Artystyczna podróż na I Aukcję Czterech Stron Świata, celebracja Dnia Kobiet podczas tworzenia kolaży roślinnych, Artshow, Targi Jestem Slow, Weekend Japoński i Targowisko Sztuki to zaledwie ułamek marcowych wydarzeń artystycznych w Warszawie. Czuć już wiosnę, emanującą świeżością również w świecie sztuki. Zapraszamy do zapoznania się z artystycznymi warszawskimi wydarzeniami w marcu.

Metamorfozy i granice. Wernisaż wystawy malarstwa Sylwii Mazurek

01.03.2024 Dom Kultury Portiernia, ul. Traktorzystów 20

Artystyczny początek marca w Warszawie już na wstępie zachwyca kolorytem. Warszawska malarka Sylwia Mazurek stawia na wielokulturowość. Emocje i doświadczenia, przywiezione z podróży oraz spostrzeżenia wyniesione z poznawania różnych kultur przenosi na swoje obrazy. Energetyczne dzieła nasycone żywymi głębokimi barwami, nawiązujące do kultury aborygeńskiej to zaledwie jedno z wielu oblicz sztuki, tworzonej przez artystkę. Podróż przez wystawę, która potrwa do 31 marca, jest egzotycznym barwnym oderwaniem od szarości dnia codziennego.

Otwieramy Klub Kinderwelt

01 – 02. 03.2024 Centrum Kultury Jidysz, Andersa 15

W Warszawie powstało miejsce, w którym całe rodziny mogą artystycznie spędzać czas. To miejsce magiczne, ponieważ pomimo oczywistych korzyści, czyli poznawania artystycznego świata od podszewki, oferuje w pakiecie zacieśnienie rodzinnych więzi i swobodne wyrażanie siebie. W weekend uroczystego otwarcia Kinderwelt zaprasza na warsztaty i przyjacielskie rozmowy przy aromatycznej kawie i herbacie.

Artystyczna podróż na I Aukcję Czterech Stron Świata

01.03.2024 Dom Aukcyjny Art in House, Aleje Jerozolimskie 107

Dom Aukcyjny Art in House 1 marca zabierze gości w podróż, która odbędzie się w cztery strony świata. Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w wydarzeniu nie tylko miłośników sztuki, ale również podróżników, którzy będą mogli czerpać ze sztuki wielowymiarowej. To swoisty artystyczny spektakl, zaskakujący różnorodnością i jednocześnie doskonała okazja do wylicytowania obrazu, który ozdobi dom lub mieszkanie. Różnorodność wystawionych obrazów zaskakuje. Będzie coś dla pasjonatów, abstrakcji, realizmu, sztuki science-fiction, twórczości romantycznej i eksperymentalnej. Dla każdego coś artystycznego ze wszystkich stron świata.

Śnieżana Vitecka, Liberty, 2024

Celebrujmy Dzień kobiet tworząc kolaże roślinne

02.03.2024 Twórcze Patio, ulica Nowotyska 10

Celebrowanie chwili podczas nauki wykonywania przepięknych kolaży roślinnych to propozycja dla kobiet, które przecież w marcu obchodzą swoje święto. Po cichutku tylko podpowiemy, że każdy codziennie powinien sprawiać sobie drobne przyjemności, jednak wiemy, że nie zawsze jest na to czas. Za to 2 marca z pewnością będzie czas, żeby dać się pochłonąć kreatywnym twórczym działaniom. Organizator wydarzenia zapewnia wszystkie niezbędne materiały, wystarczy tylko pójść i tworzyć. Zachęcamy.

Artshow – Święto Sztuk Pięknych

02 - 03.03.2024 Kamienica Karskich, ul. Wiejska 19

Przed nami kolejna edycja Artshow, czyli uczta dla zmysłów i emocji, zamknięta w piętrach zabytkowej kamienicy. Prace ponad 100 artystów ozdobią jej wnętrza, a sami artyści zagwarantują sporą dawkę artystycznej wiedzy w panelach dyskusyjnych, wykładach, pokazach oraz poradach. Malarstwo olejne i akrylowe, fotografie oraz rzeźby zaoferują się do zakupu. Wydarzenie Artshow zostało w tym roku wzbogacone o Artshow Film Festival. To okazja do obejrzenia kultowych filmów w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki.

