4 listopada warszawski Koneser zamieni się w inspirujące miejsce spotkań warszawiaków z młodymi artystami. Rusza kolejna odsłona Targowiska Sztuki. Jakich artystów spotkamy na miejscu? 

Targowisko Sztuki, jedno z najbardziej cenionych wydarzeń artystycznych w Polsce, świętuje w tym roku swoje 17 urodziny. Przez te lata stało się ono miejscem, gdzie entuzjaści sztuki mogą podziwiać i nabywać prace współczesnych twórców z różnych dziedzin. To nie tylko okazja do zakupu unikatowych dzieł, ale również miejsce spotkań z artystami, wymiany doświadczeń i czerpania inspiracji.

W tegorocznej edycji, która odbędzie się w Centrum Eventowym Butelkownia na Placu Konesera w Warszawie, uczestnicy będą mieli okazję poznać szeroki wachlarz dziedzin sztuki - od malarstwa, przez grafikę, aż po ceramikę. Co więcej, wydarzenie to jest bezpłatne i trwa przez dwa dni, od 4 do 5 listopada.

Dzieła tych artystów kupisz na Targowisku Sztuki!

Mistrzowie ceramiki, porcelany, malarstwa, fotografii i rzeźby - dzielą ich różne dziedziny, łączy miłość do sztuki. Organizatorzy Targowiska Sztuki zaprosili ich do współpracy umożliwiając mieszkańcom Warszawy bliższe poznanie dzieł lokalnych artystów. Oto oni!

Kamila Adamowicz-Śrótwa

Kamila Adamowicz-Śrótwa ukończyła Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w pracowni Multimediów. Zajmuje się fotografią, grafiką i malarstwem. W swojej twórczości łączy techniki i eksperymentuje z wieloma mediami. W swoim nowym cyklu malarskim pt. "Pływaczki” przedstawia ruch i kobiecą dynamikę.

Przenosi ją w przestrzeń koloru, pozwalając na ekspresję samych postaci kobiet. W fotografii inspiruje ją miasto i ludzie, pasjonuje się fotografią czarno-białą, cyfrową oraz analogową. Często łączy fotografię z grafiką i miksuje media.

Kamil "Jakuza" Jaczyński

Kamil "Jakuza" Jaczyński urodzony w 1981 roku. Artysta plastyk, zawodowo związany z branżą muzyczną. Mieszka i tworzy na warszawskiej Pradze. Wykładowca oraz specjalista do spraw public relations i marketingu muzycznego. Członek Akademii Fonograficznej, i Związku Polskich Artystów Plastyków Sztuka Użytkowa. Jego twórczość plastyczna to szeroko rozumiany neo-ekspresjonizm tworzony przy użyciu technik mieszanych. Najczęściej z wykorzystaniem farb i tuszy akrylowych, choć pojawia się również farba w sprayu, markery oraz collage. Tematyka prac to przeważnie studium człowieka poddanego różnym charakterystycznym deformacjom.

To kolorowy kalejdoskop emocji i charakterów będący wynikiem codziennych obserwacji przeniesionych na papier i płótno. W swoich obrazach często komentuje aktualne wydarzenia i jednocześnie nawiązuje do filmów i książek z gatunku fantastyki naukowej, szczególnie tych o dystopijnym charakterze. Wśród wyraźnych inspiracji plastycznych pojawiają się tacy artyści jak Jean-Michel Basquiat, Karel Appel, Georg Baselitz i Shalom Neuman Thomas. 

Michał Mroczka

Michał Mroczka rocznik 1984. Ukończył Malarstwo na Wydziale Artystycznym w Lubinie. Współtwórca grupy artystycznej Niezależna Akademia Frenetyków i autonomicznej lubelskiej galerii Kamienica Cudów. Należy do Stowarzyszenia Pracownia Otwarta. Finalista wielu konkursów malarskich. Uczestnik plenerów, akcji performatywnych, kilku wystaw indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą.

W obrazach dąży do symbiozy malarskiej formy z geopolityczną treścią, historią i industrialnym pejzażem. Jego twórczość często ma tzw. drugie dno o ironicznym zabarwieniu, którym chce się podzielić z odbiorcą. Inspiracje odnajduje w książkach, mapach, flagach państw, polityce międzynarodowej...Ostatnio został zdiagnozowany psychiatrycznie jako osobnik nieodwracalnie uzależniony od malarstwa.

Ela Waga

Ela Waga mieszka i pracuje w Warszawie. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni grafiki warsztatowej prof. Rafała Strenta. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w roku 1997. Aneksy do dyplomu: rysunek w pracowni prof. Juliana Raczko i malarstwo w pracowni prof. Janusza Przybylskiego. Zajmuje się grafiką warsztatową, tworzy w technice linorytu, suchej igły, akwaforty, akwatinty i mezzotinty. Rysuje, m.in. portrety w technice węgla i suchej pasteli. Uprawia malarstwo olejne, wykorzystuje też akwarelę, temperę i akryl. W swoich pracach wykracza poza realizm, dążąc do syntezy i ascetycznej figuracji. Duże znaczenie ma też dla niej geometria i światło.

