Ogrody w stylu portugalskim są romantyczne i piękne, a zarazem bardzo eleganckie i różnorodne. Ich styl charakteryzuje się przemyślaną geometryczną architekturą, bogactwem roślin i różnorodnością elementów dekoracyjnych.

Ogród w stylu portugalskim to nie tylko miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale także przestrzeń, w której architektura i natura spotykają się w harmonii. W tym artykule omówimy cechy charakterystyczne ogrodów w stylu portugalskim, rośliny i elementy dekoracyjne, które najlepiej pasują do tego stylu oraz jakie są korzyści wynikające z posiadania takiego ogrodu. Dowiedz się, jak zaprojektować i urządzić ogród w oryginalnym stylu portugalskim.

Jak wygląda ogród w stylu portugalskim?

Ogrody w stylu portugalskim są zjawiskowo piękne. Zainspirowane architekturą i sztuką krajobrazu Portugalii, ogrody te łączą elementy natury z ludzką kreacją, tworząc harmonijne i piękne przestrzenie. Ogrody portugalskie mają swoje korzenie w starożytnej portugalskiej architekturze. Odzwierciedlają one wiarę w harmonię kosmiczną i kulturowe znaczenie natury. Ogrody te mają swoje charakterystyczne cechy, takie jak kolorowe płytki ceramiczne, fontanny, kamienny bruk, aleje palmowe i wiele innych.

Jedną z najważniejszych cech charakterystycznych ogrodów w stylu portugalskim jest ich geometria i symetria, a także wykorzystanie regularnych wzorów geometrycznych i kwiatowych, co dodaje im eleganckiego i uroczystego charakteru. Charakterystycznymi roślinami w ogrodach portugalskich są bukszpan, jaśmin, hortensje, kwitnące drzewa cytrusowe i inne kwitnące oraz zielone gatunki roślin.

Z roku na rok rośnie popularność ogrodów w stylu portugalskim. Styl ten idealnie nadaje się do tworzenia eleganckich i harmonijnych przestrzeni w różnego rodzaju architekturze, zwłaszcza w klimatach o łagodnych zimach i suchych latach. Zaprojektowanie ogrodu w stylu portugalskim nie jest trudne, ale wymaga dbałości o detale i dobrego projektu.

Rośliny do ogrodu w stylu portugalskim

Rośliny to nieodłączny element ogrodów w stylu portugalskim. Idealne rośliny do takiego ogrodu powinny charakteryzować się eleganckim wyglądem, pięknymi kwiatami lub liśćmi, a także dobrze komponować się z geometrycznymi wzorami i kolorami ogrodu. Oto kilka roślin, które idealnie nadają się do ogrodów w stylu portugalskim:

1. Bukszpan

Bukszpan to kluczowa roślina w ogrodach portugalskich. Wykorzystywany jest do formowania żywopłotów, łuków i kolumn. Jego ciemnozielone liście doskonale kontrastują z jasnymi kolorami płytek ceramicznych.

2. Jaśmin

Jaśmin to kwitnąca roślina, która zdobi ogród delikatnymi kwiatami o intensywnym słodkim zapachu. W ogrodach portugalskich jaśmin jest często wykorzystywany do pokrywania ogrodzeń, łuków i pergoli.

3. Hortensja

Hortensja to kwitnąca roślina, która dodaje ogrodowi kolorów, a także piękna i elegancji. Jej okazałe kwiatostany w kolorze białym, różowym lub niebieskim doskonale pasują do ogrodów w stylu portugalskim.

4. Drzewo cytrusowe

Drzewa cytrusowe, takie jak pomarańcze i cytryny, to nie tylko bardzo dekoracyjne rośliny. Stanowią one także ucztę dla zmysłów za sprawą subtelnie pachnących kwiatów oraz smacznych jadalnych owoców. W ogrodach portugalskich są często sadzone w donicach i umieszczane na tarasach lub w patio.