Domoteka Meeting Point na Artshow Events

02 - 03.03.2024 Kamienica Karskich, ul. Wiejska 19

Warszawska Domoteka, znajdująca się przy ul. Malborskiej 41 w Warszawie jest światem designu i nowoczesnych wnętrz. Będzie obecna również na tegorocznym Artshow. Po obejrzeniu i zakupie obrazu lub rzeźby warto zajrzeć do strefy Domoteki, aby zapoznać się z najnowszymi trendami wnętrzarskimi. To doskonałe miejsce, aby zainspirować się i urządzić sobie wnętrze ekskluzywne i luksusowe. Wysokiej jakości meble, łączące harmonijną elegancję i ergonomiczny design, mogą stać się wspaniałym tłem dla nabytej wcześniej sztuki. W strefie Domoteki będzie można porozmawiać z ekspertami i projektantami, przewidziany jest również konkurs, w którym do wygrania będzie designerski fotel.

Wymiana książek na Bemowie

02.03.2024 Warszawa – Bemowo, ul. Rozłogi 18

W ramach Budżetu Obywatelskiego Dzielnicy Bemowo powstał cykliczny cokwartalny projekt wymiany książek. W poprzednich edycjach cieszył się dużą popularnością i organizatorzy mają nadzieję na powtórzenie sukcesu. Nie tylko mieszkańcy dzielnicy Bemowo mogą wziąć udział w wydarzeniu, ale również każdy mieszkaniec Warszawy, który swoje przeczytane już książki chce wymienić na te proponowane przez uczestników eventu. To wydarzenie z daleka pachnie niezliczonymi godzinami spędzonymi nad wciągającą lekturą. Nie będą to jednak godziny stracone, a pełne nowych przygód. Rozpoczęcie wymiany książek o godzinie 11.

Makramowe Love | Warsztaty

08.03.2024 Dział Pomocy Specjalistycznej Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Bartłomieja 3

Na bezpłatne warsztaty tworzenia makram zaprasza w Dzień Kobiet o godzinie 10 OPS Dzielnicy Mokotów. Uczestniczki nie będą jednak tworzyć pojedynczej makramy, a kobiece dekoracyjne makramowe plecaki. Filiżanka kawy lub herbaty oraz wspaniała atmosfera będą sprzyjać rozmowom o swoich pasjach i nawiązywaniu przyjacielskich kontaktów. Organizator gwarantuje 4 godziny twórczej kreatywności, a jeśli zajęcia rozbudzą zapał, to również comiesięczną kontynuację warsztatów aż do listopada. Każde spotkanie to inna praca do wykonania.

Dzień Kobiet ze sztuką w Art in House – II Aukcja z Przyjaciółką

08.03.2024 Dom Aukcyjny Art in House, Aleje Jerozolimskie 107

Dom Aukcyjny Art in House postawił na celebrację Dnia Kobiet, organizując aukcję obrazów, których tematem przewodnim jest piękno i siła kobiet. Delikatne i sentymentalne wizerunki kobiecych sylwetek i portretów przeplatają się tu z klasycznym surrealizmem, zakrawającym na sztukę fantasy oraz barwną abstrakcją. W skrócie, dla każdego coś … kobiecego. A może tajemniczy akt do sypialni? Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

ANNA SZELĄGOWSKA, NIEDZIELNE PLOTKI, 2024

TYDZIEŃ KOBIET: Kule Mchu kokedamy – Schronisko dla Roślin

09.03.2024 Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy

Jest w Warszawie takie jedno wyjątkowe miejsce, nazwane Schroniskiem Roślin, które zostało stworzone przez cztery kobiety z wielkim sercem do natury. Cel fundacji jest szczytny, mianowicie ratunek dla niechcianych roślin. Z miłości do roślin powstają akcje ich wymiany oraz warsztaty rękodzielnicze. Takim właśnie wydarzeniem są warsztaty o tajemniczej nazwie „Kule Mchu Kokedamy”. Czym jest kokedama? Jak ją zaaranżować? Jak stworzyć bajeczną zieloną dekorację? Sama możesz się przekonać, a nawet wykonać. Wstęp na warsztaty jest bezpłatny, a organizatorzy zapewniają materiały.

Targi Jestem Slow #Przedwiośnie

09 – 10.03.2024 Elektrownia Powiśle, ul. Dobra 42

Wiosennie budzą się już cykliczne targi Jestem Slow, startując z edycją „Przedwiośnie”. Elektrownia Powiśle ugości wystawców, których stoiska wypełnią autorska biżuteria, dekoracje do wnętrz, naturalne kosmetyki, rzemieślnicze produkty, slow food i wiosenne kolekcje ubrań. Warto zajrzeć również z uwagi na pojawienie się strefy winyli, w której kolekcjonerzy upolują rzadkie nowe i używane perełki.

Targowisko Sztuki

09-10.2024 Centrum Praskie Koneser, plac Konesera 2

Targowisko Sztuki powraca wiosennie do Konesera. Twórczość współczesnych artystów zasługuje na uwagę, szczególnie że nie zawsze to, co znane jest najlepsze. Bywa, że właśnie to, co nowe, jest świeże i często najbardziej interesujące. Młodzi utalentowani twórcy zaprezentują prace z zakresu fotografii, rzeźby, ceramiki, grafiki, plakatu i designu. To okazja na zakup sztuki bezpośrednio od jej twórcy i porozmawiania o procesie tworzenia.

