Politechnika Warszawska otwiera swoje podwoje dla wszystkich miłośników architektury w ramach ostatniego spaceru z autorami ilustrowanego atlasu architektury Śródmieścia Południowego. Wydarzenie, będące nie lada gratką dla miłośników architektonicznych pereł, poprowadzą Michał Kempiński i Krzysztof Mordyński.

Odkryj architektoniczne skarby Politechniki

Zapowiedziany spacer to unikatowa okazja do zwiedzenia wybranych wnętrz kampusu PW. W programie znalazła się wizyta w Dużej Auli i krużgankach Gmachu Głównego, odkrywanie uroków Auli w Gmachu Fizyki oraz Audytorium Zawadzkiego w Starej Chemii. Uczestnicy będą mieli także szansę podziwiać nową Kreślarnię, a całość wydarzenia zostanie przetłumaczona na Polski Język Migowy, czyniąc ją dostępną dla osób niesłyszących. 

Atlas architektury jako przewodnik po historii

Przed rozpoczęciem spaceru, uczestnicy będą mogli nabyć wspomniany atlas, który jest efektem pracy zespołu pasjonatów warszawskiej architektury. "ŚRÓD PD" to wyjątkowa pozycja na rynku wydawniczym, łącząca w sobie bogatą historię i współczesną prezentację architektury Śródmieścia Południowego Warszawy. Publikacja ta, opisująca 70 obiektów architektonicznych, pozwala czytelnikom i miłośnikom architektury na głębsze zrozumienie rozwoju urbanistycznego stolicy.

Wkład specjalistów i partnerstwo uczelni

Atlas stanowi przewodnik po historii dzielnicy, przedstawiając zarówno ikoniczne budowle jak i te mniej znane, lecz nie mniej ważne dla warszawskiego krajobrazu. Opisy są uzupełnione o ilustracje i krótkie opisy w dwóch językach, co czyni go przydatnym narzędziem zarówno dla Polaków, jak i międzynarodowej społeczności. Książka jest wynikiem współpracy wielu specjalistów – od projektantów, przez historyków architektury, po redaktorów i tłumaczy. Warto zaznaczyć, że Politechnika Warszawska wspiera ten projekt, co podkreśla znaczenie edukacji architektonicznej w ramach akademickiej misji uczelni.

Niepowtarzalna okazja do odkrycia historii

To wydarzenie to nie tylko okazja do zetknięcia się z historią i estetyką miejskiej przestrzeni, ale także moment, w którym można zobaczyć, jak niezrealizowane koncepcje urbanistyczne kształtują obecny wizerunek miasta. Szczególnie cenne są tu niezrealizowane projekty, których ślady wciąż tkwią w lokalnej architekturze, świadcząc o bogatej, choć nieraz skomplikowanej, przeszłości.

Partnerstwo Politechniki Warszawskiej w wydaniu atlasu oraz organizacji spaceru podkreśla jej rolę jako strażnika dziedzictwa architektonicznego stolicy. Nie przegap tej wyjątkowej okazji, by na własne oczy zobaczyć, jak przeszłość miesza się z teraźniejszością na jednym z najbardziej znaczących uniwersytetów w Polsce.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/243916488674201/