Niezależnie, czy mamy jedną, wspólną łazienkę, czy możemy pozwolić sobie na luksus oddzielnej łazienki dla dzieci, warto zastosować rozwiązania, które ułatwią korzystanie z niej naszym pociechom. Najlepiej, by funkcjonalność szła w parze z ciekawym pomysłem na wystrój wnętrza.

Nauka higieny jest łatwiejsza w przyjaźnie i ciekawie urządzonej łazience. Dlatego łazienka dla dzieci powinna przyciągać uwagę pięknymi kolorami i funkcjonalnym wyposażaniem dostosowanym do ich wieku. Musi być również bezpieczna.

Podstawowe pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, brzmi: jak urządzić łazienkę, aby dziecko mogło z niej wygodnie korzystać przez kilka lat. Wraz z upływem czasu zmieniają się przecież nie tylko potrzeby dziecka, lecz przede wszystkim jego wzrost. Szybko może się okazać, że pięknie zaprojektowana łazienka z wyposażeniem "na miarę", zwłaszcza w ceramikę łazienkową dla dzieci, nie spełnia już oczekiwań młodego użytkownika.

Oferta ceramiki łazienkowej dla najmłodszych jest dość ograniczona. Nie ma się czemu dziwić, bo dzieci szybko rosną i niewielu rodziców decyduje się na instalowanie w domu miniaturowych sedesów czy umywalek. Mimo to producenci nie omijają w swoich ofertach najmłodszych odbiorców. Dedykowane dzieciom wyposażenie łazienki przydaje się przecież np. w przedszkolach, gdzie stale przybywają kolejne roczniki.

Łazienka dla dzieci - umywalka Florakids, Laufen   Łazienka dla dzieci - sedes Florakids, Laufen
Łazienka dla dziecka to przestrzeń, w której oprócz funkcjonalności potrzebna jest także odrobina dobrej zabawy. Umywalki, np. można zamienić w napełniające się wodą kwiaty. Z kolei ergonomiczna deska sedesowa zapewni stabilność korzystania z ubikacji. Kolekcja ceramiki dziecięcej Florakids, LAUFEN

Jeśli mamy jedną łazienkę, z której korzystać będą zarówno dorośli, jak i dzieci, konieczne są dobrze przemyślane rozwiązania, które sprostają oczekiwaniom wszystkich użytkowników.

Umywalka

Zacznijmy od wybrania umywalki i należytego jej zamontowania. Warto odsunąć na bok modę i kupić umywalkę szafkową lub klasyczną, wspieraną na nodze. To dlatego, że dziecko jeszcze niepewnie stojące na nogach oprzeć się na umywalce. Wsparta na szafce lub nodze będzie znacznie bardziej stabilna niż umywalka wisząca.

Lustro

Wieszając lustro łazienkowe, spróbujmy zapomnieć na chwilę o własnej wygodzie i zamontujmy je tuż nad umywalką. Z pewnością nie unikniemy zachlapania lustra wodą i częstego wycierania, za to nasze dziecko zyska na samodzielności. Bez niczyjej pomocy będzie mogło przejrzeć się w lustrze.

Miska ustępowa

Deskę sedesową warto wyposażyć w nakładkę zmniejszającą otwór, najlepiej taką z uchwytami po bokach, żeby w razie utraty równowagi dziecko mogło się chwycić, by nie spaść.

Inne wyposażenie łazienki dla dzieci

Nieodzowne w łazience dla dziecka są podesty, które można ustawić pod umywalką lub misą ustępową. Taki schodek musi być stabilny, łatwy do przenoszenia i nie powinien ślizgać się po posadzce.

 Kolekcja ceramiki dziecięcej Dudu, MARMORIN   Kolekcja ceramiki dziecięcej Oxicer, CERAMIKA PARADYŻ
Lustro jako deszczowa chmurka i umywalka jako kałuża? Czemu nie. Dla czyściochów wszystkie chwyty dozwolone. Kolekcja ceramiki dziecięcej Dudu, MARMORIN   Dzięki kolorowym, geometrycznym wzorom na płytkach łazienka jest wesoła i pełna energii. Kolekcja ceramiki dziecięcej Oxicer, CERAMIKA PARADYŻ

Zamiast zamykanej szafki na dziecięce przybory toaletowe wygospodarujmy nisko zawieszoną, otwartą półkę. Będziemy mieli pewność, że dziecko nie przytrzaśnie sobie ręki drzwiczkami.  Dobrym rozwiązaniem są także małe kontenerki na kółkach, które mogą jeździć po całej łazience.

W łazience, z której korzystać będą dzieci, bardziej przyjazną uczynią nisko zamontowane wieszaki na ręczniki, kolorowe dywaniki w kształcie chmurek czy para miśków, które będą towarzyszyły dziecku przy codziennej higienie. Nieopodal włącznika światła postawmy kauczukową rączkę, którą niczym łapką na muchy dziecko włączy sobie światło w łazience.

tekst: Marta Urbanek
zdjęcie wprowadzające; Laufen