Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie prezentuje fascynującą wystawę poświęconą twórczości Adolfa Ryszki (1935–1995), jednego z prekursorów nowej figuracji w sztuce. Wystawa zatytułowana "Przestrzeń niesie cień" potrwa do 29 października 2023 roku. Kuratorami są Dorota Grubba-Thiede i Jarosław Pajek, a wystawę współorganizuje Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Co zobaczysz na wystawie?

Ekspozycja jest rodzajem eseju, który wskazuje na metafory czasu aktualnego dostrzegalne w sztuce Ryszki. Zobaczymy tu zarówno słynne realizacje artysty, jak i jego mniej znane prace. Wystawa obejmuje również grupę kameralnych rzeźb, które wprowadzają w rezonans z zagadnieniami organiczności, niesamowitości, permutacji i wariacyjności.

Dlaczego warto?

Ryszka był twórcą, który łączył wrażliwość na przemiany społeczne z nowatorskimi rozwiązaniami w rzeźbie współczesnej. Jego prace wprowadzały abstrakcję organiczną, sięgając po archetypy i praobrazy. Wystawa w Zachęcie to nie tylko prezentacja jego dorobku, ale również próba zrozumienia, jak sztuka może być metaforą wspólnotowego i indywidualnego życia.

Kontekst społeczny i kulturowy

Pierwsze sukcesy Ryszki przypadły na globalny czas manifestacji pacyfistycznych i prób przełamania zimnowojennej polityki. Jego prace wpisują się w głos sprzeciwu wobec przemocy i krwawych ingerencji militarnych. To aspekt, który stał się jednym z bodźców do przypomnienia tej oryginalnej twórczości w Zachęcie.

Wpływ na kolekcję Zachęty

Dzięki współpracy z najbliższą rodziną Adolfa Ryszki i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, kolekcja Zachęty wzbogaciła się o dwa arcydzieła rzeźby współczesnej: Niewinny I (1965) i Niewinna III (1968). 

Nie przegap tej wyjątkowej okazji, aby zanurzyć się w świecie Adolfa Ryszki. Wystawa czeka na was w Zachęcie do 29 października 2023 roku. Zarezerwuj bilety już teraz i doświadcz sztuki, która zmusza do myślenia!

Wystawa jest otwarta od wtorku do niedzieli w godzinach 12–20. W czwartki wstęp jest wolny, a kasa biletowa czynna do godziny 19:30. Zachęta znajduje się przy pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa.