Atmosfera surrealizmu z akcentami ironii i groteski to główna cecha bogatego dorobku artystycznego Stasysa Eidrigevičiusa. Z jego charakterystycznej twórczości wyłania się obraz artysty niezwykle dynamicznego, poszukującego własnego sposobu wypowiedzi.

Stasys Eidrigevičius - malarz, plakacista, twórca ekslibrisów, rysunków, ilustracji książkowych, instalacji oraz happeningów. Międzynarodowej sławy artysta pochodzenia litewskiego, który od 1980 roku na stałe mieszka w Polsce. Należy on do kategorii twórców niepokornych, wobec których wszelkie próby klasyfikacji są niemożliwe. Wszystkie jego działania, zarówno malarstwo, prezentowane na wystawie, jak i grafika, rysunek, rzeźba, czy działania multimedialne oraz teatralne, są wyrazem poszukiwania własnego sposobu wypowiedzi i silnej ekspresji.

Wszystkie realizacje Stasysa Eidrigevičiusa łączy specyficzna atmosfera surrealizmu i groteski. Przez lata wyrobił swój charakterystyczny figuratywny styl, który jest rozpoznawany w szerokich kręgach. Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt obiektów malarskich, powstałych po 1980 roku. Ekspozycję stanowią przede wszystkim akwarele i pastele, wśród nich zobaczymy m.in.: „Dwie muszle” z 1988 r. „Literę”, 1996 r. (ilustracja) „Wieczorowy strój”, 1990 r. „Europejczyka”, 1999 r. „Zakochanych”, 1996 r.

Do 7 kwietnia wystawie Stasysa Eidrigevičiusa towarzyszyć będzie kameralna ekspozycja ceramiki użytkowej lat 50. i 60. XX wieku pt. "Made in Poland", na którą składa się 56 figurek z wytwórni z Ćmielowa, Wałbrzycha, Jaworzyny Śląskiej i Chodzieży. Ceramiczne pikasy projektu Mieczysława Naruszewicza, Hanny Orthwein i Henryka Jędrasiaka stanowią kwintesencję wzornictwa epoki PRL-u. Przez długi czas zapomniane, odrzucane jako relikty niechcianej epoki powracają, swoją prostą i elegancką formą idealnie wpisując się w nowoczesne wnętrza.