Rokoko, styl artystyczny pełen wdzięku i finezji, sprawił, że śląskie pałace, kościoły i dwory nabrały na wartości estetycznej. Bujne kwiaty, delikatne liście, zwierciadła zdobione złotymi liśćmi - takie elementy stały się symbolem nowego gustu, który narodził się w XVIII wieku.

Ponad 500 dzieł sztuki prezentujących sztukę rokokową i neorokokową na Śląsku

Dzisiaj, po prawie 300 latach od narodzin tego stylu, Muzeum Narodowe we Wrocławiu otwiera swoje drzwi na "Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII-XXI w.)". To pierwsza wystawa tego typu na Śląsku, gdzie prezentowane będą dzieła sztuki od malarstwa, rzeźby, aż po instalacje wideo, wszystko w nurcie rokokowym i neorokokowym. 

Tym, co wyjątkowego jest na tej wystawie, to nie tylko bogactwo dzieł, ale też faktem, że uzupełniają je prace współczesnych artystów, dla których rokoko stało się źródłem inspiracji. Widać to na przykładzie prac Tadeusza Brzozowskiego, Anny Orbaczewskiej i Volker Hermesa, którzy korzystając z klasycznych pierwowzorów, reinterpretują sztukę rokokową.

Wystawa odkrywa szereg niezwykłych relikwii, które dają nam obraz historycznych przemian na Śląsku. Na przykład, meble, obrazy i przykłady słynnego fryderycjańskiego serwisu porcelanowego znanego jako Breslauer Stadtschloss, które są relikwiami z dawnego wyposażenia wrocławskiego Pałacu Królewskiego.

- Śląsk jako obszar sztuki rokokowej jest szczególnie wdzięcznym obiektem badawczym - wyjaśnia dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor MNWr i koordynator wystawy. - Kolejni reprezentanci panujących Hohenzollernów - Fryderyk II Wielki (1740-1786) oraz Fryderyk Wilhelm II (1786-1797) - stali się rzecznikami nowego stylu.

Wystawa zwraca również uwagę na XVIII-wieczne stroje pochodzące ze Śląska, takie jak niezwykle cenny haftowany komplet kobiecy z zamku w Oleśnicy. Prezentuje również przykłady rokokowego rzemiosła artystycznego w postaci złotnictwa, metaloplastyki, medalierstwa, meblarstwa, szkła i ceramiki, pokazując jak powszechna była fascynacja rokokiem na Śląsku.

Niezwykłą atrakcją będzie przeniesienie do sali muzealnej wnętrza neorokokowej kaplicy z pałacu w Konarach. Wszystko to, w połączeniu z pracami współczesnych artystów, tworzy unikalną przestrzeń, w której przeszłość spotyka się z teraźniejszością.

- Są to prace, które komentują wpływ historycznych fenomenów na złożoność współczesności - wyjaśnia Iwona Dorota Bigos, kierowniczka Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej.

Na koniec, warto zaznaczyć, że wystawa będzie dostępna dla różnych grup odbiorców. Umieszczone zostaną informacje w PJM oraz kody QR do ściągania nagrań audiodeskrypcji, a do wybranych dzieł stworzone zostaną pomoce dotykowe dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Koordynator i pomysłodawca wystawy: dr hab. Piotr Oszczanowski

Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)

14.07.2023-14.01.2024

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu