To całkiem nowy pomysł na fotel biurowy, który ma być antidotum na problemy z kręgosłupem. Innowacyjny projekt polskiego studia Human+ pozwala pracować wygodnie i zdrowo!

Wielogodzinna praca w pozycji siedzącej niekorzystnie odbija się na kondycji kręgosłupa. Fotel Blue Bird - projekt Andrzeja  i Mateusza Kieryłło z Human+ - ten problem rozwiązuje. Tym, co wyróżnia fotel Blue Bird jest możliwość pracy w pozycji siedzącej lub tzw. klękosiadzie i zmiany pozycji w dowolnej chwili.

Klękosiad to zalecana przez ortopedów pozycja, która nie wykrzywia kręgosłupa i nie prowadzi do jego deformacji. Na rynku od lat są już dostępne stołki-klęczniki pozwalające na pracę w tej pozycji, ale siedzenie na takim stołku bez podparcia pleców jest jednak bardziej męczące niż na krześle i nie da się tak pracować przez wiele godzin. Dlatego też klęczniki nie zdobyły dotąd większej popularności.

Poza tym specjaliści potwierdzają, że szkodliwe jest wielogodzinne trwanie w jednej pozycji, nawet ergonomicznej. Zalecają więc częstą zmianę pozycji. I właśnie nad fotelem, który to umożliwia przez kilka lat pracowali projektanci Andrzej i Mateusz Kieryłło. Tak powstał Blue Bird Hybrid Chair - pierwszy na świecie fotel biurowy, który pozwala na przemienne siedzenie w dwóch pozycjach, klasycznej lub w klękosiadzie. Oparcie fotela w obu pozycjach idealnie podpiera kręgosłup, prawidłową pozycję stabilizują podłokietniki i zagłówek. I to bez konieczności jakichkolwiek regulacji.

- Nasz fotel daje możliwość zachowania rozwartego kąta pomiędzy kręgosłupem, a nogami co pozwala na zachowanie naturalnego ułożenia kręgów odcinka lędźwiowego oraz zachowanie właściwej pozycji pleców, a ruch i zmiana pozycji są jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań chroniącym plecy pracowników – mówi Mateusz Kieryłło, współwynalazca krzesła Blue Bird.

Wynaleziony i opatentowany system multi-synchro pozwala na przekształcenie fotela jednym ruchem. Wszystkie elementy krzesła dopasowują się do wybranej pozycji, zachowując wysokość oraz ułożenie oparcia. Technologia i ergonomia zastosowane w krześle są unikalne w skali światowej o czym świadczą przyznane patenty: w USA, Europie, Polsce, Hong Kongu oraz odpowiednia ochrona projektu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) i Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO). Wynalazcy z Human+ czekają na decyzje patentowe w Chinach, Japonii, Korei Pd., Indiach i Brazylii.

źródło, film i zdjęcia: Human+