Międzynarodowe Triennale Tkaniny to najstarsza i najbardziej prestiżowa na świecie wystawa promującą współczesną tkaninę. Gdzie się odbywa?

Oczywiście w Łodzi, mieście o najlepszych włókienniczych tradycjach. Imprezę organizuje tutejsze Centralne Muzeum Włókiennictwa, które nie tylko od triennalowego święta, ale także na co dzień promuje sztukę tkaniny.

W tym roku odbywa się czternasta edycja Międzynarodowego Triennale Tkaniny. W okazałym kompleksie Białej Fabryki Ludwika Geyera, która niegdyś mieściła pierwszą w Łodzi mechaniczną przędzalnię i tkalnię, pokazano prace 131 artystów z 50 krajów. Jak można było oczekiwać po tych liczbach, propozycje twórców są bardzo różnorodne.

Na wystawie zobaczymy tkaniny tradycyjne i przestrzenne instalacje, masywne gobeliny i lekkie ażury, obiekty czysto dekoracyjne, ale też przekazujące rozmaite treści, nawet dotyczące kwestii społecznych czy politycznych.

Wśród nagrodzonych dominują Polacy, co nie dziwi w świetle tego, że rodzima tkanina współczesna ma świetne tradycje i jest ceniona na całym świecie. Złoty Medal otrzymała Magdalena Soboń za pracę "Mars". Wszyscy zainteresowani światową sztuką włókna bez wątpienia znajdą coś dla siebie, zwłaszcza że triennale obfituje w bogaty program imprez towarzyszących.