałości i zająć się czymś interesującym. A dzieje się w maju w Warszawie naprawdę sporo. Targi, warsztaty, festiwale i inne wydarzenia kulturalne polecają się pamięci. Z tą pamięcią jednak różnie bywa, dlatego przygotowaliśmy praktyczne kalendarium.

Multimedialny Park Fontann

Od 1.05.2023, Multimedialny Park Fontann, Skwer Dywizji 1, Warszawa

Otóż i jest, pokaz na miarę świata wszystkich zmysłów, oczywiście najbardziej zmysłów milusińskich, choć i dorośli z pewnością oniemieją z zachwytu. Od 1 maja rozpoczynają się spektakularne pokazy, które powstają z udziałem fontann i kilku składowych, czyli wody, muzyki, obrazu i światła. Efektem jest fascynujące, a często nawet wzruszające widowisko z wodą w roli głównej. W tym sezonie widzów zachwyci pełna przygód kraina bajek i filmów Disneya. Tego nie da się opowiedzieć, to trzeba zobaczyć. Pokazy inauguracyjne odbędą się 1,2 i 3 maja o godzinie 21.30.

Festiwal Roślin w Warszawie

Wyprzedaż 5 - 7.05.2023 Hala Gwardii, Plac Żelaznej Bramy 1, Warszawa - Śródmieście

To już kolejna edycja cieszącego się dużą popularnością Festiwalu Roślin. Niech nie zdziwią nikogo tłumy odwiedzających, wszak festiwal połączony jest z wyprzedażą i będzie można zakupić rośliny doniczkowe już od 5 zł. Małe i duże zadbane egzemplarze prosto z hodowli, będą w świeżutkich przystępnych cenach czekały na swoich nowych właścicieli. Ponadto pasjonaci zakupią stosowną literaturę, eko-nawozy i akcesoria. Warto, wstęp bezpłatny.

Targi Twój Mały Dom

06 - 08.05.2023 Błonia PGE Stadionu Narodowego w Warszawie

Z trzeciej już edycji targów pod hasłem „Bo małe jest piękne”, ucieszą się inwestorzy, którzy planują budowę małego domu o powierzchni do 70 m2, choć nie bez znaczenia jest fakt, że te same firmy mają w ofercie również domy o większym metrażu. Sporo osób, chcących zainwestować w nieruchomość, dojrzewa powoli do myśli, że mały dom może okazać się zaledwie nieznacznie droższy, lub równoważny ceną, z mieszkaniem w bloku. Ba, porównując do apartamentu w Warszawie, może okazać się nawet sporo tańszy. Wszystkich zainteresowanych wystawcy zapraszają do zapoznania się z ciekawymi projektami i nowinkami technicznymi oraz długich rozmów o tym, że przysłowiowe „ciasne, ale własne”, wcale nie jest takie małe.

KONTRASTY - warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci i opiekunów (z tłumaczeniem na Polski Język Migowy)

6.05 i 20.05 2023 r. (soboty), godz. 11.00-13.00 Łazienki Królewskie, Warszawa

Na warsztatach „KONTRASTY”, organizowanych w ramach projektu „Bliżej sztuk”, Dorota Stelmaszczyk-Szwed – edukatorka muzealna i malarka, przybliży uczestnikom tematykę sztuki rzeźbiarskiej. Oprócz zapoznania się z imponującą kolekcją posągów w Galerii Rzeźby Polskiej będzie można własnoręcznie wykonać rzeźby z drewna i gliny. Cykl warsztatów rzeźbiarskich skierowany jest do dzieci w wieku 7-10 lat i opiekunów. Warto wspomnieć, że zajęcia tłumaczone są na Polski Język Migowy.

„Prze-budzenie” – babskie targi

6 i 7.05.2023, godz. 11:00 – 18:00 Centrum Praskie Koneser, Plac Konesera, Warszawa

Wszystko, co potrzebne jest do szczęśliwości ciała i duszy kobiecej, znajdzie się na babskich targach „Prze-budzenie” w Centrum Paryskim Koneser. Tym razem organizatorzy skupili się na tematyce dodatków modowych, zdrowia, urody i wellness. Wystawcy rozpieszczą gości wypełnionymi po brzegi stoiskami, na których będzie można nabyć wszystko, co piękne, zdrowe i eko. To jeszcze nie koniec, gdyż zaplanowane są warsztaty o tematyce pielęgnacyjnej, kreatywnej i florystycznej. Warto zabrać przyjaciółki, mamę, siostrę albo córkę i zatracić się, choć na chwilę w „babskich” sprawach.

