Chciałoby się sierpień spędzić na łonie natury, a tu trzeba siedzieć w Warszawie. Jednak stolica w tym czasie oferuje niejedną atrakcję. Ci, którzy w sierpniu muszą pracować, mogą przebierać w imprezach jak w ulęgałkach.

Powstanie Warszawskie - sierpniowe obchody 80. rocznicy

Kiedy: 63 dni, od 1 sierpień do 2 października

Jak co roku, dokładnie o godz. 17:00, w godzinę "W" zawyją syreny, a Warszawa zatrzyma się na minutę, by oddać hołd powstańcom. Miasto i uczestnicy walk sprzed 80 lat apelują o wspólne upamiętnienie Powstania Warszawskiego: "Zatrzymajcie samochody, przystańcie na chodnikach czy na ścieżkach rowerowych. Wspólnie przeżyjmy tę niezwykłą chwilę, pomyślmy o tym, co wydarzyło się w 1944 roku i wyraźmy swoją wdzięczność. W tę wyjątkową, 80. rocznicę, oddajmy cześć Bohaterkom i Bohaterom Powstania – żołnierzom, harcerzom, cywilom i wszystkim tym, którzy byli gotowi walczyć o Warszawę!"

Budynek Muzeum Powstania Warszawskiego. „Kotwicę”, jako znak Polski Walczącej, warszawiacy zobaczyli po raz pierwszy 20 marca 1942 r. przy cukierni Lardellego. Symbol namalował prawdopodobnie harcmistrz Maciej Aleksy Dawidowski, pseudonim „Alek”, uczeń przedwojennego gimnazjum im. Stefana Batorego i jeden z głównych bohaterów „Kamieni na szaniec”. Znak „Kotwicy” pojawił się wtedy po raz pierwszy i na trwałe stał się symbolem Polski Walczącej.

Jubileuszowa 80. rocznica Powstania Warszawskiego będzie obchodzona wyjątkowo uroczyście. W programie znalazło się ponad 300 wydarzeń. To nie tylko uroczyste msze święte i składanie kwiatów w miejscach związanych z Powstaniem Warszawskim, ale również wystawy, spacery historyczne, koncerty, gry terenowe czy pikniki historyczno-edukacyjne. Na tegoroczne wydarzenia rocznicowe – w tym na koncert Moniki Brodki oraz na widowisko muzyczne "D’Ark" w reżyserii Krystiana Lady – zaprasza już dzisiaj Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.  

Muzeum mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli. Ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzający poruszają się w scenerii sprzed siedemdziesięciu lat, chodząc po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej stolicy, fot. Muzeum Powstania Warszawskiego

W tym roku uroczystości wrócą na Kopiec Powstania Warszawskiego w odnowionym parku Akcji "Burza". Na jego szczycie, tuż pod pomnikiem Polski Walczącej, 1 sierpnia o godz. 21:00 rozpalony zostanie Ogień Pamięci.

Wspomnienia powstańców

Co roku ogłaszany jest konkurs "Pamięć w kadrze", w którym mogą brać udział amatorzy i zawodowcy, i jak co roku na placu Piłsudskiego odbędzie się wydarzenie "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" (1 sierpnia, 20.30).

Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - jak zatrzymano rewolucję

Gdzie: Wisłostrada

Kiedy: 15 sierpień

To wydarzenie zajmuje ważne miejsce w naszej tradycji. Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Uroczystość upamiętnia zwycięską dla wojsk polskich bitwę z bolszewikami, zwaną Cudem nad Wisłą. W opinii historyków wydarzenie to zdecydowało o zachowaniu niepodległości i uniemożliwiło rozprzestrzenianie się rewolucji. 

Jerzy Kossak, "Cud nad Wisłą", Walki na przedpolach polskiej stolicy, które miały decydujący wpływ na wynik wojny polsko-bolszewickiej.

