Ekologia jest prosta - mówi nam IKEA. Taka właśnie jest nowa kolekcja ANVÄNDBAR - przedmioty, które pomogą nam żyć w sposób bardziej przyjazny środowisku.

Naturalne materiały, takie jak drewno, bawełna czy szkło i glina plus proste, przemyślane wzornictwo. A wszystko po to, byśmy na co dzień mogli żyć w sposób bardziej zrównoważony i ekologiczny - pielęgnować rośliny, zdrowo i ekonomicznie gotować i przechowywać żywność, segregować odpady. W kolekcji ANVÄNDBAR nie zabrakło polskiego akcentu, bo część produktów powstała we współpracy z Mają Ganszyniec.

Projektowaniu kolekcji ANVÄNDBAR przyświecała idea zrównoważonego rozwoju - są to przedmioty, które ułatwiają codzienne życie w domu, jednocześnie uświadamiając nam, że nawet wykonując drobne i proste czynności jesteśmy  odpowiedzialni za naszą wspólną planetę.

Tak więc w kolekcji ANVÄNDBAR znajdziemy samonawadniające się doniczki, które zapewniają roślinom pobieranie wodę, kiedy są spragnione. Brak ci w domu miejsca na kwiaty? Ławka ze skrzynką na kwiaty i wiszące tace i osłonki na doniczki pomogą zmienić dom w zielony ogród, nie zajmując przestrzeni użytkowej.

Miłośników gotowania - nie tylko w w szwedzkim stylu - zainteresują gliniane garnki, które namoczone w wodzie zapewniają, że potrawa nie traci wilgoci i gotuje się w stałej temperaturze. Są idealne do przygotowywania zdrowych potraw z mniejszą ilością tłuszczu.

Nieodzownym składnikiem zdrowej diety są kiełki, najlepiej z własnej hodowli. Dwupoziomowa kiełkownica z naturalnej gliny sprawi, że zawsze będą pod ręką - świeże, bez zbędnej fatygi i niepotrzebnych opakowań.

Do przechowywania owoców i warzyw, aby dłużej zachowały świeżość IKEA proponuje bawełniane torby wielokrotnego użytku, które zresztą można wziąć ze sobą do sklepu czy na bazar i już tam zapakować produkty. Różnokolorowe tasiemki ułatwią nam rozróżnienie, co gdzie schowaliśmy.

Wielu z nas popiera ideę segregacji odpadów, ale narzeka, że w domu brak miejsca na dodatkowe pojemniki. Drewniana ławka, pod którą mieszczą się pojemniki do segregowania suchych odpadów, raz na zawsze rozwiąże ten problem. Jeśli postawimy ją w przedpokoju, będziemy mieli na czym przysiąść do zakładania butów, a wychodząc, kosze z odpadami będziemy mieli pod ręką.  

Uzupełnieniem kolekcji ANVÄNDBAR jest książka "Przyjazne domy" pełna inspiracji i praktycznych wskazówek, jak na co dzień oszczędzać energię i wodę czy pomysłów na domowy recykling.

Kolekcja ANVÄNDBAR już jest we wszystkich sklepach IKEA w Polsce.

źródło i zdjęcia: IKEA