KURS HISTORII SZTUKI / Architektura XX wieku

9.05.2023, godz. 18:00 Muzeum Narodowe w Warszawie, wydarzenie online, platforma ClickMeeting

Wykład Aleksandry Kresowskiej w ramach kursu „Od piramid do street artu”, poświęcony będzie modernizmowi w architekturze, który najlepiej ze wszystkich nurtów, wpisuje się w zasady dobrze zorganizowanej funkcjonalności, ale jednocześnie wyzwala w projektantach i twórcach prawo do ekspresji, zgodnej z własną wizją. Różnorodność architektury modernistycznej stanowi o tym, że architekci, o których również będzie mowa, do dziś czerpią ze sprawdzonych rozwiązań modernizmu. Jest to wydarzenia online, więc wykładu posłuchamy we własnym domu, w najwygodniejszym fotelu.

Czego nie widać w sztuce. Spotkanie w Parku Rzeźby na Bródnie

9 i 10.05.2023, godz. 17:00 Park Rzeźby na Bródnie, Warszawa - Targówek

Wydarzenie na świeżym powietrzu, realizowane w ramach programu „Kultura bez barier”, skierowane jest w dużej mierze do osób z niepełnosprawnością wzroku, ale nie tylko do nich, ponieważ każdy odnajdzie w sztuce plenerowej coś dla siebie. Rzeźby, znajdujące się w Parku to kwintesencja sztuki współczesnej, która została tu zaprezentowana przez artystów z całego świata. Znajdziemy tu wiele ciekawych propozycji jak choćby Domek Herbaciany, przypominający statek kosmiczny. Uczestnicy podczas spotkania zostaną zapoznani z rzeźbami, wystawionymi w Parku, ale także usłyszą ciekawostki o ich autorach.

Noc Muzeów

13.05.2023 - Warszawa

Noc Muzeów jest ogólnopolska, wyjątkowa, pasjonująca i koniecznie trzeba wziąć w niej udział. W tegorocznej warszawskiej edycji weźmie udział aż 270 placówek, więc nie ma wymówek, że brak jest interesujących tematów. Będzie możliwość zobaczenia Warszawy nocą z tarasu widokowego Pałacu Kultury, odwiedzić Warszawskie Muzeum Komputerów i Gier, oraz wziąć udział w warsztatach malarskich w plenerze. A to tylko ułamek atrakcji. Warto nadmienić, że do wielu placówek będzie można wejść za darmo.

SUSZONE OBRAZY | Warsztat Minimalistycznych Dekoracji dla dorosłych i dzieci 13+

14.05.2023, godz. 17:00-18:30 oraz 19:00-20:30 Nowa Pracownia Minimal Line – Przestrzeń Warsztatowa | Plac Konesera 2

Miłośnicy piękna zamkniętego w zasuszonych kwiatach, ozdobnych trawach i pampasach, mogą rozważyć uczestnictwo w warsztatach wykonywania kompozycji z „suszków”. Nie są to jednak kompozycje stojące w wazonach, do których przyzwyczaili nas już floryści. Tym razem będzie można nauczyć się sztuki wykonywania bukietów w ramach, czyli obrazów stworzonych z zasuszonych roślin. Wykonane dzieło na długo ozdobi salon, a może sypialnię?

Praskie bajery. Szlakiem magicznych miejscówek

13 - 14.05.2023 Warszawska Nowa Praga

Ogromne zaangażowanie lokalnych rzemieślników, artystów, przedsiębiorców i mieszkańców w wydarzenie „Praskie bajery” jest nieprawdopodobne. Prawy brzeg Wisły w dniach 13 i 14 maja zmieni się w event promujący kulturę i styl vintage oraz ideę zero waste i less waste. Na terenie eventu napotkamy antykwariaty, galerie, muzea i lokalne pracownie rzemieślnicze, w których można będzie obejrzeć i zakupić ciekawe vintage dodatki do domu, a to wszystko w otoczeniu klimatycznych starych kamienic. Przewidziana jest również gra miejska z nagrodami. Wydarzenie obejmuje kwartał między ulicami: Targową, 11 listopada, Szwedzką oraz Wileńską.

TARGOWISKO SZTUKI UŻYTKOWEJ VOL.3/KONESER

21-22.05.2023, godz. 11:00-18:00 Pasaż Konesera

To kolejny już projekt Targowiska Sztuki, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę. W evencie biorą udział twórcy i niezależni projektanci, którzy zaprezentują swoje autorskie unikatowe wyroby. Wystawią między innymi przedmioty z ceramiki, lampy, odzież, zabawki, biżuterię i będzie można zakupić je w bezpośredniej sprzedaży po atrakcyjnych cenach. Kto wie, co akurat wpadnie w oko i wzbogaci prywatne wyposażenie domu bądź garderoby? Z pewnością warto również skorzystać z inspirujących spotkań i rozmów z twórcami.

SZTUKA I RUCH / Scena rodzajowa – własny pokój, ogród, kuchnia

2023-05-25 / 11:00 Muzeum Narodowe w Warszawie

Warsztaty artystyczno-ruchowe „Sztuka i ruch” odbywają się na sali edukacyjnej muzeum i skierowane są głównie do seniorów, choć tak naprawdę może wziąć w nich udział każda dorosła osoba. Prowadząca warsztaty Marzena Maya Rostkowska, skupia się na zaangażowaniu różnych zmysłów, a ćwicząc z uczestnikami multisensoryczność, wyzwala w nich umiejętność pracy z własnym ciałem. Tematem spotkania jest scenka rodzajowa, polegająca na namalowaniu przez uczestników wybranej grafiki jedną cienką linią, bez odrywania ręki od kartki. To naprawdę nie takie proste.

