Krakowskie Muzeum Narodowe przygotowało wystawę prac Williama Turnera ze zbiorów Tate Britain. To pierwsza w Polsce prezentacja dzieł tego artysty, a okazja, żeby je zobaczyć, jest o tyle rzadka, że prace, które przyjechały z Tate, nieczęsto opuszczają Wielką Brytanię.

Wiliam Turner - wybitny brytyjski malarz - malował głównie pejzaże. Tematy czerpał z obserwacji prowadzonych w rodzinnym Londynie, a także ze swoich licznych podróży po Europie. O nim samym wiadomo niewiele. Urodził się w 1775 roku. Sukcesy zaczął osiągać bardzo wcześnie - już jako piętnastolatek wystawiał na Salonie londyńskiej Akademii Królewskiej, w wieku 24 lat został jej członkiem, a w wieku lat 32 profesorem.

Wiliam Turner  świetnie operował światłem i barwą. Technikę malarską rozwijał, przedstawiając różne motywy pejzażowe, coraz bardziej koncentrując się na aspektach atmosferycznych, takich jak: światło, chmury, deszcz czy mgła. Nie bez wpływu na malarskie poszukiwania artysty pozostawały ówczesne badania w zakresie nauk ścisłych, zwłaszcza chemii. Wyniki eksperymentów Turnera można zobaczyć na krakowskiej wystawie grupującej jego niezwykłe obrazy w pięciu działach tematycznych: "Ogień", „"Woda", "Powietrze", "Ziemia" oraz "Fuzja żywiołów". Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny: spotkania, dyskusje i zwiedzanie z przewodnikiem.

Kuratorki:  Inés Richter-Musso i dr Ortrud Westheider
Opieka merytoryczna ze strony MNK:  Magdalena Czubińska