Również w Polsce możliwa jest doniczkowa uprawa cytrusów. Rośliny mogą stać w ogrodzie od połowy maja do końca lata. Pamiętajmy jednak, że w naszym klimacie nie przetrwają one zimy na zewnątrz, dlatego konieczne jest zabranie donic z cytrusami do pomieszczenia na przezimowanie. Trzeba to zrobić jesienią przed nadejściem pierwszych przymrozków.

5. Kwitnące drzewa

Kwitnące drzewa, takie jak magnolie, wiśnie i jabłonie - w odmianach ozdobnych lub jadalnych, to doskonały wybór do ogrodów w stylu portugalskim. Ich piękne kwiaty są piękną ozdobą ogrodu i doskonale komponują się z geometrycznymi wzorami i kolorami ogrodu.

Oprócz tych roślin, w ogrodach portugalskich często można znaleźć również wiele innych ciekawych gatunków, takich jak lawenda, rozmaryn, pelargonie, opuncje czy oleandry. Większość z nich nadaje się także do uprawy w Polsce w donicach, które zabierzemy na zimę do domu.

Meble i elementy dekoracyjne do ogrodu w stylu portugalskim

Ogród w stylu portugalskim to idealne miejsce do spędzenia czasu na świeżym powietrzu zarówno na samotnej kontemplacji, jak i radosnej zabawie z dziećmi czy miłym spędzaniu czasu z rodziną lub znajomymi. Meble ogrodowe i elementy dekoracyjne są więc nieodłącznym elementem takiego ogrodu, a ich dobór powinien uwzględniać charakterystyczne cechy stylu portugalskiego, takie jak elegancja, prostota, geometryczność i zrównoważenie.

Kilka propozycji mebli i elementów dekoracyjnych, które idealnie pasują do ogrodu w stylu portugalskim to:

Ceramika - różnego rodzaju ceramiczne naczynia takie jak donice czy dzbany, ale przede wszystkim bardzo dekoracyjne płytki ceramiczne to nieodłączny element wystroju ogrodów portugalskich. Mogą one być wykorzystane do pokrywania ścian, podłóg, schodów lub tarasów. Charakterystyczne wzory i kolory płytek wprowadzą do ogrodu elementy portugalskiego stylu.

Żelazne meble - żelazne ławki, krzesła i stoły są idealne do ogrodów w stylu portugalskim. Ich eleganckie kształty i wykończenie dodają ogrodowi klasycznego i luksusowego wykończenia.

Kute metalowe elementy dekoracyjne - kute metalowe elementy dekoracyjne, takie jak lampiony, donice czy rzeźby również świetnie się sprawdzą w ogrodzie portugalskim.

Dekoracje z kamienia - kamienne elementy, takie jak fontanny, rzeźby czy mury, są nieodłącznym elementem ogrodów w stylu portugalskim. Kamień wprowadza do ogrodu naturalny i tradycyjny element, który idealnie współgra z portugalską architekturą.

Tekstylia - delikatne i eleganckie materiały, takie jak hafty, koronki czy tiule, są doskonałym wyborem do dekorowania ogrodów w stylu portugalskim. Mogą być wykorzystane do ozdabiania ławek, stołów lub jako dekoracje na pergole czy tarasy.

Ogród w stylu portugalskim to piękna i elegancka przestrzeń, która zapewni Ci odpoczynek w harmonii z naturą. Ten styl ogrodniczy oferuje wiele różnych możliwości aranżacji, które pozwalają na wyrażenie swojej kreatywności i indywidualnego stylu.

Bogactwo roślin, geometryczna architektura i eleganckie elementy dekoracyjne sprawiają, że ogród w stylu portugalskim to doskonałe miejsce na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Dzięki starannemu planowaniu i odpowiedniemu doborowi roślin i elementów dekoracyjnych możesz stworzyć wymarzony ogród, który zapewni Ci wiele radości i relaksu. Postaw na styl portugalski i ciesz się pięknem swojego ogrodu!

Zdjęcie otwierające artykuł: Westwing Collection