Odkryj fascynujący świat polskiego wypoczynku na wystawie "Wczasy. Krajobrazy wypoczynku". Przeżyj podróż przez stulecie różnorodnej architektury i pięknych krajobrazów.

Polska ostoja wypoczynku

W czasach zgiełku i ciągłego pędu, kiedy świat zdaje się przyspieszać, człowiek z uporem poszukuje chwil ciszy, spokoju i oderwania. Właśnie z tego powodu, przez ostatnie sto lat, w różnych zakątkach Polski wyrosło mnóstwo obiektów, które te pragnienia realizują. Od malowniczych schronisk na zboczach Tatr, przez sanatoria Ustroń-Zawodzie, aż po domy wczasowe uroczej Brdy i odległego Potoczka - wszystkie te miejsca są żywym dowodem na naszą tęsknotę za wypoczynkiem. Wystawa "Wczasy. Krajobrazy wypoczynku", która od lat przyciąga do Wrocławia turystów z całego świata, oddaje ich różnorodność i niepowtarzalność.

Ośrodek Centralnego Zjednoczenia Spółdzielczości Pracy „Harnaś, 1962-67, projekt: Leszek Filar, Przemysław Gawor, Jerzy Pilitowski, lokalizacja: Bukowina Tatrzańska

Mozaika stylów

Ośrodki wypoczynkowe, sanatoria, domy wczasowe i schroniska górskie tworzą fascynujący krajobraz polskiego wypoczynku. Ich architektura to prawdziwa mozaika stylów, od tradycyjnych, przez historyczne, po awangardowe. Wszystkie te obiekty łączy jedno - umiejętność harmonijnego wpisania się w naturalny krajobraz.

Schronisko nad Morskim Okiem, 1907-08, projekt: Tadeusz Prauss, lokalizacja: Tatrzański Park Narodowy, fot. Jakub Certowicz

Architektura w czasie zmian

Wciąż ewoluująca, podyktowana zmianami politycznymi i gospodarczymi, architektura czerpie z regionalnej tradycji i historii, tworząc zarówno doskonałe naśladowania, jak i zaskakujące kontrasty. Wychodząc poza utarte schematy, jest wyrazem naszych zmieniających się potrzeb i ambicji. Zaskakuje, intryguje, zachwyca.

Relikty przeszłości i ich prezentacja

Wystawa "Wczasy. Krajobrazy wypoczynku" prezentuje dwadzieścia jeden wybranych obiektów, które powstały w ciągu XX i początków XXI wieku. Różnią się one stylem, skalą i kontekstem powstania, ale łączy je wiele więcej - miłość do architektury, szacunek do natury i chęć stworzenia idealnego miejsca do regeneracji ciała i ducha. Niektóre z nich nie przetrwały do dziś, lub uległy tak znacznej przebudowie, że trudno w nich rozpoznać oryginalną koncepcję. Wystawa prezentuje je za pomocą modeli i fotografii, które oddają ich unikalny charakter i ducha miejsca.

Dom Baby Jagi, 2015, projekt: Wojciech Gajewski, Łukasz Gniewek, Bartłomiej Popiela, lokalizacja: Rzepka, fot. Jakub Certowicz

Międzynarodowy sukces

"Wczasy. Krajobrazy wypoczynku" (ang. Landscapes of Leisure) miała swoją premierę na EXPO 2020 w Dubaju, gdzie w ciągu zaledwie dwóch tygodni przyciągnęła ponad 300 tysięcy odwiedzających. Dziś, ta unikalna wystawa, nadal zachwyca i inspiruje, pokazując nam, jak wspaniały i różnorodny jest świat polskiego wypoczynku. 

Wczasy. Krajobrazy wypoczynku

23.06-01.10.2023

Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

ma.wroc.pl