Letnie dni nabiorą dźwięków, kolorów i historii podczas XXV Gdańskiego Festiwalu Carillonowego. To tylko jedno z wielu wydarzeń, które w drugim miesiącu wakacji ożywią atmosferę miasta. Odkryj tajemnicze wystawy czasowe podczas oprowadzeń kuratorskich, wyrusz na malownicze spacery plenerowe dla dzieci i dorosłych. Letnie uroczystości rozpoczną się hucznie - od monumentalnego świętowania - 49. muzealnych urodzin Wartowni nr 1 na Westerplatte. Przygotuj się na bogactwo niezwykłych propozycji, które będą równie fascynujące jak samo wydarzenie!

Poznaj historie gdańskiej odbudowy

Muzeum Gdańska rozpoczyna cykl wydarzeń towarzyszących wystawie „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek”. Współczesny Gdańsk wzbudza zachwyt wielu odwiedzających go turystów. Ale czy wiesz, komu zawdzięcza obecny wygląd? Poznaj historie ludzi, bez których pracy i poświęcenia Gdańsk nie byłby taki jak teraz.

Akcja Lato trwa!

Spacery, gry terenowe, warsztaty archeologiczne - Dział Edukacji Muzeum Gdańska nie zwalnia tempa i przygotowali bogatą letnią ofertę. Szczegóły poznasz na ich stronie www. A może chcesz dać upust swojej kreatywności? Weź udział w warsztatach plastycznych w Muzeum Bursztynu.

Akcja Lato, fot. A.Grabowska

Carillony online

Tradycyjnie w piątki o godz. 11:00 i w soboty o godz. 12:05 Muzeum Gdańska zaprasza na koncerty carillonowe. W okresie wakacyjnym można wysłuchać transmisji z wieży Ratusza Głównego Miasta. Warto zajrzeć także na profil carillonów gdańskich na Facebooku. Nie zapomnij też o starcie XXV Gdańskiego Festiwalu Carillonowego! Szczegóły poniżej! 

HARMONOGRAM WYDARZEŃ

1 lipca (sobota), godz. 10:00-14:00 - Urodziny Wartowni nr 1 na Westerplatte

Zapraszamy na plenerowe spotkania z historią z okazji 49. urodzin Wartowni nr 1. Upamiętniamy otwarcie pierwszej izby muzealnej na Westerplatte, które odbyło się 29 czerwca 1974 r. Dzięki westerplatczykom, społecznikom, Muzeum Gdańska (ówczesnemu Muzeum Historii Miasta Gdańska) i darczyńcom z całej Polski powstało miejsce ku czci bohaterskich obrońców z pierwszych dni wojny.

Gdzie: Wartownia nr 1 na Westerplatte, ul. Mjr. H. Sucharskiego

Wstęp: wolny

1 lipca (sobota), godz. 11:00 - Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Meyerowie - gdańscy złotnicy XVIII i XIX wieku”

Wystawa czasowa w Domu Uphagena jest poświęcona dwóm gdańskim złotnikom przełomu XVIII i XIX stulecia - Carlowi i Johannowi Meyerom. Był to czas niezwykle burzliwy dla Gdańska, ale zarazem ciekawy artystycznie, w którym splatały się stylistyki różnych epok. Wyroby Meyerów dobrze obrazują zmieniające się na przełomie stuleci trendy oraz panującą wówczas modę. W ich wyrobach ciekawe są zwłaszcza wpływy złotnictwa angielskiego, które Carl Meyer poznał w czasie pobytu w Londynie.

Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12

Wstęp: w cenie biletu wstępu do oddziału

2 lipca (niedziela), godz. 12:00-13:30 - Spacer „Tropem cystersów”

Zakon cystersów w Gdańsku ma swoje początki już w XII wieku. To dzięki niemu Oliwa nabrała takiego kształtu, jaki znamy dzisiaj. Wycieczka z przewodnikiem to podróż do dawnych czasów nawiązująca do młynów oliwskich, a także o tym co ze sobą sprowadzili do Polski Cystersi i jak zmieniała się Oliwa przez lata, aż do czasów współczesnych.

Gdzie: Kuźnia Wodna w Oliwie, ul. Bytowska 1.

Bilety: 10 złotych od osoby. Opiekunowie (jeden na dziesięciupodopiecznych) nie uiszczają opłaty.

