Jest w Paryżu, teraz będzie w Krakowie! W muzeum poświęconym Banksy’emu, jednemu z najbardziej tajemniczych artystów street artu, zgromadzono 150 prac twórcy.

Gwoli sprecyzowania, są to reprodukcje prac Banksy’ego. Ale nie na płótnie, w ramach, tylko na ścianach, czyli tak, jak powstawały. Niemożliwe jest ich przeniesienie i sprzedanie. Jeśli muzeum zakończy swoją działalność, zostaną zniszczone. 

Przenoszenie ich do muzeum z gruntu jest kontrowersyjne. W założeniu sztuka uliczna jest nietrwała, ulotna, chwilowa i przemijająca. Jednego dnia pojawia się na ścianie, a drugiego ściana zostaje zburzona lub pracę zasłaniają inne graffiti i kompozycja przestaje istnieć. 

Pozostaje jeszcze kwestia praw autorskich, ale czy graffiti można oceniać w tych kategoriach? - zadają sobie pytanie miłośnicy twórczości Banksy'ego. Przecież nie są to oryginały jak zwykło się określać znane dzieła malarskie.

Wystawa prac Banksy’ego 

Surowe wnętrza z metalowymi schodami, przejściami i bajerkami odpowiadają równie surowej fasadzie postindustrialnej Fabryki Wyrobów Platerowanych, Srebrnych i Metalowych Marcina Jarry przy ul. Berka Joselewicza 21 na Kazimierzu. Wystawa jest zlokalizowana na trzech poziomach. Powierzchnia muzeum to ok. 1 tysiąca metrów kwadratowych.

Wystawę zorganizował Hazis Vardar, właściciel muzeum i siedmiu teatrów. - Każdy jego obraz mówi więcej niż tysiąc słów - mówi Vardar.

Banksy - artysta nieznany

Muzeum w Krakowie do końca owiane było tajemnicą. Podobnie jak tożsamość twórców kopii. Nie wspominając o samym Banksym.

Banksy to pseudonim artysty, którego tożsamość nie jest ustalona. Sądzi się, że pochodzi z Wielkiej Brytanii, bo tam w latach 90. ubiegłego wieku zaczęły pojawiać się charakterystyczne graffiti. Nie wiadomo, kiedy się urodził, ani jak wygląda.

Robert Banks, Robin Gunningham, Robin Banksy… Na każdej fotografii, która rzekomo przedstawia artystę, znajduje się inna osoba. Niektórzy więc uważają, że Banksy to nie jedna osoba, a kolektyw artystów.

Jak by nie było, Banksy tworzy graffiti politycznie zaangażowane pod osłoną nocy. Zwraca uwagę na ważne rzeczy, które dzieją się na świecie, i w charakterystyczny sposób je komentuje. Działa  w Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Los Angeles, Neapolu, Amsterdamie, Wenecji, Kijowie czy Betlejem.

Banksy - jego najsłynniejsze prace

Dziewczynka z balonikiem

Symbol utraty dziecięcej niewinności, miłości czy szczęścia. Z drugiej strony wydaje się, że  dziewczynka wypuszcza balonik celowo. Pracy oryginalnie towarzyszył napis: There is Always Hope.

Flower Bomber

Uliczny bojówkarz, który w dłoni, zamiast kamienia czy koktajlu mołotowa trzyma… bukiet kwiatów. Banksy często podejmuje tematyką anarchistyczną czy antywojenną.

Mur w Jerozolimie

Największe wrażenie wywołuje seria murali namalowanych na murze oddzielającym Izrael od Palestyny. Znajdziemy tu „Okna”, które ukazują idylliczny świat za murem, wizerunek dziewczynki przelatującej mur na balonach czy chłopca wspinającego się po drabinie. 

Kissing Coopers

Policjanci są jednym z ulubionych motywów w twórczości Banksy’ego. Najczęściej są oni przedstawiani w dość prześmiewczy sposób. Szyderstwo z przedstawicieli władzy może być interpretowane jako kolejny anarchistycznym manifest. 

Szczury

To kolejny z ulubionych motywów Banksy’ego. W swoim albumie Banksy napisał: Mimo iż są znienawidzone, ścigane i prześladowane, to potrafią sprowadzać całe cywilizacje na kolana. Szczury mogą być też nawiązaniem do wyścigu szczurów. Szczur biegnący pod prąd po tarczy zegara, niczym w kołowrotku, został namalowany na ruchliwym skrzyżowaniu w Nowym Jorku. 

Banksy performer

Banksy tworzy nie tylko graffiti i malowanie szablonów. Artysta ma za sobą wiele spektakularnych performansów.

Samozniszczenie

5 października 2018 r. w brytyjskim domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie doszło do aukcji obrazu Banksy’ego ze znanym motywem dziewczynki z balonikiem. Praca została wylicytowana za ponad milion funtów, czyli około 5 milionów złotych. Tuż po zakończeniu aukcji widownia usłyszała alarm, a obraz uległ częściowo samozniszczeniu. Zarówno widownia, jak i pracownicy domu aukcyjnego Sotheby’s byli w szoku. Zarząd i właściciele szybko wynieśli obraz. Rzecznik prasowy Sotheby’s na konferencji prasowej powiedział, że trwają rozmowy na temat przyszłości obrazu.

 

Stoisko w Central Parku

Skromne stoisko, rozłożone na składnym stoliku prace... Rysunki sprzedawał starszy mężczyzna. Obok stoiska w ciągu kilku godzin przeszły tłumy ludzi, jednak niewielu zorientowało się, że można tam kupić dzieła słynnego graficiarza. Wyceniane na tysiące dolarów dzieła można było kupić za 60 dolarów.

Prace Banksy'ego sprzedawane za 60 $.
 

Ciekawostką jest wystawa w Paryżu. Duże zainteresowanie pracami grafficiarza doprowadziło Vardara do stworzenia w Paryżu galerii poświęconej temu twórcy. Nazwał ją "Świat Banksy'ego". Wystawa miała trwać sześć miesięcy, ale fascynacja muralami była tak wielka, że galerię przekształcono w stałe Muzeum Banksy'ego. Może tak samo będzie z muzeum w Krakowie?

Strona: muzeumbanksy.pl

Autor
Ruszyło Muzeum Banksy’ego! Dotąd było owiane tajemnicą, tak jak sam jego bohater
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...