Właśnie wystartowała III edycja Konkursu Wnętrze Roku SAW - najbardziej prestiżowego i niezależnego konkursu dla architektów wnętrz w Polsce. Na najlepsze realizacje prywatne i publiczne czekają nagrody o łącznej wartości 110 000 złotych. W tym roku konkurs przyciąga jeszcze większą uwagę, nie tylko ze względu na rosnącą wartość nagród, ale również z powodu rozszerzenia jego formuły o wyróżnienie za projektowanie zrównoważone.

Ewolucja konkursu

Konkurs Wnętrze Roku SAW, organizowany przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz (SAW), jest inicjatywą, która ma na celu propagowanie funkcjonalnych i pięknych wnętrz, oryginalnego wzornictwa oraz dobrych praktyk zawodowych. Otwarty dla wszystkich profesjonalistów z branży, konkurs ten stanowi doskonałą platformę do zaprezentowania swoich umiejętności i zdobycia uznania w środowisku architektonicznym. Warunkiem udziału jest jedynie wykształcenie kierunkowe w zakresie architektury, projektowania albo dziedzin pokrewnych.

Perspektywa wielu dziedzin

Tegoroczna edycja wprowadza znaczącą nowość w składzie jury. Zgłoszenia będą oceniane przez gremium uznanych ekspertów z wielu dziedzin kreatywnych, co gwarantuje różnorodność perspektyw i kontekstów oceny. Przewodniczącą jury jest Agnieszka Stefańska, a w składzie znajdziemy również takie osoby jak architekci Aleksander Jankowski, Zofia Wyganowska, Grzegorz Goworek, artysta rzeźbiarz Tomasz Górnicki, fotograf Jacek Poremba, projektantka i ilustratorka Malwina Konopacka oraz prof. Barbara Kowalewska z Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Magdalena Bodis, kolekcjonerka sztuki i członkini zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie, również dołączyła do grona jurorów.

Jak podkreśla Agnieszka Stefańska: „Jestem przekonana, że zróżnicowanie perspektyw pozwoli nam jako jurorom jeszcze wyraźniej dostrzec wszystkie wartości projektów nadesłanych na konkurs. Wiele punktów widzenia oraz operowanie kontekstami zarówno architektonicznymi, jak i artystycznymi bez wątpienia wzbogaci prace jury. Ożywione dyskusje i wielkie emocje są gwarantowane.”

Zrównoważony rozwój na pierwszym planie

Podobnie jak w poprzednich edycjach, konkurs obejmuje realizacje w dwóch kategoriach głównych: wnętrz prywatnych i wnętrz użyteczności publicznej. Zwycięzcy każdej z nich otrzymają nagrody pieniężne oraz działania promocyjne w mediach o łącznej wartości 30 000 zł. Nagrody trafią także do zdobywców drugich i trzecich miejsc - odpowiednio o wartości 15 000 zł i 5 000 zł. Łączna wartość nagród wynosi aż 110 000 zł, co jest możliwe dzięki zaangażowaniu znakomitych mecenasów konkursu. W tym gronie znajdują się firmy: Electrolux - Partner Strategiczny, Hansgrohe i XAL - Partnerzy Główni oraz nobonobo - Partner Wspierający.

W tym roku po raz pierwszy w historii konkursu wprowadzono dodatkową nagrodę specjalną - „For Better Living”, współtworzoną i ufundowaną przez markę Electrolux. To wyróżnienie będzie przyznawane za realizacje wnętrz tworzone w duchu zrównoważonego rozwoju, z myślą o oszczędnym gospodarowaniu zasobami takimi jak materiały, energia czy woda, a także mające na uwadze przywracanie dobrych relacji człowieka z naturą.

Olga Głębicka, Retail Activation Manager Electrolux Poland, zaznacza: „Przystępując do konkursu Wnętrze Roku SAW jako partner strategiczny, chcemy docenić wysiłki branży architektonicznej na rzecz wdrażania ekologicznych idei w swoje działania. Nasza wiedza i doświadczenie połączone z funkcjonalnością oraz designem produktów składają się na kształtowanie lepszego i wygodniejszego życia dla konsumentów.”

Szeroka promocja i medialny patronat

Konkurs Wnętrze Roku SAW cieszy się szerokim wsparciem medialnym. Patronat nad nim objęły redakcje takie jak Onet, Elle Decoration, Label Magazine, Design Alive, Architecture Snob, Czas na Wnętrze, White Mad, Weranda, Point of Design, &Living, Domosfera, Magazif, RMF Classic, Architektura & Biznes, Architektura Murator, Bryła, PLN Design. Konkurs odbywa się również pod patronatem honorowym Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego.

Proces zgłoszeń i terminy

Elektroniczne nadsyłanie zgłoszeń trwa od 12 czerwca do 31 października 2024 r. W listopadzie odbędą się obrady jurorów, którzy wytypują laureatów pierwszego etapu i zaproszą ich do przesłania plansz konkursowych - do 14 lutego 2025. Na tej podstawie następnie zostaną wybrani zwycięzcy, których poznamy podczas uroczystej gali 3 kwietnia 2025 r. Regulamin konkursu oraz wszystkie informacje organizacyjne można znaleźć na stronie www.saw.org.pl/konkurs.

Podsumowanie

Konkurs Wnętrze Roku SAW to nie tylko rywalizacja o prestiżowe nagrody, ale przede wszystkim platforma wymiany doświadczeń i pomysłów między architektami, projektantami i artystami z różnych dziedzin. To również okazja do promowania zrównoważonego rozwoju w projektowaniu wnętrz, co jest szczególnie ważne w kontekście globalnych wyzwań środowiskowych. Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy chcą podzielić się swoją wizją pięknych, funkcjonalnych i przyjaznych dla środowiska wnętrz.