8 lipca (sobota), godz. 10:30-12:30 - Bursztynek na leżaku: warsztat „Obrazy natury”

To propozycja wykonania obrazów z naturalnych materiałów - piasku morskiego, patyków, muszelek, ale też sznurków, tektury falistej, drewnianych  i szklanych koralików, tkanin. Do obrazów dzieci własnoręcznie wykonają ramki i zawieszki. 

Gdzie: Sala edukacyjna w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Wejście od Domu Młynarza i ul. Na Piaskach

Bilety: do kupienia w kasie Muzeum Bursztynu i online.

Ceny: dziecko do 3lat - bezpłatnie, dziecko od 3 lat - 30zł, rodzic (opiekun) - 20zł

8 lipca (sobota), godz. 11:00 - Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek"

Wystawa opowiada o odbudowie powojennego Gdańska - dylematach, trudach, sporach architektów i społecznym zaangażowaniu ludzi: inżynierów, robotników, artystów, a nawet dzieci odgruzowujących ulice. Bez ich pracy i poświęcenia Gdańsk nie byłby taki jak teraz.

Gdzie: Zespół Przedbramia ulicy Długiej, Targ Węglowy 26

Wstęp: w cenie biletu wstępu na wystawę

Wystawa „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek"

9 lipca (niedziela), godz. 12:00-13:30 - Spacer „Echa nadburmistrza von Wintera w Gdańsku”

W tym roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Leopolda von Wintera (1823-1893), najwybitniejszego burmistrza Gdańska. Skąd przyjechał do naszego miasta? Dlaczego jest nazwany najwybitniejszym? Jakie były jego zasługi? Wszystkiego dowiesz się na spacerze!

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47.

Bilety: 10 złotych od osoby. Opiekunowie (jeden na dziesięciu podopiecznych) nie uiszczają opłaty.

10 lipca (poniedziałek), godz. 12:00 - Otwarcie wystawy „Leopold von Winter”

Wystawa plenerowa „Kochał to miasto”. Nadburmistrz Gdańska Leopold von Winter (1823-1893) została przygotowana przez Muzeum Gdańska z okazji200. rocznicy urodzin oraz 130. rocznicy śmierci nadburmistrza. Będzie się składać z 11 plansz, prezentujących najważniejsze dokonania von Wintera (m.in. budowa wodociągów i kanalizacji, reforma szkolnictwa, tramwaje konne, szpital i muzeum miejskie). Wystawa będzie prezentowana na Targu Rakowym od 10 lipca do 11 września 2023 r.

Gdzie: Targ Rakowy

Wstęp: wolny

Wystawa „Leopold von Winter”

12 lipca (środa), godz. 17:00 - Spacer „Gdański szlak koni i innych zwierząt”

Odbudowa Gdańska nie byłaby możliwa gdyby nie zapał i ciężka praca wielu osób, jednak to siła koni była w wielu momentach kluczowa. Spacer szlakiem koni i innych zwierząt ma pokazać ich role i znaczenie w życiu miasta.

Gdzie: Baszta Narożna, skrzyżowanie ulic Ogarnej i Za Murami

Wstęp: wolny

14 lipca (piątek) 20:30-21:30 - Start XXV Gdańskiego Festiwalu Carillonowego

Preludium - koncert studencki. Zagrają Urtė Krutkevičiūtė, Ignas Vydeika,Vilius Aleinikovas (Kłajpeda, Litwa), Witold Maciak, Antoni Ziober, ZuzannaWężyk.

Gdzie: ogród oo. Karmelitów przy kościele św. Katarzyny

Wstęp: wolny

15 lipca (sobota), godz. 11:00 - Spacer dla dzieci „Baśniowy zwierzyniec - opowieści gdańskich jednorożców”

W Gdańsku od 500 lat mieszkają jednorożce, gdzie dokładnie się znajdują, co robią, z kim się przyjaźnią będzie można przekonać się w czasie spaceru.

Gdzie: Zespół Przedbramia ulicy Długiej, Targ Węglowy 26

Wstęp: wolny

15 lipca (sobota), godz. 12:05-12:45 - Koncert w ramach XXV Gdańskiego Festiwalu Carillonowego

Preludium - koncert studencki. Zagrają Urtė Krutkevičiūtė, Ignas Vydeika, Vilius Aleinikovas (Kłajpeda, Litwa), Witold Maciak, Antoni Ziober.

