Lato zagościło na dobre wraz z pięknem krajobrazu i upragnionym urlopem. Przed spontanicznym wyjazdem tudzież wizytą w biurze podróży i skorzystania z oferty „last minute”, warto jednak najpierw rzucić okiem na artystyczną mapę Warszawy. Być może któreś z wydarzeń okaże się tak bardzo interesujące, że żal byłoby nie skorzystać. Zapraszamy do zapoznania się z kalendarium wydarzeń artystycznych w Warszawie, ale także listą miejsc i wystaw czasowych, które warto odwiedzić w lipcu.

Young Design 2023 - wystawa pokonkursowa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego

2.06 - 30.07.2023 Warszawa - Śródmieście, ul. Świętojerska 5/7

Instytut Wzornictwa Przemysłowego już od czerwca prezentuje wystawę, przedstawiającą prace konkursowe z zakresu sztuki użytkowej, które wzięły udział w XVI edycji Young Design. Wystawa pokonkursowa dostępna jest dla każdego aż do 30 lipca, więc warto umieścić tę pozycję w swoim terminarzu. Młodzi projektanci zaprezentowali projekty niezwykle rozległe tematycznie, jednak jak zwykle skupili się na nowatorskich rozwiązaniach, mogących w przyszłości ułatwić i usprawnić różne aspekty codziennego życia. Z pewnością warto być na bieżąco z nowinkami technicznymi. 

„Oko/lica” Międzypokoleniowe warsztaty architektoniczne i fotograficzne

1-16.07.2023 Warszawa - Targówek, Park Rzeźby na Bródnie

W lipcu w Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie się działo. W bezpłatnym cyklu warsztatów architektoniczno-fotograficznych może wziąć udział każdy, czyli dzieci, młodzież i dorośli. Będą to warsztaty wielowymiarowe i multidyscyplinarne, a ich celem jest nie tylko przybliżenie uczestnikom technik tworzenia interesujących zdjęć i treści, ale przede wszystkim zapoznanie ich z okoliczną architekturą. Warsztaty skupią się na pracy z fotografią i słowem, a cały cykl odbędzie się na kanwie poznania i przedstawienia okolicy z perspektywy mieszkańców i ich historii.

WARSZTATY RZEŹBIARSKIE / Sztuka modelowania

1.07.2023 Gmach Główny MNW

Muzeum Narodowe w Warszawie oferuje wiele ciekawych propozycji na wakacyjny czas, jednak warsztaty rzeźbiarstwa to zawsze strzał w dziesiątkę. W ciągu 120 minut uczestnicy warsztatów, towarzyszących wystawie rzeźbiarki Camille Claudel, pod okiem doświadczonej edukatorki MNW Magdaleny Schreiber, stworzą rzeźby, będące odwzorowaniem tych, znajdujących się w przestrzeni wystawy. W przyjaznym miejscu, pełnym dział sztuki, będzie można szlifować swój talent bądź dopiero wydobyć go na światło dzienne, a udział w warsztatach może być początkiem wspaniałej dłuższej przygody.

Ilustracja: Maria Gerson-Dąbrowska, Głowa chłopki verso: studium aktu męskiego leżącego na boku, po 1895, papier, ołówek, Muzeum Narodowe w Warszawie

Międzypokoleniowe malarstwo intuicyjne na Białołęce

4 1.07.2023 Park Henrykowski, ul. Klasyków róg ul. Modlińskiej

Miejsce, w którym twórczość nie jest w żaden sposób oceniana i pozwala swobodnie wyrazić siebie, to idealne środowisko dla osób, pragnących spróbować się w malarstwie intuicyjnym. Akt tworzenia za pomocą pędzli i farb, uwolnienie potencjału, zapoznanie ze strukturami i technikami malarskimi mocno zachęcają, aby sobotni czas spędzić przy sztaludze. Wartością dodaną jest wzmocnienie poczucia przynależności do lokalnej społeczności. Materiały do przeprowadzenia warsztatów zapewniają organizatorzy, a własnoręcznie wykonane dzieła, uczestnicy mogą zabrać z sobą do domu.

