Wystawy w Warszawie: sierpień-wrzesień 2024
Polskie oblicze surrealizmu - wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
- Wystawa: Surrealizm. Inne mity
- Gdzie: Muzeum Narodowe w Warszawie
- Termin: do 11.08. 2024 r.
100 lat temu poeta André Breton opublikował pierwszy „Manifest surrealizmu”. Postulował rezygnację z przeciwstawnego traktowania jawy i snu na rzecz połączenia ich w jedną nadrealność. Zainteresowało go spontaniczne, podświadome działanie umysłu. Wystawa w MNW ukazuje tendencje surrealistyczne w polskiej sztuce. Można obejrzeć ponad 300 prac z różnych okresów, począwszy od 20-lecia międzywojennego aż po współczesne realizacje. Wybór dzieł polskich uzupełniają prace twórców zagranicznych. Wystawa w MNW wpisuje się w światowe obchody 100-lecia surrealizmu.
Światy wyśnione - 90 dzieła Władysława Hasiora w Warszawie
- Wystawa: Hasior. Trwałość przeżycia
- Gdzie: Zamek Królewski w Warszawie
- Termin: do 8.09.2024 r.
W Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać najznakomitsze spośród obecnie dostępnych dzieł Władysława Hasiora - klasyka współczesności, którego sztuka jest wymownym świadectwem doświadczeń egzystencjalnych i poszukiwań twórczych XX wieku. Niemal 90 dzieł Hasiora zostało wypożyczonych z polskich muzeów i ze zbiorów prywatnych. Eksponaty, zarówno pod względem formy, jak i treści, pokazują możliwie szerokie spektrum poszukiwań twórczych artysty. Pokoleniowe traumy (wojenne i nie tylko), mechanizmy społecznej opresji, relacje pomiędzy człowiekiem i przyrodą, jednostką a zbiorowością, sacrum i profanum, tym, co uniwersalne i trwałe, a tym, co lokalne i przemijające - wszystkie te wątki znajdują odzwierciedlenie w doborze prac, tworząc fascynujący i głęboki dyskurs nad kondycją ludzką, pełen odwołań do najważniejszych tekstów kultury.
- Prezentując sztukę współczesną, chcemy poszerzyć krąg osób zainteresowanych Zamkiem. Sami także jesteśmy ciekawi, jak sztuka współczesna prezentuje się w historycznych wnętrzach - mówi prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
Jedyna taka kolekcja - Łzy szczęścia w Zachęcie
- Wystawa: Łzy szczęścia
- Gdzie: Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie
- Termin: do 15.09. 2024 r.
„Łzy szczęścia” to opowieść o emocjach, jakie dzieła te budziły kiedyś i jakie wywołują dzisiaj. Wybrane prace i ich współczesne interpretacje oraz aktualne komentarze zarówno osób artystycznych, jak i publiczności odzwierciedlają zmiany wrażliwości społecznej, które dokonały się na przestrzeni tych lat. Pokazują też ważną rolę sztuki współczesnej i instytucji kultury w procesie odzyskiwania głosu przez grupy społeczne systemowo go pozbawiane. Tytuł wystawy został zaczerpnięty z pracy wideo Oskara Dawickiego z muzyką Pawła Mykietyna.
Świat natury w sztuce
- Wystawa: Józef Hałas. Rytm Natury
- Gdzie: DESA Unicum w Warszawie
- Termin: do 20.08.2024
Józef Hałas jest jednym z nielicznych polskich artystów, których dzieła znajdują się w kolekcji Centrum Pompidou. W sierpniu mamy doskonałą okazję w Warszawie, aby poznać twórczość artysty, dla którego największą inspiracją był świat natury. Wystawa daje unikalną okazję, by z bliska przyjrzeć się niuansom barwnym i precyzyjnie kształtowanym fakturom prac Józefa Hałasa. Jako przedstawiciela nurtu awangardy - nigdy nie interesowało go jej realistyczne przedstawienie. Abstrakcje artysty należy interpretować jako pejzaże, które Hałas malował przez całe dorosłe życie zarówno na płótnie, jak i papierze.
Ikoniczna projektantka polskiego dizajnu
- Wystawa: Julia Keilowa. Projektantka
- Gdzie: Muzeum Warszawy
- Termin: do 01.09.2024
Tej wystawy miłośnicy polskiego dizajnu nie powinni przegapić. Jest pierwszą tak szeroką prezentacją twórczości Julii Keilowej. Składa się na nią blisko 80 obiektów - od metalowych tac, poprzez popielniczki, aż po wazy. Zobaczymy ikoniczną cukiernicę-kulę, która jest poszukiwana przez wielu kolekcjonerów. Jak przekonamy się na wystawie, każdy przedmiot świadczy o niezwykłym talencie Keilowej do łączenia formy z funkcją, co nadaje jej twórczości ponadczasowy charakter.
- Pomysł na wystawę zrodził się z naszego zachwytu nad urodą przedmiotów zaprojektowanych przez Julię Keilową. Te metalowe tace, popielniczki czy wazony znakomicie wpisują się w estetykę lat 30. XX wieku. Były wtedy postrzegane jako nowoczesne, eleganckie, świadczące o wyrafinowanym guście nabywców. Po II wojnie światowej zapomniano o nich, ale w latach 90. w wielkim stylu „wróciły na salony” - opowiadają kuratorki wystawy Agnieszka Dąbrowska i Monika Siwińska. - Dzisiaj doceniamy też funkcjonalność, świadomość specyfiki tworzywa, a także oryginalność rozwiązań projektowych, wynikających między innymi z rzeźbiarskiego wykształcenia i poczucia humoru artystki. Pomysły Julii Keilowej okazały się ponadczasowe - dodają kuratorki.