Gdzie: wieża Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Wstęp: wolny

16 lipca (niedziela), godz. 12:00-13:30 - Spacer „Wstęp do Gdańska”

Przyjechałaś/Przyjechałeś do Gdańska i nie wiesz od czego zacząć poznawanie jego długiej i burzliwej historii? Mieszkasz tu od niedawna i chciałabyś/chciałbyś zagłębić się w dzieje miasta? Ten spacer jest właśnie dla Ciebie! Podczas niego dowiesz się o początkach grodu nad Motławą, czemu mamy Główne Miasto i Stare Miasto, o tym dlaczego król Polski przyjeżdżał do Gdańska i wiele więcej! Serdecznie zapraszamy!

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47.

Bilety: 10 złotych od osoby. Opiekunowie (jeden na dziesięciu podopiecznych) nie uiszczają opłaty.

19 lipca (środa), godz. 17:00 - Spacer „Lapidaria - gdzie spędzają emeryturę rzeźby z gdańskich zabytków”

Zniszczone rzeźby z gdańskich kamienic i budynków pod koniec XIX i na początku XX wieku zastąpiono kopiami, stare przeniesiono w specjalne miejsca lapidaria. Szlak gdańskich lapidariów ma wskazać te miejsca i przypomnieć historie wybranych zabytków.

Gdzie: Muzeum Narodowe w Gdańsku, ul. Toruńska 1

Wstęp: wolny

21 lipca (piątek), godz. 20:30-21:30 - Koncert w ramach XXV Gdańskiego Festiwalu Carillonowego Ringing Out

Nowe brzmienia na carillon i instrumenty dęte. Zagrają Emil Miszk, Paweł Hulisz - trąbki, Adam Wiśniewski - puzon oraz Monika Kaźmierczak - carillon.

Gdzie: ogród oo. Karmelitów przy kościele św. Katarzyny

Wstęp: wolny

22 lipca (sobota), godz. 11:00 - Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek"

Wystawa opowiada o odbudowie powojennego Gdańska - dylematach, trudach, sporach architektów i społecznym zaangażowaniu ludzi: inżynierów, robotników, artystów, a nawet dzieci odgruzowujących ulice. Bez ich pracy i poświęcenia Gdańsk nie byłby taki jak teraz.

Gdzie: Zespół Przedbramia ulicy Długiej, Targ Węglowy 26

Wstęp: w cenie biletu wstępu na wystawę

22 lipca (sobota), godz. 12:05-12:45 - Koncert w ramach XXV Gdańskiego Festiwalu Carillonowego

Ceremonia otwarcia Jarmarku św. Dominika. Zagrają Tubicinatores Gedanenses Ensemble (trąbki, kotły) oraz Monika Kaźmierczak (carillon)

Gdzie: wieża Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Wstęp: wolny

22 lipca (sobota), godz. 10:30-12:30 - Bursztynek na leżaku: warsztat „Bursztynowe magnesy i zakładki”

Uczestnicy warsztatów wykonają magnesy na lodówkę - inkluzje, z wykorzystaniem morskich kamyków. Cześć z nich, to będą malowane kamienie - magnesy, imitacje bursztynków i inkluzji. Drugą propozycją będą zakładki do książek w kształcie Muzeum Bursztynu w Gdańsku, czyli Wielkiego Młyna oraz w kształcie bursztynów i symbolimorskich. Dzieci dostaną przygotowaną wcześniej formę. Do zakładki przyklejony będzie sznureczek z prawdziwym bursztynkiem na jego końcu. Ta część będzie wystawała poza czytaną książkę z zakładką. Na pewno zwróci na siebie i książkę uwagę, dzięki swej oryginalności. Gdzie: wieża RatuszaGłównego Miasta, ul. Długa 46/47

Gdzie: Sala edukacyjna w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Wejście odDomu Młynarza i ul. Na Piaskach

Bilety: do kupienia w kasie Muzeum Bursztynu i online.