„małe A” | architektura dla najmłodszych | Festiwal Otwarty Jazdów

1.07.2023 - 05.08.2023 Warszawa Śródmieście, Osiedle Jazdów

Festiwal Otwarty Jazdów oferuje w tym roku wiele interesujących pozycji, jednak na szczególną uwagę zasługują bezpłatne warsztaty architektoniczne dla najmłodszych w przedziale wiekowym od 5 do 10 lat. Warsztaty przeprowadzane są w ramach Rodzinnych Sobót, więc co sobotę aż do początku sierpnia najmłodsi domorośli architekci będą mogli zgłębiać tajniki procesu projektowania i realizacji budowli, również w kontekście istniejącego środowiska przyrodniczego. Podczas dwugodzinnych warsztatów nabędą także umiejętność świadomej obserwacji oraz oceny przestrzeni i barw w otaczającej przestrzeni.

Straszny spacer po Starówce

1,2,8 i 9.07.2023 Warszawa Śródmieście, zbiórka - przed bramą Zamku Królewskiego

Straszny spacer po Starówce przypadnie do gustu każdemu, komu nie wystarcza już czytanie kryminałów i thrillerów. Trochę śmieszne, trochę straszne anegdoty, legendy i historie przytaczane przez doświadczonego przewodnika po Warszawie Aleksandra Łamek, zmrożą krew w żyłach i zainteresują od pierwszego słowa.

Będzie można dowiedzieć się na przykład co nieco o historii gilotyny, poznać historię prosektorium dla wiślanych topielców i usłyszeć, jak z płyt nagrobnych zrobiono chodnik. A to dopiero początek. Warto zabrać z sobą wygodne buty, ponieważ spacer zajmie około 90 minut i zakończy się pod Bazyliką Archikatedralną.

Targi Plażowe Wesoła

1-2.07.2023 Warszawa - Wesoła, ul. Armii Krajowej 32

Targi Plażowe bynajmniej nie będą związane z tematyką plażową, ale na pewno odbędą się na plaży Wesoła. Lokalni rzemieślnicy i artyści z pewnością są bardzo zapracowani przygotowywaniem wszystkich wspaniałości, a mieszkańcy pilnie śledzący wydarzenia w Warszawie już nie mogą się doczekać stoisk z unikatowymi rozmaitościami. Na pewno będzie na co wydawać rodzimą walutę, gdyż wystawcy zaprezentują naturalne świece, kwiaty, ogrody w słoiku, miody, syropy i przetwory. Będzie również coś dla zaspokojenia poczucia estetyki i piękna, czyli ręcznie wykonana ceramika i biżuteria, rzeźby, tekstylia, torby i zabawki od lokalnych producentów.

Wystawa „Retro Warszawa”

Od 3.07.2023, Fabryka Norblina, II piętro, Warszawa, Żelazna 51/53

Organizatorzy ogłosili wielki powrót wystawy multisensorycznej RETRO WARSZAWA. Kto dotąd nie zdążył zatopić się całkowicie się w ciekawym świecie Warszawy międzywojennej, z pewnością powinien spróbować. Na wydarzenie, które rusza już 3 lipca, składa się wyjątkowy multisensoryczny spektakl, oparty na zrekonstruowanych materiałach archiwalnych. Jest to możliwe dzięki nowoczesnemu systemowi projekcji, a uczestnicy będą mogli zapoznać się z życiem Warszawiaków i krajobrazem stolicy z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

CIUCHLOVE - Warsztaty tworzenia makramy na ubraniach i akcesoriach

6.07.2023 WCK Fila Radość, Warszawa, Powojowa 2, 04-860

Każdy ma w czeluściach szafy koszulkę, katanę lub spodnie, z którymi pomimo znoszenia, trudno się rozstać. Warsztaty CIUCHLOVE są zatem dla każdego, kto ma chęci i odrobinę zdolności manualnych. Własnoręczne wykonanie makramy, która ozdobi i da drugie życie tej właśnie koszulce, czy katanie to nie tylko spora frajda, ale również prestiż posiadania „ciucha”, który stanie się jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny.

