Zrównoważone ogrodnictwo polega na tworzeniu harmonijnej przestrzeni, gdzie rośliny mają zapewnione optymalne warunki do rozwoju, przy wykorzystaniu naturalnych metod. To wyzwanie chętnie podejmowane przez ogrodników, dla których troska o środowisko i zdrowie wpisuje się w priorytetowe wartości. Podpowiadamy, w jaki sposób pielęgnować uprawy, odpowiedzialnie gospodarując zasobami naturalnymi, bez ryzyka zanieczyszczenia gleby.

Ochrona roślin bez chemikaliów

Podstawowym założeniem prowadzenia zrównoważonego, ekologicznego ogrodu jest unikanie stosowania chemicznych preparatów, które mogą zagrażać zdrowiu bądź przyrodzie. Ogrodnicy pielęgnują uprawy tylko przy użyciu naturalnych metod ochrony roślin, dzięki czemu mają 100%-ową pewność, że plony są wolne od pestycydów i zanieczyszczeń. W zwalczaniu szkodników dużą popularnością cieszą się wyciągi roślinne oraz gnojówki. Ich charakterystyczne właściwości odstraszają owady, a także wzmacniają rośliny i zapobiegają występowaniu chorób grzybowych. Do szczególnie cenionych należą ekstrakty z: pokrzywy, wrotyczu, krwawnika, skrzypu czy czosnku.

Nieodłączną częścią zrównoważonej profilaktyki zwalczania szkodników w warzywniku są zasady płodozmianu oraz uprawa współrzędna. Ponadto na grządkach mile widziane są kwiaty, które naturalnie wytwarzają olejki eteryczne odstraszające insekty.

Coraz więcej świadomych ogrodników stawia na alternatywne metody zwalczania chwastów w ogrodzie. Chemiczne preparaty są zastępowane naturalnymi środkami, a także zabiegami mechanicznymi, takimi jak pielenie czy ściółkowanie.

Nawadnianie deszczówką

Zbieranie wody deszczowej to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Instalując zbiornik w ogrodzie, można łatwo pozyskiwać wodę do podlewania roślin, która charakteryzuje się korzystnym pH i mniejszą twardością niż woda wodociągowa. Deszczówka zawiera naturalne składniki odżywcze, jest wolna od chloru oraz związków wykorzystywanych w procesach uzdatniania wody pitnej.

Regulowanie pH gleby

Dbanie o właściwy odczyn pH gleby należy do głównych wyzwań w pielęgnacji roślin. To bardzo ważny parametr, który warto mieć stale pod kontrolą, gdyż decyduje o prawidłowym wzroście, kwitnieniu czy owocowaniu roślin. Aby uprawy prawidłowo się rozwijały, kwasowość podłoża powinna być dostosowana do ich wymagań stanowiskowych. W ogrodach ekologicznych do regulacji pH wykorzystuje się m.in. obornik lub popiół drzewny (odkwaszanie) lub kompost (zakwaszanie).

Pożyteczne owady

Bardzo ważną grupę owadów stanowią zapylacze - m.in. pszczoły, trzmiele i motyle, które odgrywają kluczową rolę w całym ekosystemie. Bez tych niezwykłych stworzeń wiele roślin nie byłoby w stanie wytworzyć owoców. Do równie pożądanych w ogrodzie należą dżdżownice, które spulchniają podłoże. Mile widziane są także drapieżne owady takie jak biedronki, chrząszcze, złotooki czy ważki, które polują na szkodniki.

Stosowanie nawozów ekologicznych

Nawozy ekologiczne są bezpieczne dla środowiska naturalnego i minimalizują ryzyko przenawożenia roślin. Działają powoli, stopniowo uwalniając składniki odżywcze w głąb profilu glebowego, pozytywnie wpływając na strukturę oraz zdolności sorpcyjne podłoża. Regularnie stosowane sprawiają, że rośliny rosną silne i zdrowe, wolne od chemicznych zanieczyszczeń.

Szanując odrębne wymagania każdego gatunku, jako producent proponujemy ogrodnikom nowoczesne nawozy ekologiczne EKO START o zbilansowanym składzie, które kompleksowo zaspokajają potrzeby pokarmowe roślin. Wieloskładnikowe nawozy organiczno-mineralne zostały starannie dostosowane do pielęgnacji określonych upraw. W ofercie OGRÓD START znajdziesz:

  • Nawóz do warzyw i ziół
  • Nawóz do pomidorów i papryki
  • Nawóz do truskawek, malin i jeżyn
  • Nawóz do winorośli, porzeczek i agrestu
  • Nawóz do borówek
  • Nawóz do drzew i krzewów owocowych

Granulowana formuła pozwala na równomierny wysiew, dlatego nawozy EKO START są chętnie wybierane zarówno przez pasjonatów-amatorów, jak i profesjonalnych ogrodników. Wyróżniają się wydajnością oraz efektywnością szczególnie dostrzegalną w fazie kwitnienia i owocowania.

Bądź świadomym ogrodnikiem!

Zrównoważone ogrodnictwo wymaga pasji, uważności i zaangażowania. To podejście pełne szacunku do życia i natury, które obejmuje szereg aspektów pielęgnacji roślin. Bądź częścią swojego ogrodu, nie tylko twórcą, i ciesz się smakowitymi, zdrowymi plonami.

Więcej informacji na: www.nawozyogrodnicze.pl