600 utalentowanych młodych profesjonalistów z 32 europejskich państw wzięło udział w rywalizacji i sprawdziło swoje umiejętności w 43 różnych konkurencjach podczas konkursu EuroSkills Gdańsk 2023 Marka GROHE była głównym partnerem konkurencji „Instalacje Sanitarne i Grzewcze”, w której o tytuł najlepszego lub najlepszej walczyło 15 zawodników z całej Europy Współpraca z WorldSkills Europe jest doskonałym dopełnieniem programu GIVE (skrót od: GROHE Installer Vocational Training and Education), inicjatywy będącej odpowiedzią marki GROHE na coraz większe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych profesjonalistów z branży sanitarnej.

W dniach od 5 do 9 września hale kongresowo-wystawiennicze AmberExpo oraz tereny im przyległe, a także stadion Polsat Plus Arena w Gdańsku, wypełniły się młodymi talentami, wiwatującym tłumem ich kibiców oraz pełnym wachlarzem emocji. W tym czasie odbywały się tutaj międzynarodowe zawody EuroSkills 2023 - największe wydarzenie w Europie promujące kształcenie zawodowe i doskonalenie umiejętności przez młodych specjalistów.

Marka GROHE jako sponsor premium oraz główny partner konkurencji “Instalacje sanitarne i grzewcze”, wsparła zawody, przede wszystkim przekazując swoje produkty. Po trzech dniach intensywnej rywalizacji zwycięzców ogłoszono 9 września w trakcie oficjalnej ceremonii zamknięcia, która odbyła się na stadionie Polsat Plus Arena w Gdańsku.

Pierwsze miejsce oraz złoty medal otrzymał Marton Offner z Węgier, pokonując tym samym 14. utalentowanych rówieśników i stając się jednocześnie Mistrzem Europy w konkurencji „Instalacje sanitarne i grzewcze”. Zdobywcą srebrnego medalu został reprezentant Francji Aymeric Jaegy, zaś trzecie miejsce zajął Ruben Duggan z Wielkiej Brytanii.

W konkursie EuroSkills 2023 nagrodzono również pozostałych zawodników, którzy finalnie uzyskali co najmniej 700 punktów. Medale doskonałości otrzymali: Julia Kirchner z Austrii, Sam Strijbis z Holandii, Mikko Motin z Finlandii, Pert Valach z Czech oraz Mateusz Wyskok z Polski. Polak może pochwalić się zajęciem 6. miejsca w rywalizacji.

- Jako liderzy w branży sanitarnej robimy co w naszej mocy, aby zachęcić młodych ludzi do zdobywania wykształcenia zawodowego, które umożliwia zostanie wykwalifikowanym instalatorem w przyszłości. Naszym celem jest nie tylko wyposażenie uczniów w potrzebne umiejętności, ale także sprawienie, że zawód ten zyska coraz większe uznanie. Dlatego nasza współpraca z konkursami EuroSkills i WorldSkills jest tak cenna. Mamy ten sam cel: podnieść świadomość społeczeństwa na temat szkolenia zawodowego o profilu instalacji sanitarnych oraz wyłowić wybitne talenty spośród młodych, wykwalifikowanych profesjonalistów. - powiedział Timo Kurz, Leader GIVE Program and WorldSkills, LIXIL EMENA.

Wsparcie nowego pokolenia instalatorów

Branża sanitarna zmaga się z coraz większym zapotrzebowaniem na wysoko wykwalifikowanych profesjonalistów. Liczba młodych ludzi wybierających zawód instalatora zmniejsza się, dlatego wspierani takich inicjatyw jak konkursy EuroSkills i WorldSkills ma kluczowe znaczenie dla tej specjalizacji oraz jest ważnym elementem strategii marki GROHE dotyczącej szukania rozwiązania problemu, z którym zmaga się branża.

Marka GROHE realizuje cel, jakim jest wsparcie młodych instalatorów także w ramach programu GIVE (skrót od GROHE Installer Vocational Training & Education) oraz poprzez rozwiązania z portfolio GROHE Professional. Współpracując z ponad 70. instytucjami w całym regionie EMENA, firma tworzy nowoczesne sale szkoleniowe oraz przygotowuje materiały edukacyjne dostosowane do współczesnych standardów.

Dodatkowo, organizuje liczne szkolenia, skupiające się na rozwijaniu umiejętności praktycznych i teoretycznych w dziedzinie instalacji grzewczych i sanitarnych. Program GIVE realizowany jest już w 32. szkołach i uczelniach technicznych w Polsce. Firma otworzyła w naszym kraju 13., w pełni wyposażonych sal szkoleniowych.

Wyjątkowa ceremonia GROHE na zakończenie rywalizacji EuroSkills 2023

Dodatkową atrakcją podczas konkursu EuroSkills 2023 była ceremonia wręczenia nagród marki GROHE. Po zakończeniu rywalizacji przedstawiciele firmy GROHE zebrali wszystkich zawodników oraz ekspertów, aby wspólnie uczcić ich osiągnięcia w konkurencji „Instalacje sanitarne i grzewcze” oraz osobiście wręczyć im unikatowe, złote słuchawki prysznicowe GROHE, złożone ręcznie specjalnie na tę okazję.

Było to nie tylko doskonałe zakończenie ekscytujących dni w Polsce, ale także przedsmak tego, co wydarzy się na WorldSkills 2024 w Lyonie, gdzie marka GROHE będzie globalnym partnerem organizacji WorldSkills.