Aktualnie wszyscy kredytobiorcy nie mają łatwego życia. Frankowicze od czasów umocnienia kursu franka w 2015 roku, a kredytobiorcy złotówkowi od momentu, gdy Rada Polityki Pieniężnej zaczęła podnosić stop procentowe. W tle mamy walkę z inflacją, wojnę za naszą wschodnią granicą, a dopiero co zaczęliśmy wychodzić z kryzysu pandemicznego. Osoby, które wiele lat temu zdecydowały się na finansowanie nieruchomości za pomocą kredytu we frankach, w ostatnich latach nie miały lekko, część z nich zdecydowała się na walkę w sądzie o możliwość przewalutowania zobowiązania w CHF. Jednak czy takie kroki nadal mają sens, podczas gdy kredytobiorcom złotówkowym aktualnie raty rosną w błyskawicznym tempie?

Kurs franka w ostatnich miesiącach

Oczywiście momentem przełomowym dla frankowiczów była decyzja Banku Narodowego Szwajcarii o uwolnieniu kursu franka w styczniu 2015 roku. Jednak w momencie wybuchu pandemii COVID-19 raty kredytów zaczęły ponownie rosnąć z racji umacniającego się kursu CHF. Od tego momentu notowania szwajcarskiej waluty nie spadały poniżej 4 zł. Jednak to nie koniec problemów frankowiczów.

Wybuch wojny na Wschodzie sprawił, że inwestorzy zaczęli szukać bezpiecznych przystani, a za taką walutę uważany jest właśnie frank szwajcarski. 7 marca 2022 roku 1 CHF kosztował 4,95 zł, co było absolutnym rekordem i nie lada zmartwieniem dla osób, które zdecydowały się na finansowanie nieruchomości poprzez kredyt w helweckiej walucie. Aktualnie frank jest w tendencji spadkowej, co można obserwować na wykresach: https://internetowykantor.pl/kurs-franka/ i nadal mocno wpływa na raty kredytobiorców.  

Pomoc dla kredytobiorców, a co z frankowiczami?

Rosnące raty kredytów, to nie tylko zmartwienie frankowiczów. Jednak dla nich rząd nie przygotował propozycji ustawowej pomocy. Osoby, które zdecydowały się na kredyt w CHF zgłaszają do sądu wnioski o unieważnienie umowy od już wielu lat. Przygotowane propozycje wsparcia kredytobiorców złotówkowych nie dotyczą frankowiczów, ponieważ kredyty walutowe odnoszą się do innych wskaźników np. LIBOR.

Dodatkowo eksperci ekonomiczni komentują, że drastyczne podnoszenie stóp procentowych wpływa na decyzje frankowiczów w sprawie ugód z bankami. Przewalutowanie kredytu na złotówki przestaje być atrakcyjnym rozwiązaniem problemu kredytów we frankach, ponieważ wówczas przechodzi się na stawkę WIBOR, który rośnie.

Korzystna wymiana waluty jako sposób na niższe raty?

Nie tylko sytuacja na rynku zmusza frankowiczów to szukania ulgi dla własnego portfela. Wielu z nich poszukuje korzystnego kursu franka, aby zmniejszyć poziom raty kredytu. Z pomocą przychodzą kantory internetowe, które mogą zaoferować korzystniejsze kursy walut niż w banku, czy w kantorach stacjonarnych, które możesz prześledzić tutaj: https://internetowykantor.pl/kursy-walut/.

Przykładowo serwis InternetowyKantor.pl oferuje planer kredytowy, który może być ułatwieniem dla osób, które posiadają kredyt w walutach obcych. Jest to realna oszczędność na comiesięcznej racie. Taki planer kredytowy pozwala obniżyć marże na kursie CHF nawet o 33%. Na dodatek wymiana walut online jest szybka, wygodna i całkowicie bezpieczna.