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie

25 - 28.05.2023 Pałac Kultury i Nauki i plac Defilad przed PKiN

Tegoroczne Targi Książki w Warszawie odbędą się pod patronatem Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, a gościem honorowym targów będzie Ukraina. Dla wydawców zarezerwowano przestrzeń na drugim i czwartym piętrze PKiN oraz stanowiska w obszernych namiotach, ustawionych przed wejściem głównym. To niezwykle ważne wydarzenie zarówno dla wydawców, autorów, jak i miłośników światowej literatury. Nie zabraknie spotkań z autorami poczytnych książek, strefy fantastyki i festiwali tematycznych.

Swój udział zapowiedziała między innymi Won-Pyung Sohn, autorka powieści „Almond", włoska pisarka Viola Ardone oraz norweski pisarz Roy Jacobsen, autor książki „Człowiek, który kochał Syberię”. Na targach swój finał znajdzie również 14. edycja Dnia Reportażu, która zakończy się wręczeniem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego autorowi jednego z pięciu najlepszych reportaży.

Warsztaty zielarskie dla dorosłych

26.05.2023, godz. 17:00 WCK Filia Marysin, Korkowa 119/123

Miłośnicy ziół z polskich lasów i łąk z pewnością ucieszą się z propozycji warsztatów zielarskich. Zapoznanie ze światem ziół zawsze jest ekscytujące i pozwala choć trochę utożsamić się z babciami i prababciami, które na ziołach budowały swoją domową apteczkę, a nierzadko i pielęgnację oraz kosmetykę. Na warsztatach będzie można nie tylko poznać lecznicze właściwości ziół, ale także spróbować domowej roboty naparów ziołowych i stworzyć własną sól do kąpieli.

Immersive Monet & The Impressionists | wystawa multisensoryczna

24.03.2023 – 2.07.2023 Fabryka Norblina, ul. Żelazna 51/53, Warszawa- Wola

Warszawa została uprzywilejowana, gdyż stała się pierwszym w Europie miastem, do którego zawitała wystawa „Immersive Monet & The Impressionists”. To wyjątkowe doświadczenie jest animowanym pokazem, w którym wykorzystano 438 obrazów oraz ścieżkę dźwiękową autorstwa Luki Longobardi. Sztuka impresjonistów takich jak Claude Monet, Eugene Boudin, czy Paul Cezanne ożyła za sprawą efektów specjalnych i najnowocześniejszych systemów mapowania wideo. Niewątpliwie to uczta dla oka i ucha. Wystawę będzie można podziwiać do 2 lipca.  

Wystawa „Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku”

19 maja–10 września 2023 r., Muzeum Narodowe w Warszawie 

W XIX wieku rzeźbiarstwo traktowano jako profesję typowo męską. Był to jednocześnie czas kształtowania się ruchów i organizacji kobiecych, które podejmowały walkę o równouprawnienie. Wystawa w MNW opowiada o pionierskiej generacji polskich rzeźbiarek XIX wieku, które przecierały artystyczne szlaki kolejnym pokoleniom kobiet.

Na zdjęciach: Leon Wyczółkowski, „W buduarze”, Piotr Ligier / Muzeum Narodowe w Warszawie; Wierzbicki B. i S-ka, druk, © Pracownia Fotograficzna MNW

Wystawa „Małgorzata Mirga-Tas. Przeczarowując świat”

do 23 lipca 2023 r., Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa

Wystawa Małgorzaty Mirgi-Tas, pokazywana w zeszłym roku na Biennale w Wenecji, to manifest artystki na temat romskiej tożsamości i sztuki, który czerpie inspiracje z renesansowych fresków z Palazzo Schifanoia w Ferrarze. Przedstawia „pałac obrazów”, instalację składającą się z dwunastu wielkoformatowych tkanin, odpowiadających dwunastu miesiącom kalendarza. Wystawa jest próbą poszerzenia historii sztuki o przedstawienia kultury Romów, tej największej europejskiej mniejszości. Tytuł ekspozycji został zainspirowany książką Silvii Federici „Re-enchanting the World: Feminism and the Politics of the Commons”. Autorka proponuje w niej ponowne zaczarowanie świata jako sposób odzyskiwania idei wspólnoty oraz odbudowania relacji ze zwierzętami, roślinami, wodą czy górami.

Na zdjęciu: Pawilon Polski na Biennale w Wenecji, 2022 r., fot. Daniel Rumiancew
Autor
Artystyczna mapa Warszawy - warsztaty i wydarzenia w maju 2023
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...