Dzieła sztuki tworzone na żywo przed publicznością, wspólne malowanie sensorycznego muralu, wizyta na budowie MSN-u i zwiedzanie familioków na Targówku Fabrycznym. To wszystko w jedyną taką noc w roku! Dwudziesta edycja Nocy Muzeów już w sobotę 18 maja. Specjalnie dla Was wybraliśmy 10 najciekawszych atrakcji w stolicy. 

Od 18:00 do 01:00

Dla kogo: od 3 do 6 lat, od 7 do 13 lat, Młodzież, Dorośli, z psem lub kotem

Art here, Art now - w Galerii Przeciąg Film, Happening, Warsztaty, Wystawa

Adres wydarzenia: Galeria Przeciąg ul. Klaudyny 32 Warszawa Bielany

Organizator: Fundacja Art Project Revolution, Galeria Przeciąg https://www.instagram.com/art.project.revolution/ https://www.facebook.com/artprojectrev/

Szczegóły wydarzenia: Projekt artystyczny "Revolution" wspólnie z Galerią Przeciąg przygotowuje interaktywną wystawę pod tytułem "ART HERE, ART NOW", w ramach którego dzieła sztuki będą tworzone przez zaproszonych artystów bezpośrednio przed publicznością. Koncepcja zakłada pełne zanurzenie gości w procesie twórczym. Wszystkie stworzone dzieła zostaną natychmiast umieszczone na ścianach przestrzeni. W wydarzeniu weźmie udział 5 autorów malujących na zmianę (każdy przez około godzinę), a przestrzeń i materiały artystyczne zostaną zapewnione publiczności, aby mogli dołączyć do procesu twórczego na warsztacie.

Informacje praktyczne:

- od 19:00 do 24:00 co godzinę będzie zmiana artystów;

- wydarzenie będzie zawierało element muzyczny, dla inspiracji;

- przestrzeń i materiały zostaną zorganizowane dla odwiedzających, którzy chcą dołączyć do artystów;

- odbędzie się nagranie wideo. 


Od 18:00 do 22:00

Dla kogo: Młodzież, Dorośli, z psem lub kotem

Malujemy sensoryczny mural w MAL Kasprowicza 14 Happening, Spotkanie, Warsztaty, Wystawa, Zwiedzanie

Adres wydarzenia: Miejsce Aktywności Lokalnej Kasprowicza 14 ul. Kasprowicza 14 Warszawa Bielany

Organizator: Miejsce Aktywności Lokalnej Kasprowicza 14 https://kasprowicza14.waw.pl https://www.facebook.com/kasprowicza14

Szczegóły wydarzenia: Weź udział w partycypacyjnym malowaniu muralu. Będziemy ozdabiać nowe miejsce kultury na mapie Warszawy. Projekt muralu przedstawia organiczne formy grzybów, mchów i porostów. Umiejętności malarskie nie są konieczne - będziemy wypełniać szkic, zupełnie jak podczas malowania po numerkach. Skończone dzieło będzie zawierać fragmenty sensoryczne. Malowanie jest proste, wypełnicie gotowy kontur naniesiony na ścianę. W przerwie od pracy zapraszamy do spędzenia czasu w strefie chill oraz obejrzenia aktualnej wystawy artystycznej.

Informacje praktyczne:

Na miejscu przygotowany będzie niezbędny sprzęt, muzyka i poczęstunek. Pawilon ma pojemność 49 osób jednocześnie. Wstęp wolny, prowadzenie - kadra MAL.


