Jak czyścić sprzęty AGD - domowe sposoby czy gotowe środki?

W każdej kuchni znajduje się szereg sprzętów, które raz na jakiś czas wymagają gruntownego czyszczenia. Jeżeli myjemy je regularnie, do tego zabiegu wystarczy wykorzystać płyn do mycia naczyń lub naturalne środki. Jeśli jednak nasze urządzenia nie były czyszczone od dłuższego czasu, niezbędne będą mocniejsze detergenty.

Mycie lodówki

Porządki w kuchni możemy rozpocząć od czyszczenia lodówki. Chłodziarko-zamrażarki z systemem No Frost nie wymagają rozmrażania, jeżeli jednak nasze urządzenie nie jest wyposażone w tę technologie, nie pomijajmy tego kroku. Sprzątanie lodówki najlepiej zacząć od przejrzenia wszystkich produktów spożywczych, by pozbyć się przeterminowanej żywności. Następnie wyłączmy chłodziarkę i wyjmijmy w niej wszystkie szuflady, półki i balkoniki - myjemy je w zlewozmywaku gąbką z płynem do naczyń. Do umycia komór chłodzenia i mrożenia wykorzystajmy miękką ściereczkę. Ich wnętrze możemy spryskać octem lub sokiem z cytryny. Środki te dodatkowo pozwolą pozbyć się ewentualnych zapachów. Pamiętajmy także o przetarciu uszczelek. Ostatni krok to wytarcie wszystkich elementów do sucha.

Gruntowne czyszczenie urządzeń kuchennych - piekarnik

Doczyszczenie długo niesprzątanego piekarnika może być kłopotliwe, zwłaszcza jeżeli jesteśmy zmuszeni walczyć z przypalonymi resztkami jedzenia, które przywarły do jego ścianek, i tłustymi plamami. Uporczywych zabrudzeń pozbędziemy się, przygotowując pastę z sody czyszczonej i wody. Inny sposób to przemycie ich wodą z octem. Możemy też wcześniej rozmiękczyć je gorącą parą. Do naczynia żaroodpornego nalejmy wodę i wstawmy je do komory pieczenia. Następnie nastawmy piekarnik na 120°C i odczekajmy kilkanaście minut. Kiedy ostygnie, z łatwością usuniemy zanieczyszczenia.

Jak umyć zmywarkę?

W pierwszej kolejności opróżnijmy zmywarkę - wyjmijmy z niej wszystkie kosze i koszyk na sztućce. Niektóre zmywarki wyposażone są w dwa poziomy zmywania, inne posiadają trzy kosze. Najwyższy z nich w większości modeli przeznaczony jest do mycia sztućców i kuchennych akcesoriów, ale dostępne są również zmywarki, takie jak Whirlpool W8IHT58TS z komorą Maxi Space, w której trzeci kosz pomieści także kubki, miski i szklanki. Zwiększona moc dysz wodnych podnosi skuteczność zmywania naczyń, ale można wykorzystać ją także podczas czyszczenia urządzenia. Mycie nowoczesnych zmywarek, takich jak zmywarka Whirlpool, oferujących program samoczyszczący, ogranicza się do wyczyszczenia filtrów, pozbycia się resztek żywności i przetarcia uszczelek. Resztą zajmuje się sam sprzęt.

Więcej informacji na: www.maxkuchnie.pl