Ceny: dziecko do 3lat - bezpłatnie, dziecko od 3 lat - 30zł, rodzic (opiekun) - 20zł

Muzeum Bursztynu, fot. Dariusz Kula

23 lipca (niedziela), godz. 12:00-13:30 - Spacer „Podróż do osiemnastowiecznego Gdańska”

Spojrzymy na miasto oczami pana Jana Uphagena. Zobaczymy, jak wyglądał dzień zamożnego mieszczanina w epoce oświecenia: od porannej domowej krzątaniny, poprzez spacer po ulicy Długiej do Ratusza Głównego Miasta, pracę rajcy i interesy, a także wieczorne rozrywki w Dworze Artusa.

Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12

Bilety: 10 złotych od osoby. Opiekunowie (jeden na dziesięciu podopiecznych) nie uiszczają opłaty.

26 lipca (środa), godz. 12:00-13:30 - Amazonki w Muzeum

W tym miesiącu grupa trójmiejskich Amazonek będzie miała niepowtarzalną okazję zwiedzić Twierdzę Wisłoujście. W części budynków oddziału nadal prowadzone są prace konserwatorskie i remontowe. Zostanie udostępniony do zwiedzania w 2024 roku.

Gdzie: Twierdza Wisłoujście, ul. Stara Twierdza 1

Wstęp: wolny

26 lipca (czwartek), godz. 17:00 - Spacer „Dłutem i knyplem - szlakiem rzeźbiarzy i rzeźbiarek gdańskiej odbudowy”

Odbudowane kamienice Gdańska musiały ozdobić setki a nawet tysiące rzeźbionych elementów. Nigdy w długiej historii miasta nie było tyle pracy dla rzeźbiarzy i kamieniarzy. Spacer ich szlakiem jest zaledwie skromnym wyborem, pokazującym ciekawe przykłady rzeźby z czasów odbudowy i ich twórców. Gdzie: Zespół Przedbramia ulicy Długiej, Targ Węglowy 26 Wstęp: wolny

27 lipca (czwartek), godz. 12:00-13:30 - Seniorzy do Muzeum!

W tym miesiącu Seniorzy będą mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić Twierdzę Wisłoujście. W części budynków oddziału nadal prowadzone są prace konserwatorskie i remontowe. Zostanie udostępniony do zwiedzania w 2024roku. Twierdza Wisłoujście to najstarsza twierdza nadmorska na polskim wybrzeżu. W okresie nowożytnym nazywana była Bramą do Rzeczypospolitej. Imponująca fortyfikacja chroniła statki w drodze do portu gdańskiego. Pełniła też rolę latarni, była miejscem cumowania polskiej floty oraz więzieniem. 

Gdzie: Twierdza Wisłoujście, ul. Stara Twierdza 1

Wstęp: wolny

28 lipca (piątek), godz. 20:30-21:30 - Koncert w ramach XXV Gdańskiego Festiwalu Carillonowego

Weekend amerykański - amerykańskie kompozycje carillonowe w różnychstylach. Wystąpi John Gouwens (USA). Gdzie: ogród oo. Karmelitów przy kościele św. Katarzyny Wstęp: wolny

29 lipca (sobota), godz. 11:00 - Spacer dla dzieci „Wśród baśni i mitów - szlakiem starożytnych bogiń i herosów”

Gdańszczanie uwielbiali grecką i rzymską mitologię, swoje domy ozdabiali chętnie podobiznami antycznych bóstw i herosów, szlak ich śladem może przypominać wyprawę w świat mitów.

Gdzie: Zespół Przedbramia ulicy Długiej, Targ Węglowy 26

Wstęp: wolny

29 lipca (sobota), godz. 12:05-12:45 - Koncert w ramach XXV Gdańskiego Festiwalu Carillonowego

Weekend amerykański - amerykańskie kompozycje i opracowania. Wystąpi John Gouwens (USA).

Gdzie: wieża Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Wstęp: wolny

29 lipca (sobota), godz. 12:05-12:45 - Spacer „Śladami Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku”

Wolne Miasto Gdańsk nie było wyłącznie niemieckim miastem - miało znaczącą polską mniejszość. Na wycieczce z przewodnikiem dowiecie się jak żyli i funkcjonowali w coraz bardziej wrogim wobec nich mieście, a także poznacie ich losy w pierwszych godzinach po wybuchu II wojny światowej.

Gdzie: Muzeum Poczty Polskiej, plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Bilety: 10 złotych od osoby. Opiekunowie (jeden na dziesięciu podopiecznych) nie uiszczają opłaty.