Każda drewniana podłoga się starzeje, ale trwa to długo i ostateczny efekt jest trudny do przewidzenia. Stąd popularność podłóg patynowanych. Ciekawostką natomiast są takie, których drewno starzeje się na naszych oczach - szybko i przewidywalnie.

Z upływem czasu drewniane podłogi się zmieniają. Jednym z elementów tego naturalnego procesu jest przebarwienie. W zależności od gatunku drewna, deski zwykle ciemnieją lub stają się o parę tonów jaśniejsze.

Podłogi patynowane firmy Chapel Parket Polska mają niecodzienną właściwość - zamontowana już podłoga stopniowo zmienia barwę, nieraz bardzo spektakularni, gdyż np. burgund może przejść w szarość. Ten proces postarzania drewna jest zamierzony i w pełni przewidywalny. Od samego początku wiemy więc dokładnie, jaki będzie kolor naszej podłogi, kiedy się "zastarzeje". I nie musimy na to czekać całymi latami - już po pół roku nasza podłoga wyglądać będzie jak nadszarpnięta zębem czasu. Jak to możliwe?

- Drewno, z którego powstają patynowane podłogi Cathedral Floor, jest poddawane celowym uszkodzeniom mechanicznym, następnie nanosi się na nie specjalne substancje. Czynność ta inicjuje bardzo intensywną reakcję chemiczną, która zachodzi na powierzchni materiału i zmienia jego barwę - tłumaczy Sebastian Kos z firmy Chapel Parket Polska.

- Dzięki tej metodzie można uzyskać niepowtarzalny, a jednocześnie wyjątkowo trwały kolor. Nie ma innego, równie efektywnego sposobu patynowania drewna; takiego rezultatu nie da żadna bejca - podkreśla ekspert.

Dlatego kolor świeżo wyprodukowanej podłogi znacznie różni się od docelowego. Potrzeba od 4 do 6 miesięcy, aby deski nabrały pożądanego odcienia. Długość tego procesu zależy głownie od dostępu do światła i powietrza, trzeba więc pamiętać, że ustawione na posadzce meble i dywany spowolnią postarzanie drewna.

O to, że podłoga "zestarzeje" się w magazynie też nie musimy się obawiać, bo wszystkie podłogi Chapel Parket, w tym seria patynowana, są produkowane na indywidualne zamówienie i od razu wysyłane do klienta. Dzięki temu nie patynowane dębowe podłogi przebarwiają się już po ich zamontowaniu, dosłownie na naszych oczach. Najważniejsze jest jednak to, że podłoga zawsze przybiera pożądany kolor.

źródło i zdjęcia: Chapel Parket Polska