Kolor życia. Frida Kahlo - wystawa czasowa

7.07.2023 - 3.09.2023 Warszawa, Łazienki Królewskie

Fridy Kahlo nie trzeba nikomu przedstawiać, ponieważ z pewnością każdy zna barwne i cechujące się ogromną indywidualnością dzieła meksykańskiej malarki. Na wystawie zostaną zaprezentowane trzy bardzo popularne obrazy malarki, ale także zdjęcia, dokumentujące życie artystki i film dokumentalny z 1941 roku autorstwa Nickolasa Muray, na którym można będzie zobaczyć Fridę Kahlo wraz z mężem w ogrodzie Niebieskiego Domu. Wystawie będą towarzyszyć wykłady i warsztaty tematyczne.

Life Balance Congress

7-9.07.2023 Warszawa, Prądzyńskiego 12/14

Na 3-dniowym Life Balance Congress przewidziane jest coś dla ducha, ciała i umysłu. Wydarzenie skupia się na holistycznym rozwoju we wszystkich trzech obszarach, a na jego program składają się koncerty gwiazd oraz prelekcje autorów bestsellerowych książek, nauczycieli medytacji oraz ekspertów z całego świata od tematów duchowych i motywacyjnych. Będzie też sporo o optymalizacji żywienia, równowadze ciała i umysłu oraz zrównoważonym rozwoju.

Uczestnicy opuszczą wydarzenie z rzetelną wiedzą, uzbrojeni w narzędzia, które pomogą poprawić jakość ich życia. Wydarzeniu będą towarzyszyć targi, na których będzie można nabyć produkty i zapoznać się z usługami, wpływającymi na dobrostan człowieka.

PLENERY NA LORENTZU / Ilustracja botaniczna - akwarele WARSZTATY

8.07.2023 Hol Główny MNW, Warszawa, Al. Jerozolimskie 3

Warsztaty malarskie w MNW przybliżą tematykę rysunku botanicznego, a modelami staną się żywe rośliny, porastające teren otaczający Muzeum. Prowadząca zajęcia rysowniczka i akwarelistka Beata Staniszewska, opowie o technice malowania akwarelami, a zadaniem uczestników będzie wybór rośliny i przeniesienie jej obrazu na papier. Zajęcia urozmaicone zostaną solidną dawką wiedzy i nauką wykorzystania w trakcie pracy płynu maskującego i gruboziarnistej soli. Jeśli nauka malowania akwarelami, to tylko 8 lipca w MNW.

Ilustracja: Henryka Beyer, Bukiecik polnych kwiatów, po 1820, MNW

Falenicka Giełda Staroci

9.07.2023 Warszawa - Wawer, Targowisko „Falenica", Trocinowa 1

Czy ktoś tęskni za giełdami staroci z prawdziwego zdarzenia, na których można kupić przysłowiowe szydło, mydło i powidło? Jeśli tak, to zbliża się wielkimi krokami Falenicka Giełda Staroci. Ta giełda z tradycją, sięgającą Warszawy przedwojennej, to niekwestionowana skarbnica antyków, bibelotów, sztuki i wyrobów artystycznych. Co tam dekoracje z marketów, skoro na Falenickiej Giełdzie do nabycia będą prawdziwe niepowtarzalne perełki. Z powodzeniem można wybrać się rodzinnie i przy okazji zjeść coś dobrego przy stanowiskach gastronomicznych.

Warsztaty tkania na krośnie żakardowym

14.07 2023 Warszawa - Śródmieście Łazienki Królewskie, Stajnie Kubickiego

Było rzeźbienie, malowanie i wykonywanie makram, to teraz będzie coś naprawdę niebanalnego. Coś dla miłośników nieszablonowego hobby, czyli warsztat tkania na krośnie żakardowym. Oprócz zobaczenia na własne oczy samych urządzeń, które są częścią stałej ekspozycji „Królewska Manufaktura Tkacka", będzie można fizycznie na nich troszkę popracować i poczuć się jak w najprawdziwszym warsztacie tkackim sprzed lat. Nauka tworzenia prawdziwie królewskich tkanin jest bezpłatna, jednak wymaga cierpliwości i wytrwałości, czego życzymy uczestnikom.

