Co plotą polscy - i nie tylko - projektanci? Można się o tym przekonać, od 27 kwietnia do 17 czerwca odwiedzając Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

Patronat Czas na Wnętrze- Wystawa udziela odpowiedzi nie tylko na pytanie, co się obecnie "plecie", ale także: z czego - mówi Beata Nowak z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. - Pokazuje, że technika wyplatania nie jest zarezerwowana tylko dla niewielkich przedmiotów ani dla tradycyjnych materiałów, takich jak wiklina czy rattan.

Współcześni projektanci z niezwykłą pomysłowością łączą tradycyjną technikę wyplotu z nowymi materiałami i współczesną formą. Na wystawie "Co ty pleciesz?" zobaczymy więc m. in. lampy wyplecione z papieru czy sznurków (M. Godawa, A. Wołowska), krzesła ze splecionych pasów materiału (Fawory), a nawet fasady uplecione z pasów stali czy żelaza. Ażurowa fasada szpitala w Londynie (Heatherwick Studio) czy Stadion w Katarze (Albert Speer & Partner) sprawiają wrażenie delikatnych plecionek.

Nie zabraknie też prac jednego z polskich prekursorów wykorzystania plecionki w designie Władysława Wołkowskiego.

Nie bez przyczyny wystawa ma miejsce w Muzeum w Stalowej Woli – od ponad stu lat region ten (zwłaszcza pobliski Rudnik nad Sanem) stanowi jedno z większych wikliniarskich zagłębi.

źródło i zdjęcia: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli