Wystawa w DESA Unicum „Mela Muter. W Drodze” to wyjątkowa okazja, by zanurzyć się w świecie tej artystki. Pokazanych zostanie 50 płócien. Można będzie podążyć śladami jej życia i twórczości. Od wczesnych lat spędzonych w Paryżu, poprzez różne etapy jej kariery i trudne lata II wojny światowej, aż po późniejsze podróże. Każdy obraz jest świadectwem jej niezwykłego talentu.
Mela Muter - gwiazda znad Sekwany
Mela Muter, jedna z najjaśniejszych gwiazd École de Paris, zyskała uznanie w latach 20. i 30. XX wieku jako wybitna portrecistka, która z pasją i talentem przedstawiała elitę intelektualno-artystyczną Paryża. Choć to portrety przyniosły jej sławę, twórczość artystki jest znacznie bardziej zróżnicowana, obejmując m.in. pejzaże z różnych zakątków Europy.
Tragiczna śmierć dziecka nadała jej pracom głęboki, emocjonalny wymiar i osobiste interpretacje na temat macierzyństwa - w jej obrazach można dostrzec ból, tęsknotę i miłość, które stały się centralnym punktem jej twórczości.
Zapomniana Mela Muter
Kariera malarki Marii Melanii Mutermilch (bo tak naprawdę miała na imię) rozpoczęła się w momencie wyjazdu z Warszawy (znajdującej się wówczas jeszcze na terenie Imperium Rosyjskiego) do Paryża. Rozwijała się na emigracji we Francji, gdzie z czasem artystka wrosła w lokalną scenę artystyczną i była formowana przez bliższe i dalsze podróże.
Posługując się tam pseudonimem Mela Muter, w okresie dwudziestolecia międzywojennego stała się niezależną i cenioną artystką. Muter była nie tylko artystką, ale także kobietą o niezwykłej sile ducha. Po jej śmierci w 1967 roku dorobek malarki poszedł w zapomnienie. Współcześnie jej prace zdobią ściany wielu muzeów na całym świecie, a jej wpływ na świat sztuki jest niezaprzeczalny - znowu wzbudza żywe zainteresowanie publiczności i kolekcjonerów.
Muter w Paryżu: pionierka wśród polskich artystek
Mela Muter była jedną z pierwszych artystek, która zasiliła krąg polskiej bohemy artystycznej w Paryżu i École de Paris, i która najdłużej pozostała nad Sekwaną. Od najmłodszych lat była częścią kreatywnego środowiska, gdzie miała okazję spotykać się z takimi twórcami, jak Władysław Stanisław Reymont czy Leopold Staff. Dopiero jako żona i matka w 1901 roku, wraz z wyjazdem do Francji, profesjonalnie zajęła się sztuką.
Ze względów ekonomicznych Muter często wykorzystywała elementy dawnych obrazów lub przemalowywała stare płótna, co stało się charakterystyczną cechą jej twórczości. Proces jej emancypacji jako zupełnie niezależnej artystycznie i ekonomicznie malarki został zwieńczony w latach 20., gdy dzięki licznym koneksjom towarzyskim stała się wziętą malarką paryskiej elity artystyczno-intelektualnej.
Twórczość Meli Muter
Nie stroniła od dużych formatów. W jej twórczości pojawiały się kompozycje religijnoalegoryczne, w których odwołuje się do życia Chrystusa i Świętej Rodziny. Szczególnie w latach 40. tworzyła wymowne sceny przedstawiające Boże Narodzenie, które alegorycznie zapowiadały Mękę Chrystusa i znajdywały swoją kontynuację w drastycznych Pietach, umieszczonych na tle pejzażu z okolic Awinionu.
Muter, wykształcona w przesiąkniętej dekadentyzmem metropolii, jaką był Paryż, przyswoiła sobie kultywowane tam wartości. Jej sztuka stała się wynikową wielu nakładających się stylistyk i tendencji. Twórczość Meli jest z pewnością fascynująca, a zdolność wyrażania emocji i osobistych doświadczeń sprawia, że jej prace są głębokie i poruszające. Wkład w sztukę i jej umiejętność ekspresji uczuć uczyniły ją jedną z najważniejszych artystek swojej epoki.
Wystawa Meli Muter w DESA Unicum
Wystawę „Mela Muter. W drodze” można oglądać do 19 sierpnia w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie. Wszystkich chętnych do zgłębienia wiedzy dotyczącej twórczości artystki eksperci domu aukcyjnego zapraszają 9 sierpnia o godzinie 18:00 na kuratorskie oprowadzanie. Wstęp na wystawę i wydarzenie jest bezpłatny.
Zdjęcie wprowadzające Mela Muter, "Widok na most Saint Bénézet w Avignonie", lata 40. XX w.