Tony Cragg, uważany za jednego z najwybitniejszych, jeśli nie najwybitniejszego rzeźbiarza współczesnego, zasłynął swoim nowatorstwem i oryginalnością na przełomie lat 80. XX wieku, kiedy, wraz z grupą młodych twórców, wprowadził na światowe salony sztuki Nową rzeźbę brytyjską. Twórczość Cragga nieustannie ewoluuje, począwszy od jego wczesnych prac konceptualnych, przez instalacje tworzone z różnorodnych materiałów, po tradycyjne formy rzeźby. Wszystko to przy zachowaniu niezwykłej jedności stylistycznej.

Tony Cragg: Od konceptualizmu do realizmu w rzeźbie

Jego dzieła, na pierwszy rzut oka abstrakcyjne, często bazują na gotowych formach, jak fragmenty opakowań plastikowych czy zakrętki. Po przetworzeniu, te realistyczne elementy stapiają się w abstrakcyjnym kontekście rzeźby, tworząc unikalne połączenia. Takie monumentalne kompozycje jak "Wave" z 2022 roku, pełna dramatyzmu rzeźba brązowa zrealizowana z setek realistycznych figurek ludzi, są dowodem na to, że artysta nie boi się odwoływać do codziennej rzeczywistości, budując na jej fundamencie swoje fantastyczne formy.

Cragg, odznaczający się niesłychaną pracowitością, nieustannie dzieli się swoim dziełem z publicznością. Jego rzeźby są prezentowane na wystawach kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy w roku, co przekłada się na ogromną popularność artysty na arenie międzynarodowej. Zdobyte w ten sposób uznanie widzi swoje odbicie w publikacjach fachowych i popularnych, a także w wysokim miejscu, które Cragg zajmuje od lat 80. XX wieku w rankingach artystycznych. Jego prace znajdują się we wszystkich znaczących muzeach na całym świecie oraz w znamienitych kolekcjach prywatnych.

Wystawa Cragga w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu: Przegląd wieloletniej twórczości

W tym roku, z ogromnym entuzjazmem, gościmy Cragga na dużej wystawie jego rzeźb i prac na papierze w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Artysta jest związany z Polską od połowy lat 80. XX wieku, kiedy to zaprezentował swoje prace w Galerii Foksal w Warszawie, jednej z najważniejszych do dziś galerii niezależnych. Ta wystawa była wyrazem uznania dla polskich kuratorów i artystów, a także protestem przeciwko ówczesnej opresyjności komunistycznej władzy.

W kontekście tego historycznego związku, z niecierpliwością oczekujemy na otwarcie najnowszej wystawy Cragga w Toruniu. Obok nowych i najnowszych dzieł artysty, zobaczymy tam również prace z lat 70. i 80., z różnych okresów jego twórczości. Wystawa ta doskonale wpisuje się w program CSW, który od lat prezentuje najwybitniejszych międzynarodowych artystów naszych czasów.

Oznajmiamy więc z dumą i radością, że rok 2023 to "sezon" Tony’ego Cragga w Polsce. Oczekujemy, że będzie to wydarzenie niezapomniane zarówno dla artysty, jak i dla wszystkich miłośników sztuki współczesnej.