Po pełnych energii wakacjach przychodzi wrzesień - ciężki dla uczniów, jak i dla rodziców. Trudno przestawić się na nowe tory. Ale nie oznacza to, że świat rozrywki się zatrzymał. We wrześniu będzie się działo, więc zmobilizujcie się i ruszajcie w miasto. Czekają na was atrakcje w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Sopocie, Gdańsku i Żywcu.

Helmut Newton w Warszawie. Wrześniowa wystawa prac z kolekcji Apartamentów M7

Helmut Newton to jeden z najbardziej kultowych fotografów XX-wieku. W fotografiach Newtona architektura staje się bohaterem i zarazem tłem towarzyszącym każdej z przedstawianych postaci. Newton traktuje architekturę jednocześnie jako sztukę kształtowania przestrzeni i jako sztukę jej ograniczania. Jest to więc sztuka wyznaczania granic pomiędzy tym, co wewnętrzne i zewnętrzne, co prywatne i publiczne, co dostępne i niedostępne. Archicom Collection Gallery zaprasza na pierwszą wystawę w Willi Fabrykanta, na której pokazuje specjalnie wybrane z tej okazji ikonicznych 12 oryginalnych zdjęć.

Na wystawie o Helmucie Newtona zostanie pokazanych 12 ikonicznych fotografii, fot. Adrian Stykowski

Gdzie: Willa Fabrykanta, ul. Grzybowska 58, Warszawa

Kiedy: do 30.09.2024

Titanic przypływa we wrześniu do Warszawy

Soho Art Center zaprasza na niezapomnianą podróż w czasie z wystawą "TITANIC: The Artifact Exhibition". Ekspozycja przyjedzie prosto z Muzeum Nauki w Pittsburghu (USA). Do tej pory wystawę zobaczyło już ponad 35 milionów widzów na całym świecie. To edukacyjne i intrygujące przeżycie dla osób w każdym wieku, przedstawia niezwykłą historię największego i najwspanialszego statku pasażerskiego ówczesnego świata. Zanurzymy się (nomem omen) w fascynującą opowieść o Titanic’u i odkryjemy jego niezwykłą historię na nowo.

Wrak Titanica wciąż pozostaje na dnie oceanu, fot. titanic.pl
Śruby napędowe Titanica. Każda miała 7,2 metra średnicy, W trakcie budowy szkieletu kadłuba i kładzenia poszycia pracowało jednocześnie ponad trzy tysiące robotników. Zginęło 17, fot. titanic.pl
Portret kapitana Edwarda Johna Smitha. W wieku 62 lat został kapitanem „Titanica”, w owym czasie największego i najbardziej luksusowego statku pasażerskiego na świecie. Miało to być ukoronowanie jego marynarskiej kariery - po ukończeniu dziewiczego rejsu statku zamierzał przejść na emeryturę. Na pokład wszedł 10 kwietnia 1912 roku o 7.00 rano. O 12.00 „Titanic” wyruszył w swój pierwszy, a zarazem ostatni, rejs do Nowego Jorku, fot. titanic.pl

Przeniesiemy się w czasie, wcielając się w rolę jednego z pasażerów i doświadczymy emocji, które towarzyszyły mu w tamtych dniach. Na wystawie o powierzchni 1500 m² czeka ponad 160 autentycznych eksponatów wydobytych z wraku Titanica, który spoczywa na dnie Północnego Atlantyku. Niektóre z tych bezcennych skarbów będą prezentowane po raz pierwszy w Europie!

Zdjęcie majestatycznych schodów. Wśród artefaktów uratował się cherubin trzymający lampę, fot. titanic.pl
Zrekonstruowany korytarz wnętrza statku. Po podobnym biegli Kate Winslet i Leonardo DiCaprio w filmie "Titanic" z 1997 roku, fot. titanic.pl

Wśród artefaktów znajdziemy m.in. jedyny na świecie zachowany cherubin – figura anioła, która niegdyś zdobiła majestatyczne drewniane schody Titanica czy imponujące stalowe drzwi, którymi pasażerowie wchodzili na pokład statku. Ponadto spacerując po wiernych rekonstrukcjach pokoi i korytarzy, poznamy poruszające, prawdziwe historie pasażerów, którzy na zawsze zapisali się w historii RMS Titanic.

Soho Factory z billboardem wystawy "Titanic". W miejscu starych pofabrycznych budynków powstał kompleks nowoczesnych zabudowań o zachowanym postindustrialnym stylu. Pod wpływem inspiracji nowojorskim Soho szybko przeobraził się on w tętniące życiem centrum kulturalne, rozrywkowe oraz biznesowe, fot. titanic.pl

Gdzie: Soho Art Center, ul. Mińska 63, Warszawa

Kiedy: od 1.09.2024

Marsz Jamników 2024 - wrzesień wyszczekają czworonogi

8 września 2024 Radio Kraków i Krakowskie Forum Kultury zapraszają wielbicieli największych psich indywidualistów oraz wszystkich miłośników rozszczekanych czworonogów na wielkie jamnicze święto – Marsz Jamników wraca pod Wawel!

Marsz Jamników wraca pod Wawel! Na czworonogów czeka wiele konkursów, fot. Filip Radwański/lovekrakow.pl
Nie tylko na psy czeka wiele atrakcji. W końcu ktoś je tu przyprowadzi i uszyje ubranka. Właścicielom też należy się coś od życia! Fot. Filip Radwański/lovekrakow.pl
Będzie kolorowo: każdy jamnik zaprezentuje inny kostium. Oby na ściance nie pojawiły się psy w podobnych kreacjach! Fot. Filip Radwański/lovekrakow.pl

Po pandemicznej przerwie i zawirowaniach związanych z lokalizacją imprezy marsz powraca do pięknego i symbolicznego psiego miejsca – pod pomnik Dżoka na bulwarze Czerwieńskim. Zgodnie z wieloletnią tradycją będziemy mogli wziąć udział w kolorowym i rozszczekanym jamniczym przemarszu. Na czworonogów i ich właścicieli czekają konkursy oraz liczne atrakcje.

Zgodnie z tradycją organizatorzy wspomogą psie schroniska i przytuliska, fot. Filip Radwański/lovekrakow.pl
Również psi seniorzy są mile widziani na marszu. Jeśli nie będą mogły iść, właściciele pociągną je na wózku, fot. Filip Radwański/lovekrakow.pl

Będziemy też - co również jest już tradycją - "zmieniać pieskie życie na dobre", czyli wspomagać psie schroniska i przytuliska oraz tworzyć dekalog ludzko-psiego miejskiego savoir-vivre’u.

Gdzie: Bulwar Czerwieński, Kraków

Kiedy: 8.09.2024, od 10.00 do 14.00, uroczysty przemarsz o godz. 12.00

HackYeah - we wrześniu zhackujemy Europę!

To coś dla cyber entuzjastów. HackYeah jest największym stacjonarnym hackathonem w Europie. Skupia ludzi hackujących rzeczywistość, którzy mają dostęp do informacji lub danych. Co roku do wydarzenia dołącza tysiące programistów, designerów i entuzjastów IT z całego świata. 

Hackowanie kojarzy się z nieetycznym łamaniem zabezpieczeń w celu kradzieży danych. Okazuje się jednak, że hackerzy mogą też poprawiać bezpieczeństwo systemów organizacji poprzez znajdowanie podatnych na ataki luk, dzięki czemu są w stanie zapobiec kradzieży tożsamości lub innym cyberprzestępstwom. Niektóre korporacje zatrudniają nawet własnych hakerów.

Jak co roku, na imprezie będzie można spróbować swoich sił w hackowaniu - organizatorzy przygotowali kilka zadań. Uczestnicy będą mieli szansę stworzyć innowacyjne rozwiązanie, niezwykły pomysł, który oczaruje sędziów i powalczy o nagrodę główną. Zapewniamy pomoc wykwalifikowanych mentorów, którzy będą nas wspierać przez całe wydarzenie (24 godziny). To będzie już 10. edycja tej imprezy.

Gdzie: TAURON Arenie, Kraków

Kiedy: 28-29.09.2024

Dzika Uczta – wrześniowy zlot food trucków  

Dzika Uczta to wydarzenie, podczas którego będzie można rozsmakować się potrawach z całego świata, takich jak między innymi: tikka masala, pyszne tortille, rzemieślnicze hot-dogi, gofry w najróżniejszych wydaniach, czyli na słono (między innymi z łososiem, pieczonym burakiem, humusem) oraz na słodko (z owocami, bitą śmietaną i dodatkami), tradycyjne tapas, kraftowe zapiekanki, frytki z batatów, krewetki i kalmary w cieście, popsy, fish&chips, burgery. Nie zabraknie również dań dla wegan.

Na zlot food trucków przyjadą furgonetki oferujące potrawy z różnych części świata, czasem na nowo interpetowane.
Food tracki skupiają zawsze rzesze ludzi.

Gdzie: Zajezdnia Dąbie - Czasoprzestrzeń, ul Tramwajowa, Wrocław

Kiedy: 14-15.09.2024

"Zacznij od Bacha. Tribute to Zbigniew Wodecki" - "chałupy welcome to" nawet we wrześniu

To wydarzenie zamknie tegoroczny sezon w Sopocie i będzie okazją do podziękowania mieszkańcom za ich gościnność wobec gości odwiedzających kurort. W czasie koncertu usłyszymy najpiękniejsze utwory Zbigniewa Wodeckiego w wyjątkowych aranżacjach.

Zbigniew Wodecki - multiinstrumentalista (skrzypce, trąbka, fortepian), kompozytor, wokalista, aktor i prezenter telewizyjny. Pierwsze muzyczne kroki stawiał w grupie Anawa, w krakowskiej Piwnicy pod Baranami i w zespole akompaniującym Ewie Demarczyk, fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

Na scenie wystąpi Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Szymona Morusa, wspólnie z Chórem Music Everywhere oraz solistami Kasią Moś i Sławkiem Uniatowskim. W programie koncertu znajdą się takie niezapomniane hity jak "Chałupy", które przypomną wakacyjne klimaty, zachwycająca melodia "Z Tobą chcę oglądać świat" czy tytułowa piosenka "Zacznij od Bacha".

Gdzie: Opera Leśna, Stanisława Moniuszki 12, Sopot

Kiedy: 8.09.2024, godz, 18.00

Afrykańska Fiesta z Etienne Mbappe, Gdańsk Siesta Festival - wrzesień pod znakiem jazzu

Etienne Mbappé genialny muzyk, śpiewający basista z Kamerunu o niepodrabialnym brzmieniu zawładnie afrykańską fiestą. Etienne Mbappé wyróżnia się kreatywnością, mistrzowską techniką, niebywałym wyczuciem rytmu. Dzięki bogatemu i nieomylnemu talentowi artysta wszystkiemu co wychodzi spod jego palców nadaje niebywały wdzięk i ciepło, które przekraczają granice, gatunki i języki.

Etienne Mbappé grał u boku takich geniuszy, jak Ray Charles oraz największych artystów okołojazzowej sceny: Steps Ahead, John McLaughlin czy Joe Zawinul. Jego muzyka jest pełna radości i witalnej energii, którą tak wielbi świat u artystów o afrykańskich korzeniach.
Etienne Mbappé wyróżnia się kreatywnością, mistrzowską techniką, niebywałym wyczuciem rytmu.

- Na moją muzykę wpływają miejsca, które odwiedzam, ludzie, których spotykam, barwy, które widzę, smaki, których doświadczam, a czasem także ból, który odczuwam - mówił w jednym z wywiadów i dodał: Nie chcę niczego bardziej niż dawać ludziom radości.

Gdzie: Klub Parlament, Świętego Ducha 2, Gdańsk 

Kiedy: 22.09.2024, godz. 20:00

Święto Miodu 2024 - we wrześniu pszczoły mają wolne!

Wojewódzkie Święto Miodu wraz z Festiwalem Miodowych Tradycji Śląskich organizowane po raz pierwszy w Żywcu to jedno z ważniejszych wydarzeń dla pszczelarzy, miłośników miodu i wszystkich tych, którzy cenią sobie naturalne produkty i tradycje. Głównym punktem programu będą stoiska z miodami pochodzącymi z różnych rejonów Województwa Śląskiego. Będzie to doskonała okazja dla odwiedzających, aby zapoznać się z różnorodnością smakową i aromatyczną miodów pochodzących z tego regionu. Każde stoisko będzie oferować próbki miodów oraz możliwość zakupu ulubionych smaków. Będzie to również okazja do porozmawiania z pszczelarzami i zdobycia cennych informacji na temat pszczół i ich pracy.

Wykłady z apiterapii, wystawa roślin miododajnych i degustacja trunków miodowych - to wszystko znajdziecie na Święcie Miodu 2024 w Żywcu.

Kolejną atrakcją Święta Miodu będą wykłady z apiterapii – terapii wykorzystującej produkty pochodzenia pszczelego, takie jak miód, pyłek czy propolis. Będzie można poznać różne techniki wykorzystywane w tej terapii oraz porozmawiać z doświadczonymi terapeutami. Apiterapia od lat cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje właściwości zdrowotne.

W ramach wydarzenia odbędzie się także Wystawa Roślin Miododajnych, na której będzie można podziwiać różnorodne gatunki roślin, które są źródłem nektaru i pyłku dla pszczół. Będzie to doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej na temat roślin miododajnych oraz zakupić sadzonki ziół miododajnych i drzew miododajnych (lipy), które można posadzić w swoim ogrodzie.

Na stoiskach pojawią się miody pochodzące z różnych rejonów Województwa Śląskiego.

Nie zabraknie również trunków miodowych, które są nieodłącznym elementem Święta Miodu. Będzie można spróbować różnych rodzajów trunków na bazie miodu, także przygotowanych specjalnie na to wydarzenie. Będą napoje z miodem spadziowym, gryczanym i lipowym.

W województwie śląskim działa ponad 7 tysięcy pszczelarzy zrzeszonych w 24 organizacjach pszczelarskich, związkach, fundacjach i stowarzyszeniach.

W ramach Wojewódzkiego Święta Miodu odbędzie się Festiwal Miodowych Tradycji Śląskich. To wyjątkowe wydarzenie, które celebruje kulturę pszczelarstwa i bogactwo tradycji związanych z produkcją miodu na terenie Województwa Śląskiego. W ramach festiwalu odbędzie się konkurs potraw na bazie produktów pszczelich, targi sprzętu pszczelarskiego czy skansen uli, w którym będzie można zobaczyć różne rodzaje uli, tradycyjne i nowoczesne oraz takie oferujące wgląd w świat pszczelarstwa i życie pszczół.

Gdzie: Amfiteatr pod Grojcem, Żywiec

Kiedy: 16.09.2024, 9:00-18:00

Autor
Kalendarz wydarzeń - wrzesień 2024. Wrześniowe premiery, ciekawe wystawy i imprezy plenerowe w kraju
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...