Podróż w czasie i przestrzeni
Wystawa przenosi nas w czasie do końca XIX wieku, kiedy to Zakopane zaczęło fascynować artystów, poetów i teoretyków. To właśnie sztuka i rzemiosło inspirowane lokalnym folklorem uczyniły z Podhala miejsce wyjątkowe. „Zakopane, Zakopane” to hołd dla tych, którzy przez dekady czerpali inspirację z tatrzańskich krajobrazów i góralskiej kultury.
Spotkanie z mistrzami
Na wystawie nie zabraknie dzieł największych artystów związanych z Zakopanem. Obrazy i grafiki Witkacego, Stryjeńskiej, Malczewskiego, czy Brzozowskiego to tylko niektóre z atrakcji. Nowością są grafiki Walerego Eljasza-Radzikowskiego, które dodają wystawie wyjątkowego charakteru.
W centrum uwagi: Stryjeńska i Witkacy
Wśród eksponatów szczególną uwagę zwracają prace Zofii Stryjeńskiej i Stanisława Ignacego Witkiewicza. Ich dzieła, pełne dynamiki i folklorystycznych motywów, są kwintesencją zakopiańskiego ducha w sztuce.
Rzemiosło artystyczne w stylu zakopiańskim
Zakopiański styl to nie tylko malarstwo, ale i rzemiosło. Wystawa prezentuje unikatowe przedmioty, od platery z ornamentem zakopiańskim po meble w stylu zaprojektowanym przez Wojciecha Brzegę. Każdy z tych przedmiotów opowiada historię o poszukiwaniu narodowej tożsamości w sztuce.
Góralska ciupaga - symbol i dzieło sztuki
Nieodłącznym elementem wystawy są góralskie ciupagi, będące nie tylko praktycznym narzędziem, ale i dziełem sztuki. Ich zdobienia i historia czynią je fascynującymi obiektami kolekcjonerskimi.
Zakopane w Warszawie - niepowtarzalna okazja
Wystawa w DESA Unicum to wyjątkowa okazja, by zobaczyć w jednym miejscu bogaty zbiór dzieł związanych z Zakopanem. Dostępna od 12 stycznia do 1 lutego, stanowi nie tylko atrakcję dla miłośników sztuki, ale i okazję do głębszego poznania kultury góralskiej.
„Zakopane, Zakopane!” w DESA Unicum to nie tylko wystawa, to podróż w głąb duszy polskich Tatr. To spotkanie z historią, sztuką i kulturą, które pozostawia trwały ślad w sercach odwiedzających. Nie przegap tej niezwykłej okazji, by poczuć ducha Zakopanego w samym sercu Warszawy.
Informacje praktyczne
Koordynatorzy wystawy: Martyna Kolanowska, Weronika Roś, Teresa Soldenhoff.
Wystawa trwa od 12.01 do 1.02.2024.
Aukcja dzieł odbędzie się 1 lutego o godzinie 19:00 w DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie.
Obraz otwierający artykuł: DESA Unicum, Mieczysław Filipkiewicz, Zimowa panorama Tatr Bielskich i Wysokich, 11000 zł