Festiwal Roślin na PGE Narodowym 2024

09-10.03.2024 PGE Narodowy Warszawa

Amatorzy roślin wszelakich będą czuli się w marcu jak ryba w wodzie, przybywając na Festiwal Roślin. Barwny kolekcjonerski egzemplarz w przyzwoitej cenie, czy raczej minimalistyczna nowoczesna palma do salonu? A może ekskluzywna najmodniejsza doniczka? To bez znaczenia, ponieważ każdy entuzjasta flory będzie zachwycony różnorodnością asortymentu. Organizatorzy zapewniają, że dla każdego wystarczy, ponieważ w razie potrzeby przewidują dodatkową dostawę w niedzielny poranek.

Falenicka Giełda Staroci

10.03.2024 Targowisko „Falenica”, Trocinowa 1

Kolejna edycja Falenickiej Giełdy Staroci już w marcu. To miejsce z bogatą historią pozbawione jest chińskiej „masówki”. Nie uświadczysz tu kopiowanych dekoracji, za to obejrzysz i kupisz stare bibeloty, antyki oraz najprawdziwsze rękodzieło. Organizatorzy zapewnili wystawcom aż 150 stanowisk handlowych, a gościom również strefę gastronomiczną, świetną atmosferę oraz utwardzony zadaszony teren na wypadek deszczu. Z pewnością warto odwiedzić.

Weekend Japoński Warszawa WIOSNA 2024

16 – 17.03.2024 EXPO XXI Warszawa - Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe

Fascynaci kulturą Japonii z pewnością będą usatysfakcjonowani Weekendem Japońskim, który odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO XXI. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji. Pokaz gotowania domowych japońskich dań na żywo, spotkanie z podróżnikiem i autorem bestsellera „Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji” i pokazy ubierania samurajskich zbroi. Oprócz tego będą oczywiście wystawcy, którzy zaprezentują oryginalne placki okonomiyaki, kanapki ryżowe onigiri, mochi deserki, słynny makaron ramen, herbatki Matcha, a także ceramikę, kimona, laleczki kokeshi i Pokemony.

Targi Ekologicznej Żywności i Eco Produktów

16 – 17.03.2024 Pałac Kultury i Nauki

To propozycja dla tych, którym leży na sercu dobro Planety. Targi są imprezą towarzyszącą Targom zdrowia, ekologii i rozwoju osobistego DOBROSTAN, które odbywają się w dniach 16-17 marca w PKiN. Targi Ekologicznej Żywności i Eco Produktów mają na celu promowanie ekologicznej postawy i wspólnej dbałości o otaczający nas świat. Organizatorzy zapowiadają strefę gastronomiczną, również dla wegetarian i wegan, a wystawcy między innymi ekologiczne preparaty do pielęgnacji domu, bio kosmetyki i żywność oraz ekologiczną odzież.

DIZAJN NA KOSZYKACH | Targi rękodzieła

16.03.2024 Hala Koszyki, ul. Koszykowa 63

Targi na Koszykach są kameralne i w całości rękodzielnicze. Jeśli nie lubisz „masówki”, a cenisz sobie lokalne wyjątkowe produkty, to miejsce sprawdzi się w 100%. To już 5 edycja tego eventu. Wystawcy zaproponują odwiedzającym lampy, biżuterię, naturalne świece, dekoracje do domu, grafiki, rękodzielniczą odzież, obrazy, naturalne zabawki dla dzieci i wiele więcej. W tym jednym dniu w roku Hala Koszyki zamieni się w iście artystyczne miejsce.

Targi Rzemiosła WZORY

16 – 17.03.2024 Elektrownia Powiśle, ul. Dobra 42

Przedwiosenne Targi Wzory w Elektrowni Powiśle to świetna okazja nie tylko do zmiany garderoby na lżejszą i zgodną z najnowszymi trendami, ale również wyposażenia mieszkania w ożywcze wiosenne dodatki. W pięknym industrialnym wnętrzu wystawcy rozstawią stoiska z rzemiosłem, czyli między innymi biżuterią, naturalnymi świecami, ceramiką, grafikami i odzieżą i dekoracjami do wnętrz.

