Na 11 dni Łódź staje się centrum designu i to na skalę międzynarodową! Od 9 do 19 października Łódź Design Festival zgromadzi projektantów, przedsiębiorców i w ogóle wszystkich, których interesuje wzornictwo albo własnie chcieliby lepiej je poznać. Bo atrakcji będzie mnóstwo - dla profesjonalistów i amatorów w każdym wieku.

Tegoroczna edycja Łódź Design Festival odbędzie się pod hasłem Brave New World. I faktycznie impreza będzie okazją refleksji, czy design i innowacja faktycznie budują Nowy Wspaniały Świat. A może już zbudowały? Zwiedzając kilkanaście festiwalowych wystaw - zwłaszcza flagową Brave Fixed World, której kuratorem jest Daniel Charny, dyrektor londyńskiego From Now On - będziemy mieli okazję się temu przyjrzeć i zastanowić, jak go naprawić. I czy to w ogóle możliwe.

Łódź Design Festival 2014 to kilkanaście wystaw, m.in. zarządzana przez Tabandę interaktywna Strefa Testów, gdzie będzie można poznać właściwości takich materiałów jak drewno, papier, metal i tekstylia, a także kreatywnie przetestować ich możliwości.

Zainteresowani designem i projektowaniem w przestrzeni miejskiej nie mogą przegapić wystawy City Lust, gdzie holenderska artystka Charlie Koolhaas prezentuje instalację stworzona za zdjęć z 5 wielkich miast: Londynu, Dubaju, Lagos, Guangzhou i Houston. Koncentruję się jednak nie na tym, co je różni, lecz na podobieństwach. Czy udało się jej stworzyć miejsce, w którym poczujemy się, jakbyśmy byli we wszystkich tych miastach jednocześnie? Oceńcie sami.

Z innym spojrzeniem na przestrzeń miejska spotkamy się na wystawie Miasto +, na której zobaczymy projekty, jakie polscy designerzy stworzyli z myślą o mieszkańcach miasta i przyjezdnych w każdym wieku.

Łódź Design Festival 2014 to także okazja, by rozejrzeć się, co się dzieje w światowym designie. Wymienić warto chociażby prezentującą 21 hiszpańskich projektantów i ich dzieła wystawę Bravos czy Anatomię Europy - prezentację twórczości artystów z Ukrainy, Białorusi i Rosji.

Nie zabraknie, oczywiście, na tegorocznym Łódź Design Festival polskiego wzornictwa. Poświęcone mu będą m.in. wystawy Nasz, Smak przedmiotu czy Nowe rzemiosło, a także takie stałe już punkty festiwalowego programu jak konkurs dla młodych projektantów Make Me! czy plebiscyt Must Have, w którym wyłonione zostaną najciekawsze produkty polskich projektantów i producentów.

Tradycyjnie już Łódź Design Festiwal zachęca do poznawania, zabawy i kreacji, zarówno dużych, jak i małych gości. Specjalnie dla nich przygotowano Bawialnię Edukacyjną, spacery po wystawach, bogaty program warsztatów, a nawet specjalny kalendarz - w tym roku we współpracy z Ewą Solarz oraz ilustratorem Pawłem Jońcą. Nico starsi zaś mogą sprawdzić swoją wiedzę o designie w smartfonowym quizie. 

Szczegółowy program wydarzeń na stronie Łódź Design Festival

źródło i zdjęcia: Łódź Design Festival, materiały prasowe firm