Co zobaczysz na wystawie?
Ekspozycja jest rodzajem eseju, który wskazuje na metafory czasu aktualnego dostrzegalne w sztuce Ryszki. Zobaczymy tu zarówno słynne realizacje artysty, jak i jego mniej znane prace. Wystawa obejmuje również grupę kameralnych rzeźb, które wprowadzają w rezonans z zagadnieniami organiczności, niesamowitości, permutacji i wariacyjności.
Dlaczego warto?
Ryszka był twórcą, który łączył wrażliwość na przemiany społeczne z nowatorskimi rozwiązaniami w rzeźbie współczesnej. Jego prace wprowadzały abstrakcję organiczną, sięgając po archetypy i praobrazy. Wystawa w Zachęcie to nie tylko prezentacja jego dorobku, ale również próba zrozumienia, jak sztuka może być metaforą wspólnotowego i indywidualnego życia.
Kontekst społeczny i kulturowy
Pierwsze sukcesy Ryszki przypadły na globalny czas manifestacji pacyfistycznych i prób przełamania zimnowojennej polityki. Jego prace wpisują się w głos sprzeciwu wobec przemocy i krwawych ingerencji militarnych. To aspekt, który stał się jednym z bodźców do przypomnienia tej oryginalnej twórczości w Zachęcie.
Wpływ na kolekcję Zachęty
Dzięki współpracy z najbliższą rodziną Adolfa Ryszki i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, kolekcja Zachęty wzbogaciła się o dwa arcydzieła rzeźby współczesnej: Niewinny I (1965) i Niewinna III (1968).
Nie przegap tej wyjątkowej okazji, aby zanurzyć się w świecie Adolfa Ryszki. Wystawa czeka na was w Zachęcie do 29 października 2023 roku. Zarezerwuj bilety już teraz i doświadcz sztuki, która zmusza do myślenia!
Wystawa jest otwarta od wtorku do niedzieli w godzinach 12–20. W czwartki wstęp jest wolny, a kasa biletowa czynna do godziny 19:30. Zachęta znajduje się przy pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa.