Po raz pierwszy w tworzeniu designerskiej kolekcji IKEA PS wzięli udział polscy projektanci. Efekty ich pracy (oraz 11 innych młodych designerów z całego Świata) już możemy obejrzeć i kupić w polskich sklepach IKEA.

Tegoroczna edycja kolekcji IKEA PS jest wyjątkowa, bo w jej tworzeniu po raz pierwszy uczestniczyli polscy projektanci: Krystian Kowalski, Maja Ganszyniec, Paweł Jasiewicz oraz Tomek Rygalik.

IKEA PS 2014 to kolekcja ponad 50 produktów, które powstały w wyniku wspólnej pracy 15 młodych, dynamicznych projektantów z całego świata. To również oni wybrali jej temat przewodni - "W ruchu". Z myślą o zmiennych potrzebach młodych duchem entuzjastów wielkomiejskiego życia zaprojektowali lekkie, mobilne i funkcjonalne meble, które świetnie sprawdzą się przy częstych przeprowadzkach i na niewielkich powierzchniach, umożliwiając sprytne wykorzystanie każdego kąta.

Znakomitymi przykładami są zaprojektowany przez Tomka Rygalika stolik zintegrowany z lampą oraz sekretarzyk autorstwa Krystiana Kowalskiego, Mai Ganszyniec i Pawła Jasiewicza.

- Zainspirował mnie pewien rodzaj hybrydowego produktu, który był popularny w Polsce jakieś 50 lat temu. W dość surowy, ale i sprytny sposób łączył różne funkcje i bardzo chciałem stworzyć jego współczesną interpretację - mówi Tomek Rygalik. - Hybrydowe projekty doskonale wykorzystują dostępną przestrzeń, np. w niewielkich mieszkaniach, gdzie odpoczywanie, czytanie i spanie odbywają się w jednym pokoju. Stolik z kolekcji IKEA PS pozwala naładować telefon, przechować czasopisma i zapewnia dobre oświetlenie do czytania.

Również sekretarzyk autorstwa trójki Polaków to bardzo funkcjonalny mebel. Zapewnia miejsce do przechowywania i do pracy nawet na bardzo małej powierzchni. Jego twórcy wspólnie podkreślają, że pozwala zaaranżować domowe biuro, które można w każdej chwili zamknąć, oddzielając tym samym pracę od przestrzeni przeznaczonej do odpoczynku i spędzania czasu z rodziną.

Kolekcja IKEA PS 2014 wpisuje się we współczesny, wielkomiejski styl życia, jednocześnie realizując koncepcję "demokratycznego wzornictwa" - produkty są ciekawie zaprojektowane, wykonane z dbałością o środowisko naturalne (wykorzystano w nich np. energooszczędne oświetlenie LED czy bambus ze zrównoważonych upraw), funkcjonalne i dobre jakościowo. A wszystko to w przystępnych cenach, aby każdy mógł sobie pozwolić na unikalny - teraz także polski - design w swoim domu i mieszkać niekonwencjonalnie.

Z badań IKEA wynika, że dla Polaków dobrej jakości meble i dodatki do domu to takie, które mają styl i atrakcyjną formę, a przy tym są funkcjonalne, praktyczne, trwałe i wytrzymałe.

- Dzisiejszy świat stwarza nam wiele różnych możliwości, więc częściej niż dotychczas zmieniamy miejsce zamieszkania, coraz więcej ludzi przenosi się też do miast. Meble z kolekcji IKEA PS 2014 można łatwo przenosić i przewozić, a ich unikalne wzornictwo oraz kreatywne rozwiązania inspirują, poruszają i pobudzają do działania - zapewnia Evelyn Higler, dyrektor generalny IKEA w Polsce.

źródło i zdjęcia: IKEA