Pozrywane - warsztaty tworzenia zielników

15.07.2023 Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Anielewicza 6

Bezpłatne warsztaty, odbywające się w ramach letniego cyklu „POLIN na łące”, wyprowadzają uczestników z chłodnych murów wprost w objęcia samej natury. Racząc się bogatym zestawem ziołowych naparów, kursanci dowiedzą się, jak popularne rośliny takie jak melisa, mięta, lawenda, czy pokrzywa zamienić w botaniczne eksponaty, czyli własny zielnik. Warto wiedzieć, że ta twórcza praca może prowadzić do wykonania wspaniałej kompozycji, która stanie się ozdobą kuchennej ściany.

GOBLINY I GOBELINY. Warsztaty z kreatywnego szycia dla młodzieży i dorosłych

23 i 30.07.2023 Warszawa - Targówek, Domek herbaciany w Parku Rzeźby na Bródnie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej po raz kolejny zaskakuje rozległością tematyczną oferowanych warsztatów. Tym razem organizatorzy postawili na kreatywne szycie, które jest elementem szeroko pojętego krawiectwa. Uczestnicy warsztatów będą mogli posłuchać o artystach, dla których szycie stało się techniką twórczą, równoważną z dziedzinami sztuki takimi jak rzeźba, czy malarstwo. Będzie również samodzielna praca z tkaniną i poznanie technik szycia w praktyce. Grzech nie skorzystać, tym bardziej że na warsztaty obowiązuje wstęp wolny.

Imagine a Breath of fresh Air - wystawa w Galerii Studio

5.06 - 30.07.2023 Galeria Studio, Plac Defilad, 1

Wystawa będąca częścią międzynarodowego projektu Islands of Kinship: A Collective Manual for Sustainable and Inclusive Art Institutions, gromadzi prace artystów między innymi z Polski i Czech. Prace rozmieszczone są dwóch piętrach galerii i podzielone zostały na dwie sekcje, z których pierwsza obrazuje powrót do tradycji i ludzkiej natury, natomiast druga to wizje przyszłości z elementami fantastyki naukowej. Projekt zabiera widzów w swoistą podróż w czasie, przedstawiając utopijne idee i fikcyjne scenariusze, które wywołują w widzach element zaskoczenia i zastanowienia nad zmianami teraźniejszości. Wystawę można odwiedzać do 30 lipca.

Muzeum Sztuki Fantastycznej - Jerzy Duda Gracz - Remanenty

03.06 - 8.10.2023 Muzeum Sztuki Fantastycznej, Warszawa, Ząbkowska 31

Aż 60 prac, przybliżających twórczość czołowego polskiego malarza i rysownika, zostało w czerwcu wystawionych w ramach wystawy „Remanenty”. Eksponaty z akcentem groteski, przedstawiające rzeczywistość przez pryzmat surrealizmu i symbolizmu to niezwykła opowieść o tęsknocie za przemijającym światem. Wystawa podsumowuje niejako całokształt twórczości artysty. Wydarzenie potrwa do 8 października, a dzieła do tej wystawy wybrała córka artysty, Agata Duda-Gracz.

Muzeum Neonów

Soho Factory, Warszawa, ul. Mińska 25

Jeśli ktoś marzy o wyrazistym i charakterystycznym neonie w salonie lub kuchni, z pewnością sporo inspiracji znajdzie w warszawskim Muzeum Neonów. Obszerny zbiór przedwojennych reklam świetlnych obejmuje około 100 neonów. Niektóre są naprawdę słynne i zaprojektowane przez wybitnych artystów i grafików. Z bliska można przyjrzeć się kunsztowi wykonania i cofnąć się mentalnie do czasów, kiedy to bajecznie kolorowe neony gościły na ulicach miast na całym świecie.

Autor
Artystyczna mapa Warszawy - warsztaty i wydarzenia w lipcu 2023
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...