Artystka próbuje wejść w sferę samotności, która jest nieodłączna od ludzkiej egzystencji. Dotyka problemu transcendencji, sacrum. Jej inspiracje to Mark Rothko, William Blake, Jerzy Nowosielski, a także japoński teatr butoh. Jest autorką wielu ilustracji - współpracowała m.in. z takimi wydawnictwami, jak Nasza Księgarnia, Arkady, Prószyński, Ezop, WSiP, Wydawnictwo Szkolne PWN. Jej rysunki pojawiały się w takich tytułach, jak Fantastyka, Wiedza i Życie, Voyage, The Warsaw Voice, Świerszczyk, Pentliczek i in. Zajmuje się także grafiką projektową - jest autorką wielu okładek, albumów, serii wydawniczych, a także layoutów prasowych. 

Dominika Friedman

Dominika Friedman jest absolwentką Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Za pracę dyplomową otrzymała wyróżnienie rektorskie. Uprawia malarstwo abstrakcyjne oraz grafikę. W swoich pracach umiejętnie łączy zimne elementy geometryczne z ciepłem abstrakcji organicznej, tworząc przestrzenne i harmonijne kompozycje. Przez lata wykształciła swój własny język malarski i rozpoznawalny styl, który jest połączeniem swobodnego gestu i form regularnych, geometrycznych.

Jej szczególna wrażliwość na formę i kolor, a także spontaniczne poruszanie się między abstrakcją a figuracją spowodowało powstanie wyróżniającego artystkę języka wypowiedzi. Inspiracją do powstania obrazu jest najczęściej pejzaż, a także ciało, zwłaszcza kobiece. W jej pracach możemy rozpoznać fragmenty rzeczywistości, przedmioty, postacie, elementy pejzażu i natury. Fascynuje i zachwyca ją kolor, który jest tak samo ważny w jej obrazach jak forma.

Dotychczasowa twórczość Dominiki Friedman zwraca szczególną uwagę widzów poszukujących w sztuce harmonii i autentycznej wypowiedzi artystycznej, która nie daje oczywistych odpowiedzi, a jedynie naprowadza odbiorcę i zachęca do indywidualnego odbioru obrazu. Swoje prace wystawiała w Polsce, Japonii, Słowacji, Francji. Do tej pory brała udział w szeregu prestiżowych wydarzeń w kraju i za granicą, m.in. w Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie, Międzynarodowym Biennale Plakatu w Toyamie. Jej prace znajdują się w kolekcji Musée de la Publicité w Paryżu, Danish Poster Museum w Aarhus czy Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz w kolekcjach prywatnych. 

Dorota Godhlewska 

Dorota Godhlewska urodzona w Warszawie, absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2004/2010). Dyplom otrzymała w pracowni KOWALNIA prof. Grzegorza Kowalskiego w 2010 roku. Wszechstronna, obdarzona czarnym poczuciem humoru, artysta lalkarz, malarka, scenograf, animatorka kultury. Dorota Godhlewska to uważna obserwatorka życia, obserwująca z uwagą dobre i złe jego strony. Analizująca kolor, kompozycję i detal. Jej malarska twórczość porusza widza analizującym podejściem, cierpliwym warsztatem, systematycznością.

W spokojnej kolorystyce jej obrazów, które w większości opowiadają o człowieku, najczęściej o kobietach, można przeczytać opowieść o ich bohaterkach i historię ich emocji, problemów i kłopotów. Obrazy te to również rozmyślanie o ich seksualności i namiętności być może samotności. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych w całej Polsce m.in.: Warszawa- ASP, Zachęta, MSN, Arsenał w Poznaniu, Muzeum Stalowa Wola, Lublin-Biała. 

Rafał Olek 

Rafał Olek (ur. 1982, w Warszawie) malarz, rysownik, twórca grafiki użytkowej. Początkowo oddany monochromatyzmowi przy użyciu tradycyjnych technik rysowniczych: ołówek i tusz, z czasem odkrywa bogactwo możliwości kolorystycznych, które dają farby akrylowe. W jego twórczości można odnaleźć zarówno wielkoformatowe, stonowane, pejzaże abstrakcje z cyklu „Blinkered", jak i malarstwo figuratywne, na które składają się mroczne, turpistyczne sceny z cyklu „All Of My Demons".

Zafascynowany twórczością Francisa Bacona, Marka Rothko i Luciana Freuda Jego dzieła to wnikliwe studium nad teksturą oraz kolorem, przy wykorzystaniu niebanalnych materiałów i mediów malarskich. Uczestnik kilkunastu wystaw, zarówno zbiorowych jak i indywidualnych. Jego dzieła znalazły nabywców w wielu krajach świata. 

Magdalena Konior

Magdalena Konior jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W roku 1999 obroniła prace dyplomową w pracowni rzeźby profesora Jerzego Nowakowskiego. Po ukończeniu edukacji, przez kolejne 20 lat skupiła się na tematach związanych z projektowaniem wnętrz, pracując w szwedzkiej firmie. Jednak jej pasja do form rzeźbiarskich powróciła.

W ten sposób zaczęła odkrywać ceramikę a w dalszej kolejności porcelanę, bo jak sama zawsze mówi: "Życie tak się układa, że jak coś nosimy w sercu i w duszy, to wcześniej czy później upomni się to o swoje miejsce w naszym świecie. Kiedyś brąz, dzisiaj ceramika...". I tak dzisiaj po 20 latach, w warszawskiej pracowni dzieje się Magdy ceramiczno- porcelanowa magia. To tam powstaje porcelana użytkowa czyli przedmioty, które są rzeźbione jej rękami oraz ceramiczna rzeźba pełna ludzkich emocji i uczuć.