Wystawy we Wrocławiu: sierpień-wrzesień 2024
Moda, sztuka, kimono w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
- Wystawa: Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot
- Gdzie: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
- Termin: do 25.08.2024
Eklektyzm światów, eksperymentalność działań i nowatorska forma ekspresji. Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na autorską wystawę Joanny Hawrot – uznanej polskiej projektantki, kostiumografki i artystki wizualnej. To pierwsza duża solowa prezentacja tej twórczyni, łącząca świat mody, sztuki i designu. Na 370 metach kwadratowych, wśród scenografii złożonej z 1800 metrów tkaniny Joanna Hawrot prezentuje autorskie kolekcje kimon zainspirowanych pracami wybranych artystów: Maurycego Gomulickiego, Soni Hensler, Angeliki Markul, Wojciecha Ireneusza Sobczyka i Honzy Zamojskiego. Wrocławska ekspozycja ma na celu zaprezentowanie AUTORSKIEJ METODY praktykowanej przez Joannę Hawrot. To sposób pracy z modą i sztuką, którego podstawowym komponentem jest tkanina – projektowana przez artystkę inspirujcą się pracami innych twórców, a będąca nieodłącznym elementem świata przedstawionego i podstawą narracji. Kooperacja, wymiana twórcza to jeden z filarów działalności projektantki – dzięki temu moda i sztuka wchodzą w dialog, będąc równorzędnymi partnerami w tworzeniu nowego języka opowieści.
Wystawy w Krakowie: sierpień-wrzesień 2024
Z Gruzji do Polski - sztuka Gruzji w Muzeum Narodowym w Krakowie
- Wystawa: Złote runo - sztuka Gruzji
- Gdzie: Muzeum Narodowe w Krakowie
- Termin: do 18.08.2024 r.
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą w Europie tak wszechstronną, panoramiczną i obszerną wystawę sztuki gruzińskiej - od najstarszych śladów ludzkiej aktywności, przez starożytne przykłady złota Kolchidy, kamienne stele wczesnego średniowiecza, mieniące się feerią barw średniowieczne kodeksy iluminowane, nowożytne stroje, militaria, pejzaże ilustrujące zmieniające się oblicza Tbilisi i malarstwo Pirosmaniego, po sztukę awangardową XX wieku, z uwzględnieniem wkładu w jej rozwój polskich artystów, którzy swoje losy związali z tym krajem.
Wystawy w Łodzi: sierpień 2024
Między wątkiem i osnową - wystawa kilimów w Łodzi
- Wystawa: Fenomen polskiego kilimu
- Gdzie: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
- Termin: do 18.08.2024 r.
Wystawa Fenomen polskiego kilimu prezentuje najciekawsze przykłady polskiego kilimkarstwa z XX i XXI wieku, od dzieł prekursorów - Kazimierza Brzozowskiego, Władysława Skoczylasa, Edwarda Trojanowskiego, Bogdana Tretera, Romana Orszulskiego, Wandy Kosseckiej, Eleonory Plutyńskiej - po współczesne realizacje: kilimy duetu Kosmos Project czy Splotu. Łącznie obejrzeć można blisko 90 kilimów i projektów z przeszło stu lat ich wytwarzania w Polsce, pochodzących z bogatej kolekcji muzeum oraz kolekcji prywatnej historyka sztuki prof. Piotra Korduby.
Wystawa w Orońsku: sierpień
Kształtowanie się rzeźby
- Wystawa: Bezwzględne wyeliminowanie rzeźby. Polska rzeźba pierwszej połowy lat 70.
- Gdzie: Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko
- Termin: do 18.08.2024 r.
Wystawa „Bezwzględne wyeliminowanie rzeźby. Polska rzeźba pierwszej połowy lat 70.” przedstawia ważny moment powojennej historii polskiej rzeźby, kiedy pod wpływem nowych praktyk artystycznych, występujących w tym czasie na świecie, przeszła ona spektakularną przemianę. Tytuł ekspozycji nawiązuje do pracy Wandy Czełkowskiej „Bezwzględne wyeliminowanie rzeźby jako pojęcia kształtu”, zaprojektowanej przez rzeźbiarkę na początku lat 70., zrealizowanej w Centrum Rzeźby Polskiej.
Pierwsza połowa lat 70. to czas, kiedy w sztuce pojawiają się takie nurty, jak minimal art, object art, conceptual art, environment art, land art, body art/performance. Polska rzeźba nie pozostaje obojętna na nowe zjawiska - odchodzi od historycznego bagażu, uwalnia się od dotychczasowych form i przekształca w zupełnie nową jakość.
Wystawy w Krośnie: sierpień-wrześnie 2024
Szklane historie w Krośnie
- Wystawa: Źródło mocy
- Gdzie: Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie - Galeria
- Termin: do 9.09.2024 r.
Aleksandra Kujawska jest cenioną rzeźbiarką i projektantką szkła. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych na kierunku Szkło Artystyczne w Jeleniej Górze-Cieplicach. Dyplom magisterski obroniła w Katedrze Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Jak sama mówi o swojej najnowszej wystawie: - Źródło mocy jest w każdym z nas. To, jak z niego czerpiemy, określa nasze życie jako jednostki, ale ma także wpływ na otaczający nas świat. Umiejętność nawiązania kontaktu z samym sobą, z osobistym źródłem mocy - jest kluczowa. Wtedy możemy tworzyć rzeczy wielkie i ważne. Rozwijać cywilizację i duchowość. Czerpiąc ze źródła mocy, potrafimy odróżnić dobro od zła. Mamy siłę kreować rzeczywistość naszą i innych: wspólnego świata przyrody, ludzi i zwierząt. Jesteśmy spokojem i uważnością. A na tym najbardziej mi zależy.