Trawnik to doskonała ozdoba każdego przydomowego ogrodu. Jednak żeby cieszył oko, wymaga regularnej i przemyślanej pielęgnacji. Warto zadbać o kilka istotnych aspektów.

Regularne koszenie trawy

Regularne koszenie stanowi podstawę zdrowego wzrostu. Skracanie w okresie od wiosny do końca jesieni pomaga trawie tworzyć nowe pędy podziemne i naziemne oraz liście. Koszenie stanowi gwarancję uzyskania gęstej darni i utrudnia rozprzestrzenianie się chwastów. Zachowanie optymalnej wysokości cięcia pozostawia roślinie wystarczającą ilość składników odżywczych i zapobiega jej wysychaniu. Trawnika nigdy nie wolno kosić zbyt krótko. Idealna wysokość wynosi od 3,5 do 5 cm. Wysoką trawę trzeba skracać stopniowo, za każdym razem maksymalnie o 1/3 długości źdźbeł.

Wybór kosiarki

Ze względu na rodzaj napędu możemy wyróżnić kosiarki spalinowe, elektryczne i akumulatorowe. O wyborze urządzenia decydują nasze potrzeby i preferencje.

Do pielęgnacji większych przydomowych trawników doskonale sprawdzi się kosiarka spalinowa. Warto wybrać model, który dodatkowo wyposażony jest w napęd, który znacznie podnosi komfort naszej pracy. Przykładem takiego urządzenia jest STIHL RM 448 PC - kosiarka spalinowa o mocnej konstrukcji i szerokości koszenia 46 cm z napędem Vario. Dodatkowym udogodnieniem jest centralna regulacja wysokości koszenia oraz składany komfortowy pojedynczy uchwyt kierujący.

Uniwersalna kosiarka spalinowa STIHL RM 448 PC.

W miejscach, gdzie konieczne jest zachowanie ciszy dobrym wyborem będzie kosiarka elektryczna. Bardzo dobrze sprawdzi się w przydomowym ogródku do koszenia małych i średnich trawników. Przykładowo kosiarką STIHL RME 339 C skosimy trawnik o powierzchni do 500 m2. Dodatkowe udogodnienie stanowi regulowany i składany pojedynczy uchwyt kierujący, a zintegrowany zaczep przewodu elektrycznego zabezpiecza przed zerwaniem kabla zasilania.

Kompaktowa kosiarka elektryczna STIHL RME 339 C z wygodnym pojedynczym uchwytem.

Cichą pracę gwarantują również kosiarki akumulatorowe, które, podobnie jak kosiarki elektryczne, nie emitują spalin. Ich niekwestionowanym wyróżnikiem jest wygodne koszenie bez przewodu. Kosiarka STIHL RMA 235 jest idealna do pielęgnacji niewielkich trawników. Zestaw zawiera 2 akumulatory AK 20 i ładowarkę AL 101.

Lekka kosiarka akumulatorowa STIHL RMA 235.
Akumulatory litowo-jonowe STIHL gwarantują cichą pracę bez emisji spalin.

Kiedy podlewać i nawozić trawnik?

Trawnik lepiej jest podlewać rzadziej, ale za to obficie. Nawadnianie powinno się odbywać w porach, kiedy nie występuje intensywne nasłonecznienie. Stosowanie nawozów wymaga dopasowania ich składu do rzeczywistego zapotrzebowania trawnika na składniki odżywcze. Nawożenie wiosenne powinno dostarczać azot, natomiast jesienne potas.

Zrównoważoną alternatywą dla naturalnego nawozu jest regularne mulczowanie - można w tym celu zastąpić tradycyjną kosiarkę robotem koszącym, np. STIHL iMow® RMI 422 PC z obsługą przez aplikację. Zalecany jest do stosowania na średnich trawnikach o powierzchni do 1 700 m². Funkcja mulczowania sprawia, że podczas koszenia trawa zostaje rozdrobniona na małe cząstki, które stanowią naturalny nawóz dla podłoża, dzięki czemu cenne dla gleby składniki odżywcze do niej wracają i służą jako nawóz.

Robot koszący STIHL iMow® RMI 422 PC z obsługą przez aplikację.

Wertykulacja 

Trawnik powinno się raz lub dwa razy w roku poddawać wertykulacji. W razie potrzeby należy przeprowadzać szczotkowanie. Do mniejszych trawników idealnie sprawdzi się wertykulator akumulatorowy STIHL RLA 240 z wałkiem aeracyjnym.

Kompaktowy wertykulator akumulatorowy STIHL RLA 240 z wałkiem aeracyjnym.

Z darni trzeba regularnie usuwać ciała obce i chwasty. Jesienny opad liści najlepiej usuwać dmuchawą lub kosiarką z koszem na trawę. W okresie zimowym nie powinno się wchodzić na śnieg leżący na trawniku.

Trawnik trzeba obserwować, wcześnie rozpoznawać potencjalne problemy i szybko podejmować środki zaradcze.

Więcej informacji na: www.stihl.pl