JARMARK WIELKANOCNY

17.03.2024 Centrum ŁOWICKA, ul. Łowicka 21

Święta Wielkanocne w Warszawie nie mogą się obyć bez najprawdziwszego Jarmarku Wielkanocnego. Centrum Łowicka zaprasza na wydarzenie, na którym nie tylko będzie można zaopatrzyć się w dekoracje wielkanocne do mieszkania, ale również wziąć udział w ich tworzeniu na warsztatach. Oczywiście nie zabraknie również świątecznych produktów i wyrobów spożywczych. W programie również atrakcja dla najmłodszych, czyli poszukiwanie jajek wielkanocnych.

Spotkanie z Janem Woźnicą - Jedyny Polak z własnym zestawem LEGO

22.03.2024 Wypożyczalnia nr 130 o profilu pedagogicznym, ul. św. Wincentego 85

Czy znasz Polaka, który jako pierwszy i jedyny zaprojektował zestaw LEGO IDEAS? Jeśli nie, to jest okazja poznać taką osobę, czyli Jana Woźnicę i porozmawiać z nim o sztuce projektowania oraz konstruowania zestawów klocków LEGO. Klocki to dość lekkie określenie, ponieważ z elementów LEGO powstają skomplikowane szczegółowe makiety miast, obrazy, a nawet londyńska budka telefoniczna. Pan Jan z przyjemnością odpowie na wszystkie pytania.

WYSTAWY CZASOWE

Polski Andy Warhol i mistrz abstrakcji organicznej. Wystawa twórczości Pawła i Konrada Jarodzkich

02.03 – 05.04.2024 Galeria Salon Akademii, Pałac Czapskich, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie ul. Krakowskie Przedmieście 5

Dzieła dwóch artystów, którzy pomimo pokrewieństwa, zupełnie odmiennie wykonują i przedstawiają swoje artystyczne wizje, zagoszczą w Pałacu Czapskich już 2 marca. Tym, co łączy twórców, jest przedstawianie otaczającej rzeczywistości w swoich pracach, natomiast tym, co dzieli, jest, jak pisze organizator, odmienne wytyczanie granic swojej współczesności oraz temperament twórczy, a także odmienny stosunek do szeroko rozumianej kwestii obrazu i obrazowania. Wystawie towarzyszy sprzedaż książki „Konrad Jarodzki – Paweł Jarodzki. Trzy rozmowy”, której autorami są twórcy obrazów, podziwianych na wystawie.

Julia Keilowa. Projektantka

21.03 – 01.09.2024 Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta 28-42

To gratka dla tych, którzy umiłowali styl art deco. Uznana artystka i projektantka II RP Julia Keilowa wykonywała niegdyś przedmioty codziennego użytku w swojej pracowni metaloplastycznej, a także współpracując z firmą platerniczą Fraget oraz fabrykami Norblina i Braci Henneberg. Podstawę ekspozycji stanowi 80 eksponatów. To własnoręcznie wykonane przez artystkę prace rzeźbiarskie i unikaty, charakteryzujące się bogactwem ornamentu i zdobień oraz dużą świadomością przestrzeni i bryły. Eksponaty zaprezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów prywatnych oraz wypożyczenia od instytucji takich jak Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, czy Villa la Fleur – Muzeum École de Paris.

Wystawa Rok pod kreską. Rok 2023 w satyrze

09.02 – 10.03.2024 Muzeum Karykatury, ul. Kozia 11

Zbiór prac, zaprezentowanych na wystawie „Rok pod kreską” podsumowuje ubiegły rok w nieco krzywym zwierciadle satyry. Twórcami są artyści lubiani i znani z przestrzeni publicznej oraz internetu, jak i młodzi adepci sztuki rysunku. To swoisty przegląd najlepszych rysunkowych żartów 2023 roku. Prace są niezwykle celnym komentarzem do otaczającej rzeczywistości, bardzo wiernie oddającym tydzień po tygodniu to, co najważniejszego wydarzyło się w ubiegłym roku. Oczywiście wszystko smacznie okraszone nutką inteligentnego sarkazmu, ironii i szydery. Polecamy. Nie warto zwlekać, gdyż wystawa potrwa tylko do 10 marca.

Wystawa Henryk Lula Ceramika. Sztuka materii

23.02 – 19.05.2024 Zachęta

Od lutego w Zachęcie trwa wystawa wyjątkowej ceramiki. Prace Henryka Luli, artysty i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku urzekają ponadczasową formą. Ręcznie tworzone przez artystę unikatowe obiekty przyjmują formę wazonów, mis i rzeźb, a wiele z nich również dziś z pewnością znalazłoby miejsce w nowoczesnych wnętrzach. Wykonywana ceramika rozumiana przez artystę jako sztuka materii nosi znamiona artystycznego wyrachowania i eksperymentowania z fakturą i kolorem. Wystawa potrwa do maja.  

Autor
Artystyczna mapa Warszawy - warsztaty i wydarzenia w marcu 2024
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...