Z okazji żołnierskiego święta w wielu miastach Polskich organizowane są uroczyste defilady z udziałem wojska. Ulicami Warszawy przemaszeruje wojskowa defilada z okazji Święta Wojska Polskiego. Pochód rozpocznie się po południu i przejdzie m.in. stołeczną Wisłostradą. W uroczystości uczestniczyć ma ponad 200 samolotów, wśród których mają pojawić się także długo wyczekiwane Apache, czyli śmigłowce uderzeniowe AH-64E.

W tegorocznych warszawskich obchodach Święta Wojska Polskiego prawdopodobnie wezmą udział śmigłowce szturmowe AH-64 Apache.

Z kolei w Kościele rzymskokatolickim ten dzień to wspomnienie dogmatu wiary, którym jest wzięcie do nieba Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. To jedno z najstarszych świąt maryjnych szczególnie ważne w kalendarzu rolników. Z racji obowiązków nie mogą oni uczestniczyć w pielgrzymkach, które 15 sierpnia docierają na Jasną Górę. Za to głównie na wsi, zgodnie ze zwyczajem, podczas nabożeństw święci się w ramach obchodów uroczystości Matki Boskiej Zielnej płody ziemi - kłosy, kwiaty i zioła. Dziękczynienie za plony wieńczyć będą organizowane w kolejnych tygodniach dożynki. 

Kino plenerowe - sierpień w parku i na plaży

Kiedy: do 17 września

A może wybierzecie się do jednego z kilkudziesięciu kin plenerowych rozsianych po całej Warszawie? Znajdziecie je łatwo w parkach, na placach czy dziedzińcach niektórych muzeów i na miejskich plażach. Każde oferuje inny repertuar. W jednym obejrzycie hity ostatnich lat, w innym znane klasyki, a w jeszcze innym ambitne filmy dla koneserów.

Kina plenerowe będą rozsiane po całej Warszawie, m.in. w Łazienkach, przed Muzeum Narodowym, przed Polin na łące, w Elektrowni Powiśle czy w Browarach Warszawskich, fot. m.st. Warszawa

Więcej o miejscach, w których odbędzie się kino plenerowe, i o seansach znajdziecie na stronie: go2warsaw.pl/kina-plenerowe-w-warszawie-w-2024-roku/ 

30. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce - gwiazdy jazzu na rynku

Gdzie: Rynek Starego Miasta

Kiedy: do 31 sierpnia

Rynek Starego Miasta stanie się ponownie koncertowym sercem stolicy i będzie bić w rytmie jazzu. Zapowiada się bardzo ciekawa edycja. Dla organizatorów szczególna, bo jubileuszowa!

Festiwal Jazz na Starówce święci 30-lecie powstania.

Popularny festiwal wykreował wielu artystów i własną imponującą publiczność, gromadząc około miliona osób. To 30–letnia historia wyjątkowych spotkań z ikonami i tuzami jazzu. Lista nazwisk jest imponująca. Znajdziecie ją na jazznastarowce.pl.

Koncerty chopinowskie - sierpniowe spotkania "pod wierzbą"

Gdzie: Łazienki Królewskie

Kiedy: każda niedziela o godz. 12.00 i 16.00 do 29 września

Kolejne wydarzenie, którego nie można przeoczyć. I następne, które świętuje jubileusz. Mowa oczywiście o corocznych spotkaniach pod Pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich.

Plakat Koncertów Chopinowskich. Frycek albo Szopenek, jak nazywano Fryderyka Chopina, spędził w Warszawie pierwszą połowę swojego życia (1810–1830). W 1830 roku wsiadł do dyliżansu przy rogatkach wolskich, który miał go zawieźć na pierwsze tournée po Europie. Wtedy jeszcze nie wiedział, że opuszcza Polskę na zawsze, fot. Radek Zawadzki
Koncert Chopinowski pod pomnikiem kompozytora. W 1940 roku pomnik został wysadzony w powietrze, fot. Radek Zawadzki

Pomnik przeżywał burzliwe dzieje. W 1939 roku, kiedy Warszawa znalazła się pod okupacją hitlerowską, zakazano wykonywania muzyki Chopina, zaś w kolejnym roku (1940) pomnik został wysadzony w powietrze. Dopiero po zakończeniu wojny, w ruinach wrocławskiej fabryki wagonów, odnaleziono głowę Chopina z rzeźby w Łazienkach i na podstawie ocalałego gipsowego modelu zrekonstruowano dzieło. W dawnym miejscu Pomnik Fryderyka Chopina stanął w 1958 roku, a już rok później rozbrzmiewała stąd muzyka polskiego twórcy.

