Włosy stanowią niezwykle ważny element naszego wyglądu. Ujawniają nie tylko nasze upodobania, wskazują rodzaje życiowej aktywności czy stan zdrowia. Ich rola jest znacznie większa.

Włosy mówią także o tożsamości, przynależności do grupy, statusie, o naszej historii, religii, konfliktach społecznych, tabu czy seksualności. Stanowią świetny materiał do diagnozy współczesnego społeczeństwa z jego konsumpcjonizmem oraz pogonią za wieczną młodością i atrakcyjnością. Z włosami ciągle mamy też jakieś problemy. Przeważnie nie są takie, jak byśmy chcieli i rosną nie tam, gdzie byśmy sobie tego życzyli, co świetnie wykorzystuje ogromny przemysł kosmetyczno-fryzjerski. Choć to już przecież Owidiusz pisał: "Nie pozwól, aby spod Twych ramion wyglądała kosmata koza, ani by Twe nogi jeżyły się szorstkim włosem".

Wobec włosów właściwie nikt nie przechodzi obojętnie. Sztuka także nie, zwłaszcza ta współczesna, gdzie są nie tylko dającym duże możliwości wypowiedzi i interpretacji tematem, ale także tworzywem. Efekty fascynacji artystów włosami można poznać, oglądając trwająca w poznańskim Centrum Kultury Zamek wystawę "O włos!". Zapraszamy wszystkich, bez względu na fryzurę.