Dizajn wzbogaca każde wnętrze - takie hasło przyświecało twórcom najnowszej kolekcji IKEA PS (Post Scriptum). Co proponują nam tym razem?

19 projektantów z całego świata, inspirując się ponad 60-letnią historią wzornictwa IKEA, stworzyło 46 produktów, które choć nawiązują do tradycji skandynawskiego designu, są innowacyjne pod względem formy, funkcji oraz zastosowanych materiałów. 

W kolekcji IKEA PS 2012 znajdziemy m.in. krzesła, stoliki, komody, regały, misy, lampy, tekstylia i inne akcesoria wyposażenia wnętrz wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska, takich jak drewno, zwłaszcza bambusowe, tworzywo PET z recyklingu, kompozyty polimerowo-drzewne (WPC) czy len.

Przedmioty te są wielofunkcyjne, zabawne i zaskakujące, a co najważniejsze, każdy z nich popowstał z myślą o potrzebach wielu ludzi. Tak więc mamy lampę podłogową z kloszem z tiulu przypominającym sukienkę baletnicy, w której zamiast prądożernej żarówki wykorzystano ekologiczne diody LED, stolik z wymiennym blatem: zwykłym płaskim albo z jedną lub czterema wgłębieniami-miskami, półkę na buty, która może służyć także jako ławka, albo witryna, w której przedmioty wyglądają jak oprawione w ramy.

- Modne jest dyskutowanie o klasycznych przedmiotach vintage i wprowadzanie nowych produktów w starym stylu. Nie chcemy powielać starych wzorów. Nie o to chodzi w kolekcji IKEA PS. Zamiast tego, staramy się czerpać inspirację z przeszłości, aby móc tworzyć innowacyjne produkty, które należą bardziej do przyszłości - mówi Peter Klinkert, kierownik projektu IKEA PS.

- Chodzi o to, by tworzyć produkty, które będą trafiały do wielu ludzi, do wielu zwykłych domów, bo dobry dizajn wzbogaca każde wnętrze - dodje Peter Klinkert.

źródło, film i zdjęcia: IKEA