Po raz pierwszy recitale pod pomnikiem Chopina odbyły się w 1959 roku, wkrótce po zrekonstruowaniu monumentu wybitnego polskiego kompozytor, fot. Radek Zawadzki

Dokładny spis koncertów znajdziecie na stronie: lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/koncert-chopinowski

Festiwal Warszawa Singera - o tym sierpniowym wydarzeniu nie można zapomnieć!

Kiedy: 24 sierpnia - 01 września

Festiwal Warszawa Singera jest jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce, ukazujących kulturę żydowską w szerokim kontekście kultury polskiej i światowej. To święto muzyki, teatru, literatury i sztuk wizualnych, które za sprawą Gołdy Tencer i Fundacji Shalom odbywa się nieprzerwanie od 2004 roku. Festiwal ma za zadanie promować kulturę żydowską na wysokim poziomie artystycznym – zarówno w jej tradycyjnym wymiarze, jak i w nowoczesnej odsłonie. 

Festiwal Warszawa Singera - jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce, ukazujących kulturę żydowską, fot. Fundacja Shalom

Obok przywoływania pamięci o zaginionym świecie, o kulturze i tradycji żydowskiej, które przez wiele wieków rozwijały się w Polsce, i obok prezentacji nowoczesnych dokonań artystycznych festiwal pełni ogromną rolę w inspirowaniu artystów, sprzyja tworzeniu nowej, współczesnej sztuki. 

Spektakl "Houdini. Odyseja magiczna" to musicalowy escape room o żydowskim tricksterze XX wieku: Harrym Houdinim, fot. Pat Mic
Spektakl "Miasto bez Żydów" w reżyserii Karoliny Kirsz na motywach powieści Hugo Bettauera. Hugo Bettauer napisał pierwszą w Europie antyfaszystowską powieść „Miasto bez Żydów”, która ukazała się w Austrii w 1922 roku. Polski przekład pojawił się już w roku 1925, w tym samym, w którym Bettauer został zastrzelony za swoje poglądy przez młodego narodowego socjalistę i członka NSDAP, który chciał „ocalić świat przed żydowską zarazą”. W „Mieście bez Żydów” Bettauer w groteskowy i prześmiewczy sposób opowiada - jak mu się wydaje historię fantasy - o wypędzeniu z Austrii wszystkich Żydów. Kiedy do tego dochodzi, Wiedeń okazuje się martwym miastem, bez kultury i z upadającą gospodarką, fot. Pat Mic

Na tegorocznym festiwalu nie zabraknie spektakli teatralnych, a także małych form teatralnych dla dorosłych i dla dzieci. Wśród stałych punktów programu znajdą się spotkania wokół literatury, muzyki i historii, pokazy filmów, wykłady, warsztaty, wystawy czy spacery miejskie. Na scenach Festiwalu będziemy gościć artystów m.in. z Polski, Austrii, Niemiec, Serbii, Izraela, Stanów Zjednoczonych, Szwecji i Włoch.

Sesja zdjęciowa do spektaklu "Miasto bez Żydów", fot. Pat Mic

Program festiwalu jest dostępny na stronie shalom.org.pl/program-2024/

Hala Koszyki - tu odbędą się dzikie tańce!

Gdzie: Hala Koszyki, antresola +1

Kiedy: w każdą niedzielę o godz. 10.00

Hala Koszyki została zbudowana w 1909 roku według projektu Juliusza Dzierżanowskiego. Architekt założył obiekt handlowy na planie litery „U”, łącząc publiczny plac z wyposażoną w kilka ozdobnych bram budowlą, przeznaczoną na sklepy i stragany. Przez dziesiątki lat położona w sercu Warszawy hala targowa była jednym z ulubionych i najbardziej popularnych miejsc zakupów. Poza tym, że dobrze pełniła swoją funkcję, była też ozdobą, dzięki nadaniu jej przez architekta m.in. form inspirowanych secesją.

Hala Koszyki została rozebrana w 2006 roku. 10 lat po rozbiórce została ponownie otwarta 21 października 2016 roku zrewitalizowana przez śląskie biuro Medusa Group. Dziś w jej wnętrzach mieszczą się sklepy i restauracje.

Hala Koszyki zbudowana w 1909 roku według projektu Juliusza Dzierżanowskiego. Dziś zrewitalizowana mieści w swoich murach sklepy, restauracje i bary, fot. Altro Pojekt

Hala Koszyki zaprasza na dwie sierpniowe imprezy, które odbędą się w jej murach. Pierwsza to Letnie Kroki, czyli Spotkania Taneczne w Koszykach. W sierpniu wydarzenie nawiąże do disco – tańca, który zyskał ogromną popularność w latach 70. XX wieku, szczególnie w USA. Jest to taniec bardzo rytmiczny i dynamiczny, wykonywany do muzyki disco charakteryzującej się pulsującym beatem i energetycznym brzmieniem. W każdy czwartek o godz. 10:00 wraz z Akademią Tańca Ireneusza Sulewskiego będą odbywać się wieczory, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, pełne muzyki, ruchu i radości.

Widok z antresoli Hali Koszyki. Mój dziadek prowadził naprzeciwko zakład szewski, do którego zachodzili niejedni bywalcy hali, fot. Jeremi Astaszow, Astashow Studio

Druga pod hasłem Wyjoguj się! przeniesie nas w świat wewnętrznej harmonii i spokoju. Joga na Koszykach będzie doskonałą okazją, aby zrelaksować ciało i umysł, zanurzyć się w głębokiej medytacji i odkryć moc jogi w otoczeniu wyjątkowej atmosfery - na antresoli, która łączy nowoczesność z historycznym charakterem.

Polski Festiwal Komedii 2024 PeFKa - śmiechu warte!

Miejsce: Scena Relax, ul. Złota 8

Kiedy: 22-25 sierpnia

Scena Relaks znajduje się w murach dawnego Kina Relax, miejsca z ponad 50-letnia historią. Odbywają się tam spektakle teatralne, koncerty, występy kabaretów, stand-upy, widowiska. Organizatorzy mają ambicję kształtowania kulturalnych trendów i gustów Warszawy i wierzą, że Scena na stałe wpisze się w karty historii warszawskiej kultury i sztuki oraz że będzie ponownie kultowym miejscem na mapie stolicy.

Plakat Festiwalu Komedii. Festiwal będzie miał miejsce w Kinie Relax, miejscu z ponad 50-letnia historią.

W sierpniu na Scenie Relaks odbędzie się Polski Festiwal Komedii, wcześniej znany jako Polski Festiwal Stand-upu. Powróci on w nowej odsłonie, przynosząc bardziej zróżnicowany program. Na Festiwalu zaprezentowane zostaną znane formaty, które zdobyły serca milionów widzów na Kanale Komediowym. Od emocjonującego "Wiedza To Komedia", po kultowe "Masz Minutę", aż po pełen humoru "Podcast Festiwalowy" - na widzów czeka niezapomniana uczta komediowa również w postaci klasycznego stand-upu czy występów improwizowanych.

Wyścigi na Służewcu - sierpień pod znakiem gonitwy

Gdzie: Tor Wyścigów Konnych Służewiec, ul. Puławska 266 

Kiedy: 25 sierpnia

Tradycja wyścigów konnych w Warszawie rozpoczęła się znacznie wcześniej od zbudowania toru na Służewcu. Data, którą można uznać za oficjalny początek ery wyścigów konnych nie tylko w Warszawie, ale w ogóle w Polsce, to rok 1777. Wtedy to na drodze z Woli do Ujazdowa klacz należąca do Kazimierza Rzewuskiego prześcignęła konia angielskiego posła, sir Charlesa Whitwortha. Informację o tym podała "Gazeta Warszawska".

Konie w galopie na torze służewieckim.

Służewiecki tor powstał znacznie później, bo w 1925 roku i przeżył niejedną zawieruchę dziejową. Dość powiedzieć, że od 1989 roku tor cieszy się niesłabnącą popularnością, a 25 sierpnia będziecie mogli zobaczyć gonitwę.

Kapelusz to obowiązkowy element dopełniający stylizacje kobiet podczas wyścigów konnych.

Tego dnia na Torze Służewiec (torsluzewiec.pl) będą rządziły konie arabskie czystej krwi. Perłą Dnia Arabskiego jest gonitwa o Nagrodę Europy, ale to służewieckie święto (zainaugurowane już w latach 80. ubiegłego wieku) obejmuje również inne prestiżowe wyścigi, m.in. Traf Warsaw Mile. Pamiętajcie o odpowiedniej stylizacji - kapelusz czy toczek stanowią ważny element "wyścigowej" stylizacji.

Wystawa "Hasior. Trwałość przeżycia" - Władysław Hasior powraca na zamek po 50 latach 

Miejsce: Zamek Królewski w Warszawie

Kiedy: do 8 września 

Klasyk współczesności. Awangardowy, ale nie elitarny. Podążający indywidualną drogą twórczą, łączący przeciwstawne żywioły. Jego sztuka to wymowne świadectwo doświadczeń egzystencjalnych i poszukiwań twórczych XX wieku, ale także przekaz wciąż żywy, silnie rezonujący z aktualnymi tendencjami kulturowymi.

Plakat z wystawy "Hasior. Trwałość przeżycia", fot. Zamek Królewski w Warszawie
Naprawdę takim się widział? "Autoportret", Władysław Hasior, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, fot. Zamek Królewski w Warszawie

Na wystawie znajdują się najznakomitsze spośród obecnie dostępnych dzieł Władysława Hasiora, wypożyczone z polskich muzeów i ze zbiorów prywatnych. Pokoleniowe traumy (wojenne i nie tylko), relacje pomiędzy człowiekiem i przyrodą, jednostką a zbiorowością, sacrum i profanum, tym, co uniwersalne i trwałe, a tym, co lokalne i przemijające - wszystkie te wątki znajdują odzwierciedlenie w doborze prac, tworząc fascynujący i głęboki dyskurs nad kondycją ludzką, pełen odwołań do najważniejszych tekstów kultury. Asamblaże, sztandary, rzeźby betonowe odlewane w ziemi - każda z tych charakterystycznych dla artysty form ekspresji ma swoją reprezentację.

Obszary zainteresowań twórczych Hasiora często pokrywają się z tematami współczesnymi. "Ofelia z Białego Dunajca", Władysław Hasior, fot. Zamek Królewski w Warszawie
Budził zachwyt, ale i gwałtowny sprzeciw. Dzieło Władysława Hasiora pochodzi ze zbiorów Starmach Gallery, fot. Zamek Królewski w Warszawie

Wystawa zorganizowana jest w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie i symbolicznie nawiązuje do wystawy dzieł Władysława Hasiora, która 50 lat temu miała miejsce w murach zamku znajdującego się wówczas jeszcze w stanie surowym.

Zdjęcie wprowadzające: Festiwal Warszawa Singera, na scenie Ara Malikian - hiszpański skrzypek pochodzenia libańskiego i ormiańskiego. 

Autor
Jak spędzić w sierpniu czas w stolicy? 10 pomysłów
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...