Od 18:00 do 03:00

Dla kogo: Młodzież, Dorośli

Artificial Dreams - w melt museum Zwiedzanie

Adres wydarzenia: melt museum pl. Powstańców Warszawy 2A Warszawa Śródmieście

Organizator: Melt Imersive Museum Sp. z o.o. https://meltmuseum.com https://www.facebook.com/melt.museum

Szczegóły wydarzenia: Zanurz się w świecie immersyjnej rozrywki, gdzie techno-utopia spotyka cyberpunkową wizję przyszłości. Nasza pierwsza stała ekspozycja "Artificial Dreams" przeniesie Cię w nieznane jeszcze rejony relacji między człowiekiem a sztuczną inteligencją AI. Odkryj interaktywne instalacje, niesamowite efekty świetlne i unikalne projekcje. Każda immersyjna przestrzeń to idealna sceneria dla niezapomnianych wspomnień i wrażeń. Tego wieczoru wyjątkowo nie prowadzimy przedsprzedaży biletów tylko od godziny 18 wpuszczamy zwiedzających zgodnie z kolejnością kolejki.

Informacje praktyczne:

Maksymalna ilość osób zwiedzających jednocześnie to 24. W przypadku pełnego obłożenia przestrzeni osoby z kolejki będą wpuszczane 1 osoba wchodząca za 1 osobę wychodzącą.


Od 18:00 do 00:30

Dla kogo: od 7 do 13 lat, Młodzież, Dorośli

Absurdy PRLowskiej rzeczywistości Wystawa, Zwiedzanie

Adres wydarzenia: Muzeum Życia w PRL ul. Piękna 28/34 Warszawa Śródmieście

Organizator: Muzeum Życia w PRL https://www.mzprl.pl https://www.facebook.com/muzeumzyciawprl/

Szczegóły wydarzenia: A gdyby tak przenieść się do czasów nie tak dawnych a jak odległych? W Muzeum Życia w PRL poczujecie klimat absurdu minionej epoki, między innymi oglądając film w kinie z lat 70, próbując przeprowadzić rozmowę międzymiastową w budce telefonicznej z lat 60, słuchając przemówienia dygnitarza partyjnego, czy wybierając się na wczasy do Bułgarii całą rodziną Fiatem 126 p. To nie wszystko - odwiedzając Muzeum zobaczycie jak wyglądało życie w M-2, na czym słuchano muzyki i sprawdzicie jak smakowała woda z saturatora nazywana kiedyś gruźliczanką. Do tego kawa z ekspresu z lat 60.

Informacje praktyczne:

Zaczynamy od 18.00, ostatnie wejście o godzinie 24.00, kończymy o godzinie 00.30. Nie ma możliwości rezerwacji miejsc na zwiedzanie. W muzeum znajduje się kawiarnia i będzie czynna do godziny 00.30.


Od 19:00 do 01:00

Dla kogo: Młodzież, Dorośli

Noc Muzeów w Fotoplastikonie Warszawskim Koncert, Wystawa

Adres wydarzenia: Fotoplastikon Warszawski Al. Jerozolimskie 51 Warszawa Śródmieście Organizator: Fotoplastikon Warszawski, filia Muzeum Powstania Warszawskiego https://www.fotoplastikonwarszawski.pl https://www.facebook.com/fotoplastikonwarszawski

Szczegóły wydarzenia: WARSZAWA OSTATNIE SPOJRZENIE i koncert Ferajna z Warszawy - Piotr Giergot i Klawa Kapel Z okazji Nocy Muzeów Fotoplastikon Warszawski przygotował wyjątkową niespodziankę. 48 zdjęć stolicy z lat 1920–1939 ukaże miasto, którego już nie ma, a które – dzięki efektowi trójwymiarowości – na tę jedną noc powróci do życia. Przejdź się z nami Marszałkowską, odpocznij w cieniu ogrodu Saskiego, a na koniec złap tramwaj na Krakowskim Przedmieściu, by zażyć kąpieli słonecznej na plaży pod mostem Poniatowskiego. Sprzedawcy balonów na Nowym Świecie, kolarze pod Pałacem Saskim, a może pokaz mody na Ochocie?

Informacje praktyczne:

Jednorazowo do Fotoplastikonu mogą wejść 24 osoby, zwiedzanie odbywa się bez przewodnika w godz.19.00-01.00; koncert na zewnątrz w godz. 19.00-22.00.


Od 14:00 do 15:00

Dla kogo: od 7 do 13 lat

Noc Muzeów z Uniwersytetem Dzieci - Jak zrobić zdjęcie bez aparatu? Warsztaty

Uwaga! Na wydarzenie obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje w informacjach praktycznych. Adres wydarzenia: Pracownie Artystyczne Domu Kultury Śródmieście ul. Foksal 11 Warszawa Śródmieście Organizator: Fundacja Uniwersytet Dzieci https://uniwersytetdzieci.pl https://pl-pl.facebook.com/UniwersytetDzieci

Szczegóły wydarzenia: Podczas warsztatów w ciemni dzieci poznają technikę zwaną luksografią. Z pomocą najróżniejszych przedmiotów i drobiazgów o różnej przepuszczalności światła stworzą autorskie fotografie, które wyłonią się z chemicznej kąpieli. Wywołane w ten sposób fotografie staną się niepowtarzalną i oryginalną pamiątką.

Prowadzenie warsztatów: Michalina Kacperak Uniwersytet Dzieci współpracuje z naukowcami, artystami i ekspertami w swoich dziedzinach. Stawia przed nimi pytania, które zadały dzieci. W efekcie powstają warsztaty pełne eksperymentów i świetnej zabawy.

Informacje praktyczne:

Liczba miejsc: 15 Zgłoszenia na adres mailowy: warszawa@ud.edu.pl do 17 maja 2024 r. Po otrzymaniu zgłoszenia otrzymają Państwo potwierdzenie udziału. Ze względów organizacyjnych prosimy o punktualne przybycie (IV p.).


Od 18:00 do 23:00

Dla kogo: Młodzież, Dorośli

Warszawska sztuka kolażu w Pawilonie m.st. Warszawy Warsztaty

Adres wydarzenia: pl. Defilad teren od strony Pałacu Młodzieży Warszawa Śródmieście

Organizator: Urząd m.st. Warszawy https://um.warszawa.pl

Szczegóły wydarzenia: W Pawilonie m.st. Warszawy, przekonasz się jak bez nożyczek, kleju i papieru może wyglądać sztuka kolażu. Wybierz obrazy, zdjęcia oraz tekstury i stwórz swój wyjątkowy kolaż umieszczając w nim ulubioną dzielnicę, warszawski budynek, a nawet własny portret! Ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Wydrukuj swoje dzieło w formie pamiątkowej pocztówki lub pobierz w formie plakatu. Baw się, twórz i odkryj w sobie nowe pokłady kreatywności! Nie zapomnij pochwalić się w mediach społecznościowych swoim kolażem. Użyj nocmuzeów2024 warszawskasztukakolażu i pokaż innym Warszawę swoimi oczami.


Od 18:00 do 19:00

Dla kogo: Dorośli

Wizyta na budowie MSN-u (oprowadzanie w jęz. polskim) Zwiedzanie

Uwaga! Na wydarzenie obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje w informacjach praktycznych.

Adres wydarzenia: budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej pl. Defilad Warszawa Śródmieście

Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie https://artmuseum.pl https://www.facebook.com/MuzeumSztukiNowoczesnej

Szczegóły wydarzenia: Jesienią docelowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otworzy się dla publiczności. Skorzystajmy z Nocy Muzeów, aby nieco wcześniej zajrzeć na budowę! Architektura budynku, zaprojektowanego przez nowojorskie biuro Thomas Phifer and Partners, dialoguje z PKiN-em i Domami Centrum, z którymi sąsiaduje muzeum. Jest też pomyślana jako tło dla sztuki, która będzie w MSN-ie prezentowana. Światło dzienne przenika budynek na wskroś, a biel architektonicznego betonu i spektakularna klatka schodowa pozwalają doświadczać jego prostoty i szlachetności. Po budowie oprowadzi zespół MSN-u.

Informacje praktyczne:

Ze względu na przepisy BHP na budowę zapraszamy wyłącznie osoby dorosłe. Niezbędne będzie korzystanie z zapewnionych przez MSN środków ochrony osobistej. Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 13 maja o godz. 12:00 na stronie artmuseum.pl.


Od 12:00 do 14:00

Dla kogo: Młodzież, Dorośli, z psem lub kotem

Familoki, drewniaki, pałacyki i fabryki - spacer po Targówku Fabrycznym Spacer, Zwiedzanie

Adres wydarzenia: spacer, start: róg ulic Naczelnikowskiej i Birżańskiej ul. Naczelnikowska 50 Warszawa Targówek

Organizator: Dom Kultury ŚWIT, oddział ARTHOUSE Kołowa https://arthousekolowa.pl https://www.facebook.com/ARTHOUSEkolowa

Szczegóły wydarzenia: Niezwykłe miejsce niedaleko centrum miasta, gdzie przemysł współgra z zielenią - to Targówek Fabryczny! Podczas spaceru obejrzymy stare robotnicze domy, drewniane i murowane, niby śląskie familoki i eleganckie fabryczne wille, tworzące unikalny klimat. Zobaczymy też przykłady międzywojennego modernizmu i pozostałości dawnego przemysłu. To również miejsce, gdzie stał dom Józefa Balcerka, sławnego bohatera serialu "Alternatywy 4". Dziś dzielnica przyciąga uwagę street artem i wieloma ciekawymi atrakcjami. Przyjdź i przekonaj się, ile tajemnic skrywa Targówek Fabryczny!

Informacje praktyczne:

Po Targówku Fabrycznym oprowadzi licencjonowany przewodnik miejski Jarosław Kaczorowski, znany jako Spacerolog praski. Czas trwania spaceru to ok. 2h. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy. Organizator wydarzenia ponosi odpowiedzialność za treść i rzetelność udostępnionych informacji 271


Od 18:00 do 01:00

Dla kogo: od 7 do 13 lat, Młodzież, Dorośli, z psem lub kotem

Ponad 240 lat historii w Muzeum Fabryki Norblina Spacer, Wystawa, Zwiedzanie

Adres wydarzenia: Muzeum Fabryki Norblina ul. Żelazna 51/53 Warszawa Wola

Organizator: Muzeum Fabryki Norblina w Warszawie https://muzeumfabrykinorblina.pl https://www.facebook.com/MuzeumFabrykiNorblina

Szczegóły wydarzenia: Ponad 240 lat historii i 2 ha powierzchni w sercu warszawskiej Woli, 10 zabytkowych budynków, kolekcja ponad 400 platerów, 50 maszyn oraz urządzeń, a w tle znamienite osobistości i rodziny, które doprowadziły do świetności dawnych zakładów przy ul. Żelaznej. Tu przeszłość przeplata się z teraźniejszością, a zabytki przenikają miejską przestrzeń. Muzeum Fabryki Norblina będzie można zwiedzać z przewodnikami i wysłuchać ich niesamowitych historii. Dodatkowo, zwiedzanie będzie także dostępne z aplikacją mobilną Muzeum Fabryki Norblina.

Informacje praktyczne:

Zwiedzanie Muzeum Fabryki Norblina zacznie się od godziny 18:00.

Miejsce zbiórki: Namiarownia (lokal Uwaga Piwo), budynek Plater, poziom 0 muzeum@fabrykanorblina.pl tel:+48728594813

Autor
20. Noc Muzeów przed nami! 10 najlepszych atrakcji w Warszawie wybranych przez redakcję
Redakcja portalu
Redakcja portalu CzasNaWnętrze.pl to zespół pasjonatów designu i aranżacji wnętrz. Dzielimy się inspiracjami, poradami i najnowszymi trendami w urządzaniu przestrzeni....