Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otwiera swoją nową siedzibę. Oddany do użytku budynek to początek trwającej przemiany Śródmieścia stolicy w zieloną i przyjazną pieszym strefę. 

Za projekt budynku muzeum odpowiada nowojorska firma architektoniczna Thomas Phifer and Partners we współpracy z pracownią APA Wojciechowski Sp. z o.o. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zajmuje blisko 20 000 m2 powierzchni, z czego ponad 4000 m2 to przestrzenie ekspozycyjne. Mieszczą się one na pierwszym i drugim piętrze, gdzie zaprojektowano również pomieszczenia z panoramicznymi oknami, wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad. Działalność MSN-u doskonale wpisuje się w ideę Nowego Centrum Warszawy.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie dostępne dla publiczności

Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie dostępny jest dla publiczności! Początkowe tygodnie działania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w nowej lokalizacji to w pierwszej kolejności prezentacja wielkoformatowych rzeźb i instalacji takich artystek, jak Alina Szapocznikow, Magdalena Abakanowicz, Monika Sosnowska, Cecilia Vicuña czy Sandra Mujinga. Wyeksponowanie tych dzieł w przestrzeniach poszczególnych galerii pozwoli wydobyć walory architektoniczne nowej siedziby. Przede wszystkim jednak to swoista zapowiedź zaplanowanej na luty 2025 wystawy prezentującej rozwijaną od 20 lat kolekcję MSN-u.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest budynkiem długo oczekiwanym. Ten budynek rozpoczął przebudowę centrum Warszawy i zmianę jego symbolicznej wymowy z postsowieckiego na pewne swej nowoczesnej tożsamości, żywo rozwijające się miasto. MSN to również znak zmiany społecznej jaka się w Polsce wykonała. W centrum Warszawy powstał publiczny, ogólnodostępny budynek, którego misją jest włączać w rozmowę o sztuce coraz to nowe grupy publiczności i popularyzować emancypację - mówi Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum.

Sandra Mujinga, Ghosting, 2019, kolekcja zaprojektowanego przez Thomasa Phifera Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będzie miejscem otwartym i dostępnym dla każdego, miejscem spotkań integrujących różne inicjatywy, instytucje kultury, NGOsy oraz środowiska twórcze. Położony w centrum Warszawy, w sercu miasta, na przecięciu wielu ścieżek miejskich, zaoferuje też swojej publiczności wiele sposobów spędzania wolnego czasu: od zwiedzania wystaw, przez udział w zajęciach dla dzieci i dorosłych, po poznawanie archiwów współczesnych artystek i artystów.

Charakterystycznym punktem budynku zaprojektowanego przez Thomasa Phifera Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest też przestronna klatka schodowa

Oddany do użytku budynek wyznacza początek trwającej przemiany Śródmieścia stolicy w zieloną i przyjazną pieszym strefę. Działalność MSNu-u, od dawna realizowana jako wspólna sprawa wielu społeczności, doskonale wpisuje się w Nowe Centrum Warszawy. Zielone forum i bezpośrednio połączony z nim parter nowej siedziby MSN-u, obejmujący między innymi audytorium, sale edukacyjne, księgarnię oraz kawiarnię, zostały zaplanowane jako miejsca, których przestrzenią Muzeum będzie dzielić się z mieszkankami i mieszkańcami Warszawy, a także zapraszanymi do współpracy instytucjami kultury.

Autor
Przepis na